W Gdyni design to nie gadżet

W Trójmieście mawiają, że w Gdańsku się pracuje, Sopocie się bawi, a w Gdyni mieszka. Że faktycznie tak jest, mógł się przekonać każdy, kto przyjechał na piątą edycję Gdynia Design Days (7-15 lipca) pod patronatem „Design Alive”.

W Trójmieście mawiają, że w Gdańsku się pracuje, Sopocie się bawi, a w Gdyni mieszka. Że faktycznie tak jest, mógł się przekonać każdy, kto przyjechał na piątą edycję Gdynia Design Days (7-15 lipca) pod patronatem „Design Alive”.

W Gdyni design i świadome projektowanie widać na każdym kroku, i to nie tylko od święta. Miasto, które kiedyś wyrastało w stylu modernizmu i dziś jest nim przepełnione, wciąż chce być otwarte i nowoczesne. Buduje się nowoczesny park przemysłowy, w przestrzeni publicznej wyrastają dobrze zaprojektowane place zabaw i skwery. „Design thinking” czuć nawet na plaży. Aby turyści nie zostawiali samochodów bezpośrednio przy molo w Orłowie, oddalony o kilkadziesiąt metrów parking jest darmowy. Na zachętę. No i przede wszystkim w Gdyni nie widać nadmorskiego zalewu tandety.

– Dla nas design to proces czynienia miasta przyjaznym dla mieszkańców – przekonywał nas wiceprezydent Gdyni Michał Guć, który swoje pomysły, jak życie w mieście uczynić lepszym, niejednokrotnie przywozi z zagranicznych wyjazdów.

Piąty festiwal wpisał się w ten klimat i designu nie pokazywano tu przez pryzmat „dizajnerskich krzeseł”, a świadomego procesu projektowego, z którym próbowano dotrzeć do przeciętnego urlopowicza. – Chcemy odczarować słowo „design”. Nawet nie chcemy się nim za bardzo posługiwać. Mówimy „projektowanie” – przekonywał Janusz Kaniewski, znany polski projektant i kurator GDD.

W Gdyni na każdym kroku uczono, że design to nie dziwny i drogi gadżet. – Zwracamy uwagę mieszkańcom i turystom, że design to nie tylko gadżety, ale także mądre rozwiązania dla miasta – na komunikację, aranżację przestrzeni i budynków użyteczności publicznej – tłumaczyła Ewa Janczukowicz-Cichosz, kierownik Centrum Designu Gdynia.

Tegoroczna edycja Gdynia Design Days była nie tylko bardzo ciekawa, ale i rekordowa pod wieloma względami. Kontenerowy Terminal Designu, który po raz pierwszy w historii imprezy stanął na Skwerze Kościuszki przyciągnął kilkadziesiąt tysięcy odwiedzających. Mieszkańcy, studenci, projektanci, dzieci, młodzież oraz turyści z Polski i zagranicy brali udział w warsztatach, słuchali wykładów, oglądali filmy lub wpadali do Terminalu, żeby posiedzieć na leżakach, odpocząć i porozmawiać.

Kontenery były miejscem relaksu, spotkań, dyskusji i wymiany doświadczeń, m.in. w ramach warsztatów dla profesjonalistów, panelu biznesowego, czy Super Sam Design – projektowego marketu, na którym młodzi dizajnerzy mieli szansę wypromować swoją markę i spotkać się z klientem. Specjalne warsztaty „Elevator speech” przygotowali dziennikarze „Design Alive” w partnerstwie z Zieta Prozessdesign, którzy uczyli młodych projektantów jak opracować materiał prasowy i zaciekawić nim media.

Choć ze Skweru Kościuszki zniknął już Terminal Designu, wciąż można oglądać pięć z sześciu wystaw zorganizowanych w ramach letniego festiwalu, m.in. ekspozycję „Ładny kraj” Janusza Kaniewskiego, która jest podsumowaniem tego, jak zmieniła się przestrzeń publiczna w Polsce po przemianach ostatniego dwudziestolecia, czy „Bóg Humor Ojczyzna”, na której Ksenia Kaniewska odkrywa przed nami Rosję, jej projektantów i design.

– To pierwsza wystawa rosyjskiego wzornictwa w tej części Europy. Obalamy stereotyp, że rosyjski design to przepych i złoto. To znakomite wzornictwo, design na najwyższym poziomie – tłumaczyła kuratorka.

Gdynia Design Days nie kończy się wraz z zamknięciem części festiwalowej. – W lipcu i w sierpniu można oglądać jeszcze nasze wystawy. Po GDD zostaną także konkretne rozwiązania – w ramach Gdyńskiego Pleneru Projektowego wyłoniono pomysł na zagospodarowanie Wymiennikowni – Nowego Centrum Kreatywności Młodzieży – zapewnia Ewa Janczukowicz-Cichosz.

Więcej: www.gdyniadesigndays.eu

no images were found

Powiązane artykuły:

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze listopadowe wydarzenia

Chodźcie z nami!

Warszawa | 31 października 2020

Polecamy najciekawsze listopadowe wydarzenia

Oskar Zięta: – Jesteśmy inżynieryjnie uzdolnionymi rzeźbiarzami

Ciągle w pędzie

Wrocław | 18 października 2020

Oskar Zięta w rozmowie z „DA” z okazji 10-lecia jego firmy

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze październikowe wydarzenia

Kierunek: sztuka!

Warszawa | 1 października 2020

Polecamy najciekawsze październikowe wydarzenia

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze wrześniowe wydarzenia

Tu trzeba być!

Warszawa | 30 sierpnia 2020

Zobaczcie, jakie wydarzenia polecamy we wrześniu

Wyjątkowa edycja Gdynia Design Days teraz dostępna dla każdego. Prelegenci już w sieci!

Rozmowy w sieci

Gdynia | 22 sierpnia 2020

Wyjątkowa edycja Gdynia Design Days już na YouTube