WYLICYTUJ DESIGN W ŁODZI

MM

19.10.2011

WYDARZENIA

Festiwal Designu w Łodzi to oczywiście mnóstwo przestrzeni wystawienniczych, wiele projektów i idei. W tym roku pojawia się szansa, aby z imprezy wrócić z cennym przedmiotem, który na stałe wpisał się do kanonu polskiego i światowego wzornictwa.

Jednym z wydarzeń towarzyszących festiwalowi będzie wystawa oraz aukcja, na którą trafią 64 projekty autorstwa polskich i europejskich projektantów, powstałe od lat 20. XX wieku, aż do czasów współczesnych. Wszystkie projekty będzie można oglądać w Domie Towarzystwa Kredytowego, Wśród nich znajdują się m.in. ikony polskiego wzornictwa XX wieku, np. przedwojenny serwis Kula zaprojektowany przez Bogdana Wendorfa, serwis Dorota autorstwa Lubomira Tomaszewskiego, krzesełko Sarenka stworzone przez grupę "Ład", czyli Olgierda Szlekysa i Władysława Wincze.

Projektom polskich twórców będą towarzyszyć również obiekty-ikony ze świata, m.in. fotel Wassily Marcela Breuera, lampa PH-5 Poula Henningsena czy krzesła Panton Chair Vernera Pantona. - Aukcja to jeden z pierwszych takich projektów w Polsce. Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu w Łodzi jest "Zmiana". Stąd celem wystawy i aukcji jest zmiana sytuacji polskiego wzornictwa na naszym rynku, czyli budowanie świadomości rynkowej wartości prac z obszaru designu i zachęta do budowania własnej kolekcji wzornictwa: polskiego i zagranicznego - przyznaje Katarzyna Figura z Fundacji ARTon, kuratorka wystawy.

Na aukcję trafią również polskie projekty ostatnich lat, w tym m.in. Oskara Zięty, Tomka Rygalika, Roberta Majkuta, Roberta Pludry, grup Fawory i Wzorowo, Agnieszki Bąk, Kariny Marusińskiej czy Agnieszki Bar.

Wystawa przedaukcyjna rozpocznie się 20 października, natomiast samą aukcję zaplanowano na 29 października o godz. 19.00 w DTK (ul. Pomorska 21). Organizatorem wystawy oraz aukcji jest Fundacja ARTon.

Więcej: www.fundacjaarton.pl

Pobierz katalog aukcji: tutaj

Lubomir Tomaszewski, serwis Dorota, 1962r., Ćmielów. fot. Materiały prasowe

Władysław Wołkowski, krzeslo wiklinowe, lata 50. XX w. fot. Materiały prasowe

Johannes Andersen, stolik Smile, 1957r., Dania. fot. Materiały prasowe