WRACA KULTOWA BARBARA

WOJCIECH TRZCIONKA

WROCŁAW 19.7.2015

DESIGN RZECZY

Barbara to nie tylko nowe centrum kulturalne Wrocławia stworzone z myślą o Europejskiej Stolicy Kultury 2016. To ponad 1200 m kw. nowoczesnej, wielofunkcyjnej powierzchni, będącej wizytówką polskiej, współczesnej myśli projektowej. Biura, kawiarnia, sale konferencyjne, ekspozycyjne i wypoczynkowe to nowoczesna pod względem formy przestrzeń zaprojektowana przez Pracownię Major Architekci oraz Zieta Prozessdesign.

Założony w 1963 roku bar szybkiej obsługi przy ul. Świdnickiej, w latach swojej świetności funkcjonował jako miejsce spotkań i centrum kulturalnej wymiany. Nie był to zwykły bar, stał się legendą Wrocławia, zwłaszcza w trudnym okresie PRL. Dziś awansował do rangi miejsca o statusie europejskim. Budynek Barbara stał się siedzibą i centrum Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i ma być współtworzony przez wrocławian, dlatego też do projektu jego zagospodarowania zaproszono dizajnerów z Dolnego Śląska.

Wszystkie meble i elementy wystroju pochodzą od polskich projektantów i producentów. Pomieszczenia zostały zaaranżowane w oparciu o modularny system meblowy 3+ projektu Oskara Zięty. Na miejscu działają już kawiarnia, infopunkt o Wrocławiu i ESK 2016, sala spotkań oraz biura m.in. ESK 2016. Można też oglądać wystawę krzeseł "Usiądź po polsku", którą przygotowali Oskar Zięta i Katarzyna Świętek.