Betonowe ule [zdjęcia, wideo]

Już po raz czwarty poznański oddział Stowarzyszenia Architektów RP wraz z Kolektywem 1a, w ramach warsztatów Mood for Wood, gościł studentów kierunków projektowych z krajów Europy Środkowej. Międzynarodowe warsztaty skierowane były do studentów zainteresowanych nie tylko tworzeniem koncepcji, lecz również pracą z drewnem oraz faktyczną realizacją projektów w przestrzeni miasta.

Warsztaty Mood for Wood to międzynarodowy projekt zapoczątkowany w 2014 roku, skupiający studentów kierunków architektonicznych i projektowych. Ideą warsztatów jest wyjście poza ramy wirtualnych koncepcji, realizowanych przez studentów podczas studiów – połączenie pracy projektowej, realnego kontaktu z odbiorcą, zwieńczone fizyczną realizacją rozwiązań w konkretnych przestrzeniach miasta Poznania. Uczestnicy podzieleni na kilkuosobowe zespoły, pod okiem doświadczonych architektów i projektantów, mają możliwość badań terenowych, spotkania z faktycznymi użytkownikami przestrzeni i ich potrzebami. Mierzą się z problemem ograniczeń wynikających z uwarunkowań terenu, koniecznością „zamknięcia” projektu w określonym budżecie oraz limitem czasowym. Przewodnim materiałem warsztatów jest drewno, które jako jeden z najbardziej uniwersalnych elementów budowlanych jest łatwo dostępne oraz nadaje się do natychmiastowej obróbki stolarskiej. W tegorocznej edycji Mood for Wood udział wzięło 45. uczestników z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Polem działań uczestników były poznańskie Rataje, a hasło przewodnie „Concrete Hives” (betonowe ule) nawiązywało bezpośrednio do modernistycznych założeń osiedli wielkopłytowych, potocznie nazywanych blokowiskami. Rataje, które są największym takim założeniem mieszkalnym w Poznaniu, powstały na przestrzeni lat 60. i 70., gdy surowa architektura silnie związana była z planowaniem urbanistycznym wraz z terenami zielonymi, ośrodkami sportowymi oraz domami kultury pomiędzy blokami.

Podczas tegorocznej edycji uczestnicy warsztatów skupili się na znalezieniu pięciu lokalnych ośrodków związanych z aktywizacją społeczną, aby poprzez interwencje projektowe zapewnić im możliwość korzystania z osiedlowych przestrzeni publicznych. W ten sposób powstało pięć indywidualnych projektów, a każdy z nich odpowiadał na inne zadanie. Uczestnicy projektowali dla osób starszych mieszkających w domu pomocy społecznej, dla młodzieży skupionej wokół świetlicy terapeutycznej, dla odbiorców działań Domu Kultury Orle Gniazdo, dla osób aktywnie spędzających czas i korzystających z infrastruktury Ośrodka Sportowego POSIR Rataje oraz dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin działających wokół Stowarzyszenia Amikus na os. Rusa.

Więcej na: www.moodforwood.com

Powiązane artykuły: