Z WIZYTĄ WŚRÓD GÓRSKICH SZCZYTÓW

DOROTA ŁASKI. ZDJĘCIA: MACIEJ LULKO

BIELSKO-BIAŁA 17.4.2020

ARCHITEKTURA MIEJSCA

W tym projekcie próżno szukać regionalnych, ludowych inspiracji. Otoczony górami budynek został doskonale dopasowany do struktury terenu zachowując współczesną stylistykę a architekci zadbali by zapewnił komfort, oraz prywatność jego domownikom.

Położony w okolicach Bielska-Białej na działce z pięknym, panoramicznym widokiem na góry Beskidu Śląskiego Dom w górach powstał dla pięcioosobowej rodziny. Budynek zaprojektowali architekci Małgorzata Łapaj i Kuba Kowalczyk z krakowskiej pracowni Kropka Studio.

Prosta, a zarazem nowoczesna sylwetka budynku została osadzona na górskim zboczu nie zaburzając jego układu i krajobrazu. Od strony południowo-zachodniej odgradza go od lokalnych dróg brzozowy zagajnik, którego ochrona była jednym z życzeń Inwestora i miała wpływ na lokalizację domu. Od tej strony widoczna jest tylko górna kondygnacja domu. Mieści się tam strefa dzienna oraz główna sypialnia z łazienką i garderobą. Ten funkcjonalny podział został odzwierciedlony również w bryle budynku poprzez rozcięcie jej przeszklonym łącznikiem, w którym umieszczona jest klatka schodowa, a który zapewnia również fenomenalny widok na panoramę gór. Dzięki temu rozwiązaniu zapewniona została także odpowiednia prywatność części nocnej. Zarówno elewacja jak i dach górnej części został wykończony tym samym materiałem – blachą na rąbek stojący, której pionowe podziały nadają lekkości bryle budynku.

Dolna część domu, która z trzech stron jest umieszczona poniżej otaczającego terenu, mieści pokoje dziecięce oraz dwustanowiskowy garaż – jej czwarta ściana wychodzi bezpośrednio do ogrodu i wykończona została betonowymi płytami prefabrykowanymi.

Dzięki przyjętym rozwiązaniom funkcjonalno-przestrzennym każda z kondygnacji ma wyjście bezpośrednio do ogrodu i mogą działać niejako niezależnie stanowiąc komfortowe miejsce zamieszkania dla wielopokoleniowej rodziny.

Więcej na: www.kropka-studio.pl