W Poznaniu eksplodowała magia designu

| WOJCIECH TRZCIONKA

28 listopada 2011 | Wydarzenia

Dwie Patrycje – Moroso i Urquiola oraz Lidewij Edelkoort były gwiazdami otwarcia Concordii Design w Poznaniu – pierwszego w Polsce centrum designu i kreatywności dla biznesu. – Mają cały świat do wyboru, a zdecydowały się na Poznań – mówiła z dumą Ewa Voelkel-Krokowicz, prezes Pro Design, spółki zarządzającej Concordią. – Bo tu jest jak wtedy, gdy eksplodowała magia designu we Włoszech – przekonywała w rozmowie z designalive.pl Patrizia Moroso.

Dwie Patrycje – Moroso i Urquiola oraz Lidewij Edelkoort były gwiazdami otwarcia Concordii Design w Poznaniu – pierwszego w Polsce centrum designu i kreatywności dla biznesu. – Mają cały świat do wyboru, a zdecydowały się na Poznań – mówiła z dumą Ewa Voelkel-Krokowicz, prezes Pro Design, spółki zarządzającej Concordią. – Bo tu jest jak wtedy, gdy eksplodowała magia designu we Włoszech – przekonywała w rozmowie z designalive.pl Patrizia Moroso.

Moroso to właścicielka znanej w świecie włoskiej marki meblowej o tej samej nazwie, a zarazem przyjaciółka Patricii Urquioli, rozchwytywanej hiszpańskiej projektantki. Od 13 lat razem nie tylko tworzą, ale i jeżdżą na wakacje. Ich ogromną zażyłość było widać podczas piątkowego wykładu dla poznańskiej publiczności. Prezentacja wyglądała tak, jakby obie panie pokazywały slajdy z ostatnich wakacji – ciągle śmiały się, ściskały, żartowały. A tymczasem opowiadały o poważnej współpracy projektanta i producenta. I tym swobodnym kontaktem z publicznością, ale i profesjonalną wiedzą urzekły kilkaset osób zgromadzonych w Concordii.

Zupełnie inaczej wyglądała prezentacja Lidewij Edelkoort, Holenderki, jednej z najlepszych w świecie trendforecasterów (osób przewidujących trendy). Ubrana na czarno starsza pani przemawiała spokojnie. Ważąc każde słowo unaoczniała, jak bardzo zmienia się otaczający nas świat, i co nas czeka w krótkiej przyszłości. Nie szczędziła też słów uznania dla tego, co zobaczyła w Poznaniu.

A zobaczyła – tak jak setki poznaniaków i gości z całej Polski, którzy w dniach 24-26 listopada przybyli do Concordii na święto designu pod nazwą „Projektowanie przyszłości” – obiekt starej drukarni przy ul. Zwierzynieckiej 3 w Poznaniu, który w 76 tygodni zamienił się w nowoczesne centrum designu skupiające potencjał przemysłu kreatywnego Wielkopolski m.in. dzięki funkcjonującemu tu inkubatorowi młodych firm z branż kreatywnych z nowoczesnym parkiem technologicznym (będzie tu np. znów funkcjonowała drukarnia). Concordia ma też pełnić rolę wielkopolskiego centrum designu z przestrzenią do organizacji wystaw, warsztatów i premier. – To bardzo innowacyjny pomysł – zachwalał Leszek Wojtasiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

W ramach trzydniowego święta w Concordii zaprezentowano trzy wystawy: „The Mothers of Invention” Patricii Urquioli i Patrizii Moroso pod opieką kuratorską Lidewij Edelkoort, „Polish Design” (kuratorka Dorota Koziara) oraz „Comforty – Real Industry” (kurator Tomek Rygalik).

Odbyła się konferencja „Designing the future” poświęcona budowaniu strategii firm i innowacji opartej o design, najnowszych trendach oraz nowoczesnych materiałach stosowanych w designie i architekturze. Prelegentami byli: Edelkoort, Moroso, Urquiola, Claudia Küchen (Schattdecor), Anna Wróblewska (Meble Vox), Ewa Trzcionka (designalive.pl) i projektanci -Tomek Rygalik oraz Oskar Zięta. Odbyły się też otwarte warsztaty designu dla dzieci i dorosłych.

– Dni otwarte zorganizowaliśmy po to, by pokazać, jak my myślimy o designie. Design nie jest glamour – jest funkcjonalny i blisko nas – tłumaczyła Ewa Voelkel-Krokowicz.

– Czasami pytają mnie, czy w Polsce są supermarkety. A to, co tu zobaczyliśmy, robi ogromne wrażenie nawet na dziennikarzach z zagranicy – przekonywała Matylda Krzykowski, holenderska projektantka i blogerka o polskich korzeniach.

– To, co widziałem w Poznaniu, jest imponujące. Oby się udało! – podsumował swoją wizytę w stolicy Wielkopolski Yuval Saar, dziennikarz z Izraela specjalizujący się w tematyce designu.

W ramach trzydniowego święta oficjalnie otwarto też School of Form – nowoczesną uczelnię projektowania. Udział we wszystkich imprezach był bezpłatny. Organizatorami byli: Pro Design, School of Form, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Patronat sprawował portal designalive.pl.

Więcej: www.concordiadesign.pl i www.sof.edu.pl

no images were found

Powiązane artykuły:

Piotr Voelkel: – Musimy zaprojektować  wszystko od nowa

Pohamujmy chciwość

Poznań | 27 grudnia 2020

– Musimy zaprojektować wszystko od nowa – uważa biznesmen Piotr Voelkel

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze listopadowe wydarzenia

Chodźcie z nami!

Warszawa | 31 października 2020

Polecamy najciekawsze listopadowe wydarzenia

Oskar Zięta: – Jesteśmy inżynieryjnie uzdolnionymi rzeźbiarzami

Ciągle w pędzie

Wrocław | 18 października 2020

Oskar Zięta w rozmowie z „DA” z okazji 10-lecia jego firmy

Nadzieja. Niezwykły koncept gastronomiczny z doskonałym designem

Nadzieja

Poznań | 29 września 2020

Niezwykły koncept gastronomiczny z doskonałym designem

Słodowa. Gastronomiczna twarz Concordii Design

Słodowa

Wrocław | 21 września 2020

Gastronomiczna twarz Concordii Design