50-lecie iSaloni. Kto żyw spieszy do Mediolanu


| MM

4 kwietnia 2011 | Wydarzenia

W zeszłym roku organizatorzy doliczyli się tutaj aż 10 tys. nowości, a największe targi meblowe iSaloni w Mediolanie odwiedziło prawie 330 tys. widzów. Czy te statystyki w tym roku będą jeszcze lepsze? Wiele wskazuje że tak, choćby dlatego, że impreza w tym roku świętuje piękny jubileusz. A i branża meblarska na całym świecie składa deklaracje, że już najgorsze ma za sobą.

W zeszłym roku organizatorzy doliczyli się tutaj aż 10 tys. nowości, a największe targi meblowe iSaloni w Mediolanie odwiedziło prawie 330 tys. widzów. Czy te statystyki w tym roku będą jeszcze lepsze? Wiele wskazuje że tak, choćby dlatego, że impreza w tym roku świętuje piękny jubileusz. A i branża meblarska na całym świecie składa deklaracje, że już najgorsze ma za sobą.

Mediolańska impreza kończy w tym roku 50 lat. Początkowo była imprezą krajową, jednak już od 33 lat odbywa się w międzynarodowej obsadzie. To właśnie tam, od wielu lat, wyznacza się trendy w modzie meblarskiej. Zazwyczaj poszczególne przestrzenie są podzielone na działy tematyczne: m.in. design, modern, living glam czy classic.

Ale podążanie za światowymi trendami to nie wszystko – w Mediolanie co roku można przekonać się, w jakim kierunku zmierzają tendencje w światowym projektowaniu, i to właśnie tutaj można na własne oczy przekonać się, jaka przyszłość czeka nas już za kilka lat. Dla wielu producentów, projektantów i gości odwiedzających targi to właśnie Mediolan jest miejscem, gdzie można odnaleźć np. inspiracje na kolejne lata.

Salone Internazionale del Mobile co roku przeżywa najazd producentów z całego świata, w zeszłym roku było to ponad 2,5 tys. firm. I łatwiej chyba zapytać, kogo w tym roku w stolicy Lombardii nie będzie. Bo przecież od dawna wiadomo, że tutaj trzeba być. Zdają sobie z tego sprawę również polscy producenci, którzy licznie w tym roku odwiedzą Włochy.

I tak na ponad 200 tys. m kw. wystawiają się firmy z całego świata, od tych najpotężniejszych po mniejszych producentów, specjalizujących się w bardzo wąskich dziedzinach. Wartość targów w perspektywie handlowej jest nie do przecenienia. Głównej ekspozycji zawsze towarzyszą wydarzenia dodatkowe, i podobnie będzie również w tym roku. Zaplanowano bowiem odbywająca się co dwa lata Euroluce, czyli wystawę akcesoriów oświetleniowych, poświęconą zagadnieniom przestrzeni publicznej SaloneUfficio oraz SaloneSatellite, poświęconą projektom związanym z miastem Mediolan i stawiającą pytania dotyczącego projektowania w szerszych kontekstach, np. związkach designu z kulturą oraz projektowaniu przyszłości.

Zapewne ślady jubileuszu iSaloni będą wszędzie, będzie je można odnaleźć także w odbywającym się po raz czwarty Triennale Design Museum – to tam właśnie zastaną zaprezentowani ludzie oraz firmy, których działalność przyczyniła się do stworzenia włoskiego stylu w projektowaniu.

iSaloni potrwa od 12 do 17 kwietnia. I zapewne dla wielu osób 5 dni okaże się zbyt skromnym czasem, aby obejrzeć wszystko to, co od wielu miesięcy przygotowują z myślą o nich projektanci z całego świata. Nie wspominając już o wydarzeniach dodatkowych, bo w kilka kwietniowych dni w Mediolanie można uczestniczyć w rozmaitych koncertach, spotkaniach, konferencjach.

Szczegóły: www.cosmit.it

Powiązane artykuły:

Najpierw przesunięte, teraz odwołane. Targi w Mediolanie nie odbędą się w tym roku

Targi odwołane

Mediolan | 27 marca 2020

Targi w Mediolanie nie odbędą się w tym roku

Z powodu epidemii koronawirusa targi w Mediolanie przeniesione z kwietnia na czerwiec

Wirus nieufności

Mediolan | 26 lutego 2020

Targi w Mediolanie przeniesione z kwietnia na czerwiec

Organizatorzy zadowoleni z 58. edycji Salone del Mobile. – Potrafimy działać jeszcze lepiej – cieszy się prezes targów Claudio Luti

Potrafimy działać

Mediolan | 18 kwietnia 2019

Organizatorzy zadowoleni z 58. edycji Salone del Mobile [zdjęcia]

iSaloni 2019. Rok Leonarda da Vinci. Przewodnik po mediolańskim tygodniu designu

Rok Leonarda

Mediolan | 24 marca 2019

Mediolan oficjalnie Miastem Designu.

Szklany spektakl pełen bestii, antybohaterów i złośliwych stworzeń [zdjęcia]

Gabinet strachu

Mediolan | 17 maja 2018

Szklany spektakl pełen bestii i antybohaterów [zdjęcia]