WIECZÓR Z TOMEM DIXONEM W KRAKOWIE

TWO

15.11.2011

WYDARZENIA

Wystawę lamp i mebli wybitnego brytyjskiego projektanta Toma Dixona będzie można od piątku oglądać w Krakowie w kompleksie firmy Metaforma przy ul. Lubelskiej 14. Podczas wernisażu na gości czekały będą ekskluzywne prezenty m.in. pomarańczowy przedmiot pożądania -Tom Dixon Fluoro Bag oraz wydane przez dizajnera książki "Extremism". Patronem wydarzenia jest DesignAlive.pl.

Wystawa inauguruje współpracę firm Toma Dixona i Metaformy, należącej do uznanej polskiej projektantki Renaty Kalarus. Po raz pierwszy na południu Polski Metaforma zaprezentuje niezwykłe lampy i meble zaprojektowane przez znanego z innowacji, słynnego brytyjskiego dizajnera, twórcę śmiałych teorii dotyczących zacieśniania relacji między projektantem, producentem i odbiorcą, a zarazem sprawnego przedsiębiorcy sprzedającego swoje produkty w ponad 60 krajach pod prestiżową marką Tom Dixon. Część inspirowanych unikalnym narodowym dziedzictwem prac Dixona weszła na stałe to panteonu ikon designu, stając się na zawsze jednymi z najbardziej sławnych i rozpoznawalnych przedmiotów na świecie. Na krakowskiej wystawie oprócz nowości zagości także oryginalny Wingback Chair - jedyny egzemplarz tego fotela w Polsce!

Atrakcji będzie co nie miara. - Z okazji prezentacji nowych produktów czekają na gości ekskluzywne prezenty m.in. torby Fluoro oraz wydane przez Dixona unikatowe książki "Extremism". W trakcie wieczoru odbędzie się prezentacja pt. Okno na lepszy styl życia - portal i magazyn "Design Alive". Twórcy DesignAlive.pl Ewa i Wojciech Trzcionka podczas 100% Design gościli w Portobello Dock u Toma Dixona. W piątkowy wieczór podzielą się wrażeniami z tej wizyty, zaprezentują działalność portalu, a także podarują uczestnikom pierwszy numer drukowanego magazynu "Design Alive". Przez cały wieczór serwowane będą francuskie wina Burton & Guestier i sezonowe przekąski z Wine Garage - wylicza kolejne atrakcje wieczoru Renata Kalarus. W kuluarach porozmawiać będzie można z Martą Iwaniną, młodą polską projektantką, która pracowała z Tomem Dixonem podczas trzymiesięcznego stażu w jego studio, a następnie - namówiona przez samego mistrza - po powrocie do kraju z sukcesem zbudowała własną markę pod nazwą Roboty Ręczne.

Urodzony w 1959 w Tunezji Tom Dixon w wieku czterech lat przeniósł się do Anglii. Porzuciwszy szkołę artystyczną karierę projektanta rozpoczął od przygody ze spawalnictwem, którego nauczył się przy okazji naprawiania uszkodzonych klatek motocyklowych. Bez formalnego wykształcenia zaczął tworzyć rzeczy dla samej przyjemności ich wytwarzania, intensywnie badając potencjał dekoracyjny i użytkowy odpadów przemysłowych i surowców wtórnych. Przełomem w jego karierze było spotkanie z promotorem młodych talentów, wielkim Giulio Cappellinim, szefem słynnej włoskiej marki meblowej, który wprowadził do produkcji zaprojektowany przez Toma Dixona S-Chair. Pierwszy znaczący sukces rynkowy Dixon osiągnął jako współwłaściciel firmy Eurolunge, produkując seryjnie Jack Light - lampę z tworzywa sztucznego będącą zarówno siedziskiem jak i dekoracją. Po objęciu w 1998 roku w sieci sklepów Habitat funkcji dyrektora kreatywnego projektant założył w 2002 roku własną firmę Tom Dixon Ltd. Eksperymentując z nowymi materiałami i technologią produkcji zdobył ogromną popularność na całym świecie. Równolegle został także dyrektorem kreatywnym fińskiej firmy Artek, założonej w 1934 roku przez samego Alvara Aalto. W roku 2009 Tom Dixon otworzył położony nad wodą w Portobello Dock w Londynie flagowy showroom. Powstały w tym magicznym miejscu sklep połączony jest z Dock Kitchen - tętniącą życiem restauracją, którą stworzył i prowadzi Stevie Parle - wschodząca gwiazda współczesnej londyńskiej kuchni. Obok pełnej gamy produktów Dixona sklep oferuje także selekcjonowane przez niego prace różnej narodowości projektantów i marek.

Firma Metaforma założona przez uznaną polską projektantkę Renatę Kalarus zajmuje się promocją i sprzedażą designu, reprezentuje na terenie Krakowa i Małopolski markę Noti oraz tak renomowane firmy jak m.in. Moooi, Driade, De La Espada. Na zbudowany wokół postindustrialnych przestrzeni wystawienniczych Metaformy kompleks przy ulicy Lubelskiej 14 w Krakowie składają się także: oferujący wysokiej klasy tapety, tkaniny i dywany sklep Deko Deco, produkująca elementy wyposażania wnętrz pracownia ceramiczna Kwadrat oraz kilka sąsiadujących biur architektów wnętrz.

Wernisaż odbędzie się 18 listopada o godz. 18.00, Metaforma. ul. Lubelska 14, Kraków. Wystawa potrwa do 18 marca. Patronat medialny: DesignAlive.pl, sponsorem jest Burton & Guestier.

Więcej: www.tomdixon.net, www.metaforma.pl

Na krakowskiej wystawie oprócz nowości zagości także oryginalny Wingback Chair. fot. Materiały prasowe

Tom Dixon urodził się w 1959 roku w Tunezji. fot. Materiały prasowe

Beat Light Stout. Fot. Materiały prasowe

Peg Chairs. Fot. Materiały prasowe

Slab Table Dining. Materiały prasowe