Zaha Hadid stworzyła nowe muzeum w Glasgow

| MAC


26 lipca 2011 | Miejsca

Kilka tygodni temu otwarto w Glasgow Riverside Museum. To jedna z bardziej oczekiwanych ostatnio inwestycji w Szkocji. Obiekt, znajdujący się w symbolicznym dla miasta miejscu zaprojektowała Zaha Hadid.

Kilka tygodni temu otwarto w Glasgow Riverside Museum. To jedna z bardziej oczekiwanych ostatnio inwestycji w Szkocji. Obiekt, znajdujący się w symbolicznym dla miasta miejscu zaprojektowała Zaha Hadid.

Budynek nowego muzeum to zarazem pierwsza tak poważna realizacja Zahy Hadid w Wielkiej Brytanii. Riverside Muzeum powstało jako część większego projektu – rewitalizacji terenów wokół rzeki Clyde. Muzeum znalazło bardzo znaczące miejsce, tuż obok miejsca, gdzie łączą się rzeki Kelvin i Clyde właśnie, która zarazem jest najważniejszym rzecznym traktem wodnym w całej Szkocji. Władze miasta już jakiś czas uznały, że właśnie to miejsce może stać się idealną lokacją dla muzeum, które mogłoby zostać poświęcone historii podróżowania i transportu. I tak też się stało – Zaha Hadid przystąpiła do realizacji projektu, którego ideą stało się podkreślenie związków Glasgow z rzeką i ich wzajemnego przenikania się.

Oddany kilkanaście dni temu dla odwiedzających obiekt nawiązuje do funkcjonującego wcześniej w mieście i zamkniętego w kwietniu zeszłego roku Muzeum Transportu, które każdego roku odwiedzało prawie pół miliona turystów. Ma powierzchnię 11 tys. metrów kwadratowych, z czego prawie 7 tys. metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej.

Konstrukcyjnie budowla opiera się na swoistym tunelu, przebiegającym pomiędzy zurbanizowaną częścią Glasgow a rzeką Clyde. Konstrukcja jest pokryta specjalną blachą tytanowo-cynkową. Falisty tunel pełni rolę dachu, a dynamiczne pofałdowania, które nie wspierają się na kolumnowych podporach sprawiły, że przy realizacji obiektu użyto najnowocześniejszych technologii.

Obiekt wyposażono nie tylko w odpowiedni sprzęt utrzymujący wewnątrz najbardziej pożądaną temperaturę i wilgotność, ale stara się również korzystać z naturalnych dobrodziejstw. To dlatego poprzez przeszklone powierzchnie stara się absorbować jak najwięcej dziennego światła.

W muzeum oprócz przestrzeni wystawienniczych znajduje się także kawiarnia, z której rozciąga się widok na rzeczne nabrzeże.

Inwestycja kosztowała 74 miliony funtów.