ZBLIŻA SIĘ ŁÓDŹ DESIGN FESTIWAL

MAC


31.8.2012

WYDARZENIA

Już w październiku szósta edycja Łódź Design Festiwalu - najważniejszej imprezy poświęconej projektowaniu. Organizatorzy zdradzają kolejne punkty tegorocznej imprezy. W tym roku z różnych punktów widzenia zmierzymy się ze "świadomością", która jest głównym tematem wydarzenia.

Bez wątpienia łódzkie wydarzenie jest największym festiwalowym przedsięwzięciem w polskim designie. To tutaj każdego roku pielgrzymują tysiące osób z całego kraju a także zza granicy. Wystarczy spojrzenie na statystyki: rok temu w festiwalu wzięło udział 44 tys. osób, oglądając 60 wystaw, przygotowanych przez 420 artystów. Centrum festiwalowe liczyło 10 tys. metrów powierzchni. W wydarzenia festiwalowe odbywały się w 20 różnych miejscach Łodzi.

Tegoroczny festiwal potrwa przez 10 dni, od 18 do 28 października. W jego trakcie będziemy mieli okazję wszechstronnie przyjrzeć się pojęciu "świadomości" w projektowaniu. Jak ważna to perspektywa, przekonują organizatorzy imprezy. - Świadomość odnosi się do szerokiego zbioru pojęć, pozwalającego szukać i znajdować odpowiedzi na najważniejsze (meta)pytania dotyczące przyszłości, przeszłości i teraźniejszości. Na gruncie projektowania nabierają one nowego znaczenia, nie tylko filozoficznego, lecz także praktycznego i badawczego - deklarują.

Podobnie jak w latach ubiegłych, również i w tym roku zostaną przygotowane wystawy główne. Staną się nimi ekspozycje: "The Future is stupid" przygotowaną przez Svena Ehmanna, "Punkty widzenia - punkty siedzenia" Marii Jeglińskiej oraz "Kto Ty jesteś?" Agnieszki Jacobson-Cieleckiej i Klary Czerniewskiej. Każda z nich na swój sposób mierzy się z główną festiwalową ideą.

Na "The Future is stupid" nie zobaczymy przedmiotów, marek czy gwiazd designu lecz wynalazki i bardzo dziwne pomysły. Maria Jeglińska będzie nas przekonywać, jak ważną rolę we współczesnym projektowaniu mają zmiany społeczne. Z kolei na wystawie "Kto Ty jesteś?" poznamy twórców, którzy na rozmaite sposoby są związani z Polską, żyją i pracują za granicami, są np. dziećmi polskich emigrantów. Kuratorki nie chcą jednak stawić pytania o tożsamość narodową, lecz o esencję projektowania.

Podczas festiwalu poznamy też laureatów konkursu "Make me!" (o nagrody powalczy sześć projektów), zobaczymy niezależne propozycje w sekcji Open Programme. Wiele wydarzeń towarzyszących festiwalowi zagości też w łódzkich galeriach, muzeach czy klubach. Jednak centrum festiwalu, podobnie jak i w zeszłym roku, będzie się mieścić przy ul. Targowej 35.

Więcej: www.lodzdesign.com

Festiwal Designu w Łodzi odbędzie się od 18 do 28 października. fot. Materiały prasowe

Jerszy Seymour - Workshop chair. fot. Markus Jans

Dirk Vander Kooij - Endless Chair. fot. Materiały prasowe

Jerszy Seymour - Workshop chair. fot. Markus Jans

Projekt Mobile Gastfreundschaft duetu Chmara.Rosinke. fot. Materiały prasowe

Unfold - Kiosk. fot. Materiały prasowe