WZORNICTWO NIE MUSI BYĆ DROGIE

MAC

8.2.2011

WYDARZENIA

Wzornictwo wcale nie musi być drogie - z tą opinią czasami niezwykle trudno jest się zgodzić, oglądając nowe produkty w czasie festiwali, pokazów czy targów a następnie odwiedzając sklepy z nowymi projektami. Instytut Wzornictwa Przemysłowego zorganizował wystawę, która ma przekonać, że dobrze zaprojektowane przedmioty można kupić za całkiem niewielkie pieniądze.

"Wzornictwo za 4 zł. 1 Euro Design" to pewien zbiór - kolekcja 63 przedmiotów, które mogą towarzyszyć naszej codzienności i nie tylko spełniać swoje funkcjonalne zadania i być estetyczne, ale również, co bywa często niezwykle istotnym kryterium, są dostępne na każdą kieszeń. - Chcemy udowodnić, że nie tylko krótkie serie produkcyjne i manufaktura, lecz także rynek masowy mają w swojej ofercie dobrze zaprojektowane, wysokiej jakości produkty, dostępne na wyciągnięcie ręki. Mamy nadzieję, że wystawa pozwoli znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki jest rynek współczesnego designu - przekonują organizatorzy ekspozycji.

Oczywiście tytułowa kwota 4 złote/1 euro jest jak najbardziej umowna, w swoich kategoriach natrafimy bowiem na przedmioty które są najtańsze i spełniają kryteria dobrego projektowania. Cała ekspozycja jest podzielona na sfery związane z naszą biologiczną aktywnością, a więc: Rano, Dzień i Wieczór.

Przedmioty zostały też pogrupowane w poszczególnych sekcjach, w zależności od kryteriów przeznaczenia: High - Tech, Transport, Edukacja, Kuchnia (jedzenie, wystrój wnętrz, opakowania, AGD, "stół"), Outdoor (ogród, sport wyczynowy i amatorski, małe elementy przestrzeni publicznej), Higiena/Uroda/Zdrowie (m.in. dieta).

Tak naprawdę jednak wystawa udowodnia nam, że wcale nie musimy dysponować grubo wypchanymi portfelami, by w sposób przemyślany otaczać się wartościowymi przedmiotami. I w tym sensie tytułowe 4 złote to raczej umowna symbolika.

A co oglądamy na ekspozycji? Chociażby torbę na laptopa Boogie, zaprojektowaną przez Katarzynę Pokszan, lampę rowerową LED - B’Twin V i00, B'Twin group stworzoną przez Maxence Couthier, gazetnik MILANO (model Koziol) do projektu Claudii Diehl czy otwieracz do wina PLAY autorstwa Karin Steen. Wszystkie te przedmioty mają swoje określone ceny, i na rynku bywają kilkakrotnie tańsze niż ich uznane odpowiedniki. I tak n.p. otwieracz PLAY kosztuje ok. 40 zł, a z kolei rower Kross, model miejski to wydatek kilkuset złotych.

Wystawę będzie można oglądać do 31 marca w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie codziennie oprócz poniedziałków. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Ekspozycja "Wzornictwo za 4 złote" udowadnia, że design nie musi być bardzo drogi. fot. ARC

Na ekspozycji zobaczymy przedmioty codziennego użytku, w tym m.in. pędzel do golenia. fot. ARC

Tytułowe "4 złote" to raczej umowna symbolika. fot. ARC

Na ekspozycji znajdziemy również rower za niewielką cenę. fot. ARC