W POZNANIU EKSPLODOWAŁA MAGIA DESIGNU

WOJCIECH TRZCIONKA

28.11.2011

WYDARZENIA

Dwie Patrycje - Moroso i Urquiola oraz Lidewij Edelkoort były gwiazdami otwarcia Concordii Design w Poznaniu - pierwszego w Polsce centrum designu i kreatywności dla biznesu. - Mają cały świat do wyboru, a zdecydowały się na Poznań - mówiła z dumą Ewa Voelkel-Krokowicz, prezes Pro Design, spółki zarządzającej Concordią. - Bo tu jest jak wtedy, gdy eksplodowała magia designu we Włoszech - przekonywała w rozmowie z DesignAlive.pl Patrizia Moroso.

Moroso to właścicielka znanej w świecie włoskiej marki meblowej o tej samej nazwie, a zarazem przyjaciółka Patricii Urquioli, rozchwytywanej hiszpańskiej projektantki. Od 13 lat razem nie tylko tworzą, ale i jeżdżą na wakacje. Ich ogromną zażyłość było widać podczas piątkowego wykładu dla poznańskiej publiczności. Prezentacja wyglądała tak, jakby obie panie pokazywały slajdy z ostatnich wakacji - ciągle śmiały się, ściskały, żartowały. A tymczasem opowiadały o poważnej współpracy projektanta i producenta. I tym swobodnym kontaktem z publicznością, ale i profesjonalną wiedzą urzekły kilkaset osób zgromadzonych w Concordii.

Zupełnie inaczej wyglądała prezentacja Lidewij Edelkoort, Holenderki, jednej z najlepszych w świecie trendforecasterów (osób przewidujących trendy). Ubrana na czarno starsza pani przemawiała spokojnie. Ważąc każde słowo unaoczniała, jak bardzo zmienia się otaczający nas świat, i co nas czeka w krótkiej przyszłości. Nie szczędziła też słów uznania dla tego, co zobaczyła w Poznaniu.

A zobaczyła - tak jak setki poznaniaków i gości z całej Polski, którzy w dniach 24-26 listopada przybyli do Concordii na święto designu pod nazwą "Projektowanie przyszłości" - obiekt starej drukarni przy ul. Zwierzynieckiej 3 w Poznaniu, który w 76 tygodni zamienił się w nowoczesne centrum designu skupiające potencjał przemysłu kreatywnego Wielkopolski m.in. dzięki funkcjonującemu tu inkubatorowi młodych firm z branż kreatywnych z nowoczesnym parkiem technologicznym (będzie tu np. znów funkcjonowała drukarnia). Concordia ma też pełnić rolę wielkopolskiego centrum designu z przestrzenią do organizacji wystaw, warsztatów i premier. - To bardzo innowacyjny pomysł - zachwalał Leszek Wojtasiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

W ramach trzydniowego święta w Concordii zaprezentowano trzy wystawy: "The Mothers of Invention" Patricii Urquioli i Patrizii Moroso pod opieką kuratorską Lidewij Edelkoort, "Polish Design" (kuratorka Dorota Koziara) oraz "Comforty - Real Industry" (kurator Tomek Rygalik).

Odbyła się konferencja "Designing the future" poświęcona budowaniu strategii firm i innowacji opartej o design, najnowszych trendach oraz nowoczesnych materiałach stosowanych w designie i architekturze. Prelegentami byli: Edelkoort, Moroso, Urquiola, Claudia Küchen (Schattdecor), Anna Wróblewska (Meble Vox), Ewa Trzcionka (DesignAlive.pl) i projektanci -Tomek Rygalik oraz Oskar Zięta. Odbyły się też otwarte warsztaty designu dla dzieci i dorosłych.

- Dni otwarte zorganizowaliśmy po to, by pokazać, jak my myślimy o designie. Design nie jest glamour - jest funkcjonalny i blisko nas - tłumaczyła Ewa Voelkel-Krokowicz.

- Czasami pytają mnie, czy w Polsce są supermarkety. A to, co tu zobaczyliśmy, robi ogromne wrażenie nawet na dziennikarzach z zagranicy - przekonywała Matylda Krzykowski, holenderska projektantka i blogerka o polskich korzeniach.

- To, co widziałem w Poznaniu, jest imponujące. Oby się udało! - podsumował swoją wizytę w stolicy Wielkopolski Yuval Saar, dziennikarz z Izraela specjalizujący się w tematyce designu.

W ramach trzydniowego święta oficjalnie otwarto też School of Form - nowoczesną uczelnię projektowania. Udział we wszystkich imprezach był bezpłatny. Organizatorami byli: Pro Design, School of Form, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Patronat sprawował portal DesignAlive.pl.

Więcej: www.concordiadesign.pl i www.sof.edu.pl

Dwie wielkie przyjaciółki Patrizia Moroso (z lewej) i Patricia Urquiola. fot. Wojciech Trzcionka

- Dni otwarte zorganizowaliśmy po to, by pokazać, jak my myślimy o designie - tłumaczyła Ewa Voelkel-Krokowicz, prezes Pro Design, spółki zarządzającej Concordią. fot. Wojciech Trzcionka

Lidewij Edelkoort (z prawej) w rozmowie z Ewą Trzcionką, redaktor naczelną DesignAlive.pl. fot. Wojciech Trzcionka

Wystawa "The Mothers of Invention" Patricii Urquioli i Patrizii Moroso pod opieką kuratorską Lidewij Edelkoort czynna jest do 24 grudnia. fot. Wojciech Trzcionka

Trendwatcherka Zuzanna Skalska i projektant Oskar Zięta podczas prezentacji technologii FiDU, czyli "Freie Innen Druck Umformung" (wolna deformacja ciśnieniem). fot. Wojciech Trzcionka

Obiekt starej drukarni przy ul. Zwierzynieckiej 3 w Poznaniu, który w 76 tygodni zamienił się w nowoczesne centrum designu. fot. Wojciech Trzcionka