WSKOCZ DO ŁÓŻKA W SOHO FACTORY

TWO

14.9.2012

WYDARZENIA

Kino łóżkowe, wystawa i warsztaty z Oskarem Ziętą, performance teatralny, spotkania dla projektantów i architektów - to wydarzenia, które opanują halę nr 50 w stołecznym Soho Factory w dniach 21 września - 7 października w ramach festiwalu Gdynia Design Days - edycja warszawska. Patronem całego wydarzenia jest "Design Alive".

Festiwal Gdynia Design Days w tym roku odbył się po raz piąty. Dyrektorem artystycznym tej edycji był projektant Janusz Kaniewski. Jesienią warszawskie środowisko projektowe zaprasza Gdynię do Warszawy tworząc w Soho Factory pierwszy festiwal sztuki projektowania w stolicy (wernisaż 21 września o godz. 19.00). W programie m.in. cztery wystawy: "Ładny Kraj”, „Made in Poland - cudze chwalicie własnego nie znacie", "Bóg Humor Ojczyzna. Projektowanie rosyjskie", "Przydaśki, wihajstry, pipanty. Wynalazki domowe Polaków 1939-1989”.

Cały festiwal będzie wydarzeniem łączącym design, architekturę, muzykę, film, fotografię i dobrą kuchnię. "Kino Bałtyk" to pierwsze na świecie kino zaprojektowane w łóżkach firmy Meble Vox. Pokazy w leżących lożach miały swoją premierę podczas sierpniowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk w Poznaniu, którego dyrektorem artystycznym jest kompozytor i zdobywca Oscara Jan A.P. Kaczmarek. W kinie łóżkowym widzowie mają do dyspozycji własne 4 m kw. z projektorem, ekranem i dźwiękiem. Można zaprosić partnera lub grupę przyjaciół i uczestniczyć w komfortowo zaaranżowanym intymnym seansie będąc jednocześnie na zbiorowym pokazie kina. W Soho Factory na widzów czekają pokazy codziennie w godz. 11.00-19.00. W programie: dokumenty społeczne i artystyczne, etiudy studenckie, a popołudniami filmy fabularne z repertuaru Festiwalu Filmowego Transatlantyk.

W Soho warto będzie też zobaczyć wystawę "Every object tells a story", której kuratorem jest Oskar Zięta a projekty na niej pokazali studenci pierwszego roku School of Form. Studenci rozbierali przedmioty masowej produkcji pochodzące z różnych gałęzi przemysłu. Dokonywali analizy wykorzystanych rozwiązań produkcyjno - materiałowych, a następnie budowali przestrzenne schematy wybuchowe. Celem projektu jest uświadomienie złożoności designu i ogromu pracy prowadzącej od koncepcji formy do wykonania. Zrealizowany projekt jest próbą odtworzenia całego procesu i znalezienia odpowiedzi na pytanie: "Jak to jest zrobione?".

Organizatorami wydarzeń w hali 50 są: Meble Vox, Drzwi i Podłogi Vox, School of Form, Amica, Festiwal Filmowy Transatlantyk.


"Kino Bałtyk” to pierwsze na świecie kino zaprojektowane w łóżkach. fot. Materiały prasowe

Wystawa "Every object tells a story", której kuratorem jest Oskar Zięta opowie o tym, jak produkty są tworzone. fot. Materiały prasowe