Wiedeńska dziesięciodniówka

| MM

26 października 2010 | Wydarzenia

Będą design celebrować, ale i poddawać krytyce. Ponad 80 wydarzeń w ciągu 10 dni sprawi, że Wiedeń stanie się centrum europejskiego designu. Na początku października w stolicy Austrii rozpoczyna się czwarta edycja Vienna Design Week.

Będą design celebrować, ale i poddawać krytyce. Ponad 80 wydarzeń w ciągu 10 dni sprawi, że Wiedeń stanie się centrum europejskiego designu. Na początku października w stolicy Austrii rozpoczyna się czwarta edycja Vienna Design Week.

Vienna Design Week to najważniejszy w Austrii międzynarodowy festiwal designu. Choć impreza ma międzynarodowy status, stara się zachować swój lokalny charakter, koncentrując się na centralnej i wschodniej Europie. Od 1 do 10 października będzie można tu spotkać jednych z najlepszych projektantów naszych czasów, a zarazem najbardziej obiecujących młodych designerów. Festiwal jest zróżnicowany w treści – poświęca uwagę produktom, wzornictwu przemysłowemu, meblom. Wśród międzynarodowych uczestników imprezy znajdą się m.in. formafantasta z Eindhoven, Rikkert Paauw i Jet van Zwieten z Utrechtu, Studio Makkink & Bey z Rotterdamu, Claesson Koivisto Rune ze Sztokholmu, Mark Braun z Berlina, Esterni z Milanu i wielu innych.

Z wystawami, pokazami, spotkaniami tematycznymi i wieloma okazjami do zabawy i pracy, Vienna Design Week jest nie tylko atrakcją dla ludzi z międzynarodowej sceny designu. Przede wszystkim jest adresowany do jak najszerszej publiczności, nie tylko wiedeńskiej, ale i gości z zagranicy. We współpracy z wieloma partnerami – muzeami, galeriami i firmami – całe miasto staje się swoistym oknem wystawowym i laboratorium wzornictwa.

Ambicją festiwalu jest pokazywanie, że design kształtuje naszą kulturę materialną, nasze codzienne życie, wpływa na nasz styl życia i modę, a przede wszystkim nasze poczucie estetyki i osądy. Dlatego też Vienna Design Week oparł swoją misję zarówno na celebrowaniu designu, jak i poddawaniu go krytyce.

Ponadto przedstawia i promuje te przedsięwzięcia, które nie stawiają w pierwszej kolejności na wartość użytkową, a raczej na budowanie świadomości i zadawanie pytań lub po prostu na zwyczajną zabawę. Bo jak przyznają organizatorzy – badanie materiałów, nastroju i interakcji między ludźmi a przedmiotami jest w centrum uwagi i zawsze ma zapewnione miejsce na festiwalu.

„Co w programie?

„Vienna Design Week – Passionswege”
To ścieżka designu i ważny punkt programu festiwalu. Indywidualni projektanci lub zespoły projektantów, zarówno z Austrii jak i z zagranicy, są zaproszeni do tworzenia obiektów i instalacji w pomieszczeniach starej siedziby wiedeńskich przedsiębiorstw. Razem eksperymentują na miejscu i korzystają z warsztatów. „Passionswege” będzie również prowadzić do tych części miasta, które nie są szczególnie znane ze związków z designem.

„Vienna Design Week Talks”
Czasem na najprostsze pytania najtrudniej znaleźć odpowiedź. „Dlaczego design?” – to pytanie, które padnie w ramach Vienna Design Week Talks. A będzie ono zadawane światowej sławy projektantom. Odpowiedzi mogą być powiązane z własna biografią i osobistymi doświadczeniami. Udzielać ich będą: Stefan Sagmeister (Austria/Stany Zjednoczone), Gijs Bakker (Holandia), Inga Sempé (Francja) i Konstantin Grcic (Niemcy).

„Vienna Design Week – Debuts”
To część poświęcona prezentacji młodych austriackich projektantów oraz wystaw przygotowanych we współpracy z James Dyson Award and James Dyson Foundation.

„Vienna Design Week – Laboratory”
To część dla grafików i projektantów zajmujących się wzornictwem przemysłowym. Uczestnicy będą na miejscu, w siedzibie festiwalu w Kunsthalle w Wiedniu, wymyślać, opracowywać i prezentować swoje projekty.

Ponadto zaplanowano dyskusje i spotkania panelowe. Gośmi będą: Tomás Alonso (Wielka Brytania), Cornelia Hess (Szwajcaria), Sarah Kueng & Lovis Caputo (Szwajcaria), Adrian Merz (Szwajcaria) and Pixelgarten (Niemcy).

Szczegółowe informacje na: www.viennadesignweek.at

Powiązane artykuły:

Artystyczna odsiecz polska

Odsiecz Polska

wiedeń | 20 września 2014

VIENNAFAIR - targi promocji sztuki - już na początku października.