WIELKIE NAZWISKA NA OTWARCIU CONCORDIA DESIGN I SCHOOL OF FORM W POZNANIU

TWO

27.11.2011

WYDARZENIA

Trzy dni, od 24 do 26 listopada, trwać będzie w Poznaniu święto designu "Projektowanie przyszłości" z okazji otwarcia Concordia Design - pierwszego w Polsce centrum designu i kreatywności dla biznesu oraz rozpoczęcia działalności School of Form - nowoczesnej uczelni projektowania. Patronem wydarzenia jest DesignAlive.pl.

W programie zaplanowano m.in. wystawy "The Mothers of Invention" Patricii Urquioli i Patrizii Moroso pod opieką kuratorską Lidewij Edelkoort, "Polish Design" oraz "Comforty - Real Industry", konferencję "Designing the future" oraz otwarte warsztaty designu dla dzieci i dorosłych projektantki Moniki Jakubiak. Udział we wszystkich imprezach jest bezpłatny.

Concordia Design to pierwsze w Polsce centrum designu i kreatywności dla biznesu. Mieści się w zabytkowym budynku starej drukarni przy ul. Zwierzynieckiej 3 w Poznaniu. Rewitalizacja rozpoczęła się 1 czerwca 2010 r. i trwała dokładnie 76 tygodni. Concordia Design skupia potencjał przemysłu kreatywnego Wielkopolski m.in. dzięki funkcjonującemu tu inkubatorowi młodych firm z branż kreatywnych - CoOffice z nowoczesnym parkiem technologicznym. Concordia będzie pełniła również rolę wielkopolskiego centrum designu z przestrzenią do organizacji wystaw, warsztatów, premier. Z kolei School of Form to prywatna szkoła projektowania z nowatorską koncepcją nauczania polegająca na połączeniu edukacji projektowej z humanistyczną. Powstała we współpracy z Lidewij Edelkoort, wieloletnią szefową Design Academy w Eindhoven, jedną z najlepszych w świecie trendforecasterów (osób kreujących trendy), która została mentorką i dyrektor kreatywną School of Form.

Z okazji otwarcia Concordii i School of Form zaplanowano wiele innych wydarzeń. "Mothers of Invention" to pierwsza wspólna wystawa Patrizii Moroso (właścicielka znanej w świecie marki meblowej Moroso) i rozchwytywanej projektantki Patricii Urquioli. Kuratorką wystawy jest Lidewij Edelkoort. Wystawa "Polish Design", której kuratorką jest Dorota Koziara, pokaże w przekrojowy sposób osiągnięcia rodzimej branży meblarskiej. - Do udziału w wystawie zaprosiliśmy też firmę Shattdecor, która - choć nie jest polskim przedsiębiorstwem - jako producent materiału, przyczynia się do rozwoju designu sponsorując bardzo często dyplomy poznańskich uczelni na wydziałach projektowania - mówi Dorota Koziara. Meblom poświęcona będzie również trzecia wystawa "Comforty - Real Industry", której kuratorem jest Tomek Rygalik. Ekspozycja prezentowana wiosną w Mediolanie pokazuje najnowsze produkty firmy Comforty projektowane przez uznane na świecie grono międzynarodowych dizajnerów. Wernisaże wystaw odbędą się 24 listopada o godz. 19.00.

Podsczas poznańskiego weekendu z designem obędzie się też konferencja "Designning the Future/Projektowanie przyszłości" (Concordia Design 25 listopada, godz. 10.00-16.30) poświęcona budowaniu strategii firm i innowacji opartej o design, najnowszych trendach oraz nowoczesnych materiałach stosowanych w designie i architekturze. Prelegentami będą: Lidewij Edelkoort (What design can do?), Patrizia Moroso (Design: reality of magic), Claudia Küchen (Dobry design to nie przypadek), Anna Wróblewska (W poszukiwaniu innowacji - Meble Vox case study), Tomek Rygalik (Nasz design), Oskar Zięta (Materiał - trzeci wymiar innowacji).

Tymczasem 26 listopada to dzień otwarty w Concordia Design. Tego dnia w godz. 11.00-18.00 mieszkańcy i wszyscy zainteresowani designem będą mogli zwiedzać wystawy oraz uczestniczyć w warsztatach projektowania dla dzieci i rodzin. Działać będzie równolegle kilka pracowni: slow food, brain storming, fashion, print, interior design.

Organizatorami wydarzenia są: Pro Design, School of Form, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Patronat sprawuje DesignAlive.pl.

Więcej: www.concordiadesign.pl i www.sof.edu.pl

Do Poznania przyjedzie m.in. rozchwytywana na świecie projektantka Patricia Urquiola. fot Materiały prasowe

Patrizia Moroso, właścicielka znanej włoskiej marki Moroso, również odwiedzi Concordię. fot Materiały prasowe

Lidewij Edelkoort pokaże w Poznaniu wystawę i wygłosi wykład. fot Materiały prasowe

Otwarte warsztaty designu dla dzieci i dorosłych poprowadzi Monika Jakubiak. fot Materiały prasowe