W POZNANIU POWSTAJE CONCORDIA DESIGN

TWO

21.7.2011

MIEJSCA

Pod koniec listopada w Poznaniu otwarta zostanie Concordia Design - centrum designu mieszczące się w zabytkowym budynku starej drukarni przy ul. Zwierzynieckiej. Do opracowania koncepcji tego miejsca właściciel budynku, Fundacja Pro Design, zaprosiła specjalistów z różnych dziedzin - projektantów, scenografów, artystów i psychologów.
Nowe centrum budują znany biznesmen (właściciel m.in. Meble Vox czy startującej jesienią nowej szkoły designu School of Form) Piotr Voelkel oraz jego córka Ewa. Sama Concordia będzie kosztowała 32 mln zł. Wraz z projektowanym biurowcem Sophii (stare kino Bałtyk) oraz wewnętrznym dziedzińcem stworzy nowe centrum Poznania - tętniącą designem przestrzeń skupiającą biznes sektora kreatywnego, szczególnie młodych projektantów, a jednocześnie otwarte dla poznaniaków miejsce spotkań z kulturą.

Budynek Concordii - wcześniej starej drukarni - jest w remoncie odczerwca ubiegłego roku. Bryła budynku nie została zmieniona, dzięki czemu Concordia zachowa swój charakter z przełomu XIX i XX wieku. Obecnie zakończone zostały prace konserwatorskie fasady budynku, wymienione są okna, podniesiony i wymieniony został dach. Trwa modernizacja wnętrza. Wszystkie prace remontowe przebiegają zgodnie z harmonogramem i zakończone zostaną w listopadzie tego roku.

Ideą Concordii Design jest stworzenie platformy łączącej różne środowiska: projektantów z przedsiębiorcami, dzieci i artystów, przedstawicieli agencji kreatywnych z biznesem, czy środowiska twórczego z mieszkańcami. Pro Design będzie realizował te cele organizując w Concordii warsztaty Co-creation (to nowoczesne narzędzie w projektowaniu produktów czy usług polegające na współtworzeniu, współpracy firm, instytucji społecznych, samorządowych, projektantów z przyszłymi użytkownikami na wszystkich etapach projektu). Fundacja będzie udostępniała profesjonalne przestrzenie do pracy twórczej i nowoczesne, powierzchnie do organizacji wystaw, projekcji, pokazów czy eventów. Spotkaniom twórczym sprzyjać ma znajdująca się w głównej części budynku restauracja zaskakująca zmieniającym się wystrojem i menu. Budynek dysponuje również dużymi salami konferencyjnymi na 600 osób oraz mniejszymi, wyposażonymi w profesjonalne systemy wystawiennicze.

Tymczasem w starym kinie Bałtyk, tuż naprzeciwko Concordii powstanie nowoczesny biurowiec Sophia. Wstępna koncepcja biurowca projektowanego przez renomowaną holenderską pracownię architektoniczną MVRDV (znaną m.in. z projektu pawilonu holenderskiego na Expo w 2000 roku) została zaakceptowana przez władze miasta i jego budowa rozpocznie się w 2012 roku.

Centrum designu będzie się mieściło w zabytkowym budynku starej drukarni przy ul. Zwierzynieckiej w Poznaniu. fot. Materiały prasowe

Budynek Concordii - wcześniej starej drukarni - jest w remoncie od czerwca ubiegłego roku. Oddanie do użytku nastąpi w listopadzie. fot. Materiały prasowe

Nowe centrum budują znany biznesmen (właściciel m.in. Meble Vox czy startującej jesienią nowej szkoły designu School of Form) Piotr Voelkel (na zdjęciu) oraz jego córka Ewa. fot. Wojciech Trzcionka