WOLNOŚĆ W POLSKIM DESIGNIE

MAC


29.8.2011

WYDARZENIA

Rok 1981 był cezurą czasową, do której nieustannie odwołujemy się w naszej społecznej rzeczywistości. Te nawiązania pozostają także w bliskich związkach z projektowaniem i grafiką użytkową. Ta data ma również symboliczne znaczenie podczas ekspozycji, którą będzie można oglądać w Berlinie, a następnie jesienią w Tokio.

Ekspozycja nosi nazwę "Design dla wolności. Wolność w designie. Polska grafika użytkowa w latach 1981-2011" i jak twierdzą jej organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, stanie się "próbą dokonania psychoanalizy zbiorowej podświadomości Polaków". Mają w tym pomoc zgromadzony obszerny materiał wizualny. Na ekspozycję złożą się plakaty, magazyny, fanziny, publikacje książkowe, opakowania, znaki i kampanie reklamowe. Organizatorzy ekspozycji pragną, by ta przyjęła pewną formę narracyjną, stając się opowieścią zarówno o buncie i heroizmie a zarazem przeczuwanych lękach czy też aspiracjach. Wystawa ma również podjąć próbę odpowiedzi na pytanie o granice wolności w projektowaniu.

Opowieść o minionych 30 latach w polskiej grafice użytkowej nałoży się na pewną historyczną perspektywę: co znaczył design w początku lat 80. i co znaczy dziś, w dobie komercjalizacji i globalizacji? Ta wielość kontekstów, jak w każdym przedsięwzięciu ocierającym się o analizę świadomości zbiorowej, ma unaocznić procesy prowadzące do zmian w życiu społecznym, a zarazem poszukać odpowiedzi na pytania czym stała się dla nas rzeczywistość manipulacji, indoktrynacji, tendencji do wyrugowania indywidualnych pragnień i tęsknot, często przecież zawartych w świadectwach polskich twórców.

Wystawa będzie mieć formę eksperymentalną, uchwytna będzie jej nieustanna przemiana. W czasie jej trwania pojawi się też warsztat drukarski składający się z sitodruku, powielacza i innych prostych maszyn drukarskich.

Ponadto będą jej towarzyszyć warsztaty i spotkania z grafikami, wykłady krytyków i historyków designu, organizatorzy planują również działania graficzne w przestrzeni miasta. Zaproszenie do udziału przyjęli m.in. Grzegorz Laszuk, Jakub Hakobo Stępień, grupa Fajne Chłopaki, grupa Krecha, Kuba Sowiński, Małgorzata Gurowska, Agata Nowotny, Piotr Rypson, Michael Okraj, Agata Szydłowska, Lex Drewiński i inni.

Wystawę będzie można oglądać w Berlinie w Made My Day (dawne Undplus) od 25 sierpnia do 11 września. Jej drugą odsłonę zaplanowano w tokijskiej The 8th Gallery od 12 do 23 października.

Więcej: www.design-freedom.pl

Wystawę "Design dla wolności. Wolność w designie. Polska grafika użytkowa w latach 1981-2011" organizuje Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej. fot. Materiały prasowe

Wystawę będzie można oglądać najpierw w Berlinie w Made My Day. fot. Materiały prasowe

Z Berlina wystawa poleci do Tokio. fot. Materiały prasowe