„YOUNG DESIGN” DLA MARTY NIEMYWSKIEJ ZA ŚWIECĄCĄ SKAKANKĘ LOLLILED

MM8.6.2011

WYDARZENIA

Rozstrzygnięto tegoroczną edycję konkursu "Young Design". Spośród 47 zgłoszonych do konkursu młodych projektantów jury przyznało główną nagrodę Marcie Niemywskiej z Warszawy za projekt skakanki, która nie jest jednak tylko zabawką.

Marta Niemywska wystartowała w konkursie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego z projektem skakanki LolliLed. To połączenie zabawki z latarkami, które umieszczono w rączkach skakanki. Latarki są wyposażone w ukryte akumulatory, które gromadzą energię, ta natomiast jest wytwarzana podczas kręcenia dzięki zamontowanemu niewielkiemu dynamu.

- Z badań wynika, że do 13.-14. roku życia kształtują się u młodych ludzi pewne życiowe postawy, w tym również postawa proekologiczna. Dlatego tak ogromną rolę mogą pełnić zabawki edukacyjne. I do nich właśnie nawiązuje mój projekt, który pokazuje, że możemy wytwarzać energię elektryczną podczas zabawy, a w szerszym kontekście ukazuje młodym odbiorcom problematykę pozyskiwania energii w ogóle, także z alternatywnych źródeł - przyznaje w rozmowie z DesignAlive.pl Marta Niemywska.

Skakanka LolliLed może znaleźć rozmaite zastosowania: z jednej strony jest po prostu dziecięcą zabawką o proekologicznym charakterze, z drugiej dzięki gromadzeniu energii i zamontowanym latarkom może pełnić rolę źródła światła np. podczas pikników czy wakacyjnych wyjazdów. Z kolei w postaci zawieszonej może przeistaczać się w np. lampę.

Projekt Marty Niemywskiej będzie pokazany podczas konkursowej gali Dobry Wzór 2011. Na razie skakanka nie została jeszcze wdrożona, choć cieszy się już zainteresowaniem wśród potencjalnych producentów.

W ślad za zwycięstwem w konkursie poszły i liczne nagrody, a wśród nich: stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej w wysokości 20 tys. zł, które ufundowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, staż w studiu projektowym Tomasza Augustyniaka - Designera Roku 2010 IWP, konsultacje biznesowe z ekspertami Miasteczka Multimedialnego z Nowego Sącza, roczna subskrypcja portalu Trendwizor.pl oraz komercyjna licencja programu Rhino - profesjonalnego programu do modelowania 3D i trzydniowe szkolenie z jego obsługi. - Wszystkie nagrody są strzałem w dziesiątkę - Marta Niemywska nie kryje zadowolenia.

W finale konkursu znalazło się 11 twórców i ich projektów, a wśród nich również m.in. Aleksandra Pięta za projekt opakowania Smaki Podhalańskie, Karol Murlak z projektem Uniwersalnego Pisuaru Miejskiego, Maciej Chmara - twórca garderoby do składania, Paulina Lis, która stworzyła mebel Łazienkowiec, Jan Buczek za projekt defibrylatora oraz Katarzyna Borkowska z kompletem porcelany Prac Tea.

Więcej: www.martaniemywska.com

LolliLed to połączenie zabawki z latarkami, które umieszczono w rączkach skakanki. fot. ARC

Projekt Marty Niemywskiej będzie pokazany podczas konkursowej gali Dobry Wzór 2011. fot. ARC

Skakanka może być również lampą. fot. ARC

Katarzyna Borkowska, komplet porcelany Prac Tea. fot. Wojciech Trzcionka

Jan Buczek, defibrylator. fot. Wojciech Trzcionka