Wolność w polskim designie

| MAC


29 sierpnia 2011 | Wydarzenia

Rok 1981 był cezurą czasową, do której nieustannie odwołujemy się w naszej społecznej rzeczywistości. Te nawiązania pozostają także w bliskich związkach z projektowaniem i grafiką użytkową. Ta data ma również symboliczne znaczenie podczas ekspozycji, którą będzie można oglądać w Berlinie, a następnie jesienią w Tokio.

Rok 1981 był cezurą czasową, do której nieustannie odwołujemy się w naszej społecznej rzeczywistości. Te nawiązania pozostają także w bliskich związkach z projektowaniem i grafiką użytkową. Ta data ma również symboliczne znaczenie podczas ekspozycji, którą będzie można oglądać w Berlinie, a następnie jesienią w Tokio.

Ekspozycja nosi nazwę „Design dla wolności. Wolność w designie. Polska grafika użytkowa w latach 1981-2011” i jak twierdzą jej organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, stanie się „próbą dokonania psychoanalizy zbiorowej podświadomości Polaków”. Mają w tym pomoc zgromadzony obszerny materiał wizualny. Na ekspozycję złożą się plakaty, magazyny, fanziny, publikacje książkowe, opakowania, znaki i kampanie reklamowe. Organizatorzy ekspozycji pragną, by ta przyjęła pewną formę narracyjną, stając się opowieścią zarówno o buncie i heroizmie a zarazem przeczuwanych lękach czy też aspiracjach. Wystawa ma również podjąć próbę odpowiedzi na pytanie o granice wolności w projektowaniu.

Opowieść o minionych 30 latach w polskiej grafice użytkowej nałoży się na pewną historyczną perspektywę: co znaczył design w początku lat 80. i co znaczy dziś, w dobie komercjalizacji i globalizacji? Ta wielość kontekstów, jak w każdym przedsięwzięciu ocierającym się o analizę świadomości zbiorowej, ma unaocznić procesy prowadzące do zmian w życiu społecznym, a zarazem poszukać odpowiedzi na pytania czym stała się dla nas rzeczywistość manipulacji, indoktrynacji, tendencji do wyrugowania indywidualnych pragnień i tęsknot, często przecież zawartych w świadectwach polskich twórców.

Wystawa będzie mieć formę eksperymentalną, uchwytna będzie jej nieustanna przemiana. W czasie jej trwania pojawi się też warsztat drukarski składający się z sitodruku, powielacza i innych prostych maszyn drukarskich.

Ponadto będą jej towarzyszyć warsztaty i spotkania z grafikami, wykłady krytyków i historyków designu, organizatorzy planują również działania graficzne w przestrzeni miasta. Zaproszenie do udziału przyjęli m.in. Grzegorz Laszuk, Jakub Hakobo Stępień, grupa Fajne Chłopaki, grupa Krecha, Kuba Sowiński, Małgorzata Gurowska, Agata Nowotny, Piotr Rypson, Michael Okraj, Agata Szydłowska, Lex Drewiński i inni.

Wystawę będzie można oglądać w Berlinie w Made My Day (dawne Undplus) od 25 sierpnia do 11 września. Jej drugą odsłonę zaplanowano w tokijskiej The 8th Gallery od 12 do 23 października.

Więcej: www.design-freedom.pl

Powiązane artykuły:

Wywiady wideo z najlepszymi grafikami w jednym miejscu! Ruszyła platforma Polish Graphic Design Talks

Dostęp do wiedzy

Warszawa | 5 grudnia 2020

Wywiady wideo z najlepszymi grafikami w jednym miejscu! Już można oglądać

Architektura niepodległości w Europie Środkowej

O niepodległości

Kraków | 6 stycznia 2019

„Architektura niepodległości w Europie Środkowej".

Fuzja sztuk

Fuzja sztuk

Berlin | 6 lutego 2016

Boetzow Berlin. Fuzja sztuki współczesnej i kulinarnej.

Plakat to sposób myślenia

Plakat przetrwa

Kraków | 26 maja 2015

- Plakat jest skrótem graficznym skrótu myślowego - Stefan Lechwar.