Z SUSZARNI ZROBILI DOM

MON

26.10.2010

MIEJSCA

Niedawno zakończyła się budowa domu pod Poznaniem, zaprojektowanego przez Neostudio Architekci. Projekt już od dawna wzbudzał zainteresowanie nie tylko środowiska, ale również wielbicieli współczesnej architektury. Dwójka architektów - Bartosz Jarosz i Paweł Świerkowski zaprojektowali dom, wykorzystując istniejący wcześniej obiekt Akademii Rolniczej. - Nic tu nie jest jednak przypadkowe - zapewniają nas architekci.

Kiedyś mieściła się tutaj suszarnia nasion poznańskiej uczelni. Obiekt, który obecnie jest prywatnym domem na obrzeżach Poznania wpisywał się idealnie w przestrzeń - okalający go las. Poznańscy architekci przymierzając do projektu zakładali, że nie naruszą pewnej integralności miejsca.

Zaproponowali zresztą inną perspektywę - budynek i jego najbliższe otoczenie postanowili raczej mocniej zaakcentować i dostosować do współczesności i oczekiwań nowoczesnego życia. - Kiedy pojawia się inwestor i ciekawa propozycja, staramy się pracować tak, aby poczuć klimat miejsca, w którym będziemy pracować. Tutaj zastaliśmy już istniejącą przestrzeń, więc nasze pomysły w pewien sposób zostały określone. Nic tu nie jest jednak przypadkowe, z troską aranżowaliśmy przestrzeń, by choćby nie naruszać drzewostanu. Nad projektem pracowaliśmy swobodnie, choć rzeczywiście uwzględnialiśmy potrzeby i sugestie inwestora - przyznaje w rozmowie z DesignAlive.pl architekt Bartosz Jarosz.

Jarosz wraz ze Świerkowskim poszukali nowych funkcji dla istniejących pomieszczeń, w których kiedyś suszono nasiona. Na parterze domu powstały więc garaż oraz część gospodarcza, natomiast piętro zaadaptowano na sypialnie. I do tej istniejącej kubatury dobudowano jednokondygnacyjną strefę dzienną, gdzie swoje miejsce znalazły salon, kuchnia oraz klatka schodowa ze świetlikiem.

Projekt został niedawno zrealizowany, i cieszy się dużym zainteresowaniem fanów architektury, piszą o nim także zagraniczne portale poświęcone architekturze. - Trudno byłoby mi wyjaśniać fenomen zainteresowania akurat tym projektem. Może dlatego że jest po prostu ciekawy i powstał w sposób świadomy - zastanawia się Jarosz.

Neostudio Architekci zaprojektowali dom, w którym mieściła się kiedyś suszarnia nasion. fot. ARC

Dom na obrzeżach Poznania został wpisany w istniejące otoczenie. fot. ARC

Dawne pomieszczenia otrzymały nowe mieszkalne funkcje. fot. ARC