WYBIORĄ NOWE ŻYCIE. DLA PRODUKTU

MAC

6.12.2010

WYDARZENIA

Jeżeli przetwory wciąż kojarzą ci się jedynie ze stosem słoików zapełnionych ogórkami, grzybkami czy najróżniejszymi owocami to czas poszerzyć definicję. "Przetwory" czyli Rezydencja Twóczego Recyclingu to nazwa imprezy, któa w najbliższy weekend rozpocznie się w Warszawie.
- Ze starego - nowe. Ze znanego - nieznane. "Przetwory" to design nie trash art. Pozwól materii uruchomić swoją wyobraźnię, spójrz na nią tak jak jeszcze nikt nie patrzył. Z ukosa, spod nosa, przez ramię - tłumaczą organizatorzy Rezydencji Twóczego Recyclingu. "Przetwory" to przedsięwzięcie pokazujące inny stosunek do produktu, promujące idee DIY (Do It Yourself), wspierające unikatowe projekty i kreatywne rozwiązania.

Już w najbliższy weekend amatorzy, jak i profesjonaliści: designerzy, projektanci odzieży, architekci, graficy, itp. będą wspólnie przetwarzać i darować starym przedmiotom nowe życie.

Piąta edycja, odbywająca się Soho Factory (ul. Mińska 25), będzie miała międzynarodowy zasięg. Na zaproszenie do Warszawy przyjadą i będą przetwarzać wspólnie z polskimi artystami designerzy i grupy projektowe, m.in. holenderski team Refunc, hiszpańska Basurama, El Ultimo Grito/EUG Studio, a także Tom Price z Wielkiej Brytanii, Mantas Lesauskas z Litwy, Antonio Scarponi, jak i Conceptual Devices z Włoch. W tym roku organizatorzy chcą zadać artystom prowokujące pytanie: Jak przetrwać?

Najlepsze pomysły będą wyróżnione mianem Przetworów Roku w dwóch kategoriach: przetworzonych samodzielnie podczas imprezy oraz przetworzonych samodzielnie wcześniej. Oceni je międzynarodowe jury, którym będą dowodzić Tomasz Rygalik (designer, wykładowca Royal College of Art w Londynie i ASP w Warszawie) oraz Anthony Lebossé z francuskiej grupy 5.5 Designers, światowej gwiazdy recyclingu.

Artyści rozpoczną przetwarzanie 9 i 10 grudnia, dla publiczności impreza będzie otwarta 11 grudnia (godz. 15.00-20.00) i 12 grudnia (godz. 12.00-19.00). Wstęp: 5 zł.

Zagraniczni goście wygłoszą wykłady na temat swoich koncepcji łączenia recyclingu z designem.


PLAN WYKŁADÓW:
sobota 11.12

14.00 Mantas Lesauskas: "New thoughts about nostalgia concept in recycle design"

15.30 Basurama: "Play for free"
"Reasonable consumption by 5.5 designers"

18.30 El Ultimo Grito: "Projekty EUG Studio"

niedziela 12.12
12.00 Tom Price: "Interest in chance and process-driven design"

13.15 Antonio Scarponi: "Triangular Design Manifesto"

15.00 Refunc: "World without a manual"

W Soho Factory odbędą się także warsztaty grupy Ask Me - eksperymentalne zajęcia projektowe prowadzone w ramach programu studiów magisterskich ASK (Architecture for Society of Knowledge) na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Udział w imprezie to ostatni etap, trwającego sześć tygodni ćwiczenia projektowego, którego celem jest stworzenie laboratorium prototypów podstawowych płaszczyzn architektonicznych: przegrody w budynku, zadaszenia, elewacji, posadzki. Czteroosobowe grupy studentów z Polski, Libanu, Serbii i Białorusi zaprezentują efekty swojej pracy.

W trakcie "Przetworów" odbędą się rónież warsztaty recyklingowe dla dzieci, zagrają Dj Miściak (Soul Service) oraz Grajek Krawiec, będzie działał bar, a organizatorzy planują rónież reanimację stadionowej alei gastronomicznej.

Więcej na: www.przetworydesign.com

W ub. roku nagrodę główną "Przetworów" przyznano międzynarodowej grupie projektowej Polygon za stołek "UFO 2". fot. ARC