W Galerii BB pytają: Czy jest tu panna na wydaniu?


| MM

24 maja 2011 | Wydarzenia

Co współcześnie mogłoby się znaleźć w skrzyni Panny Młodej? Jakie drobiazgi byłyby dla niej najcenniejsze, a które z przedmiotów okazałyby się tylko złem koniecznym? Odpowiedzi możemy poszukać na nowej ekspozycji we wroclawskiej Galerii BB.

Co współcześnie mogłoby się znaleźć w skrzyni Panny Młodej? Jakie drobiazgi byłyby dla niej najcenniejsze, a które z przedmiotów okazałyby się tylko złem koniecznym? Odpowiedzi możemy poszukać na nowej ekspozycji we wroclawskiej Galerii BB.

I być może znajdziemy ją wraz z kilkoma twórcami, których prace pojawiają się na wystawie. Ta absolutnie nie rości sobie praw do określania jakiegokolwiek kanonu, a tym bardziej wskazywania najczulszych miejsc, w których materialne świadectwo „bycia Panną Młodą” określiłoby jej tymczasowy status. Bo przecież „Panna Młoda” to figura efemeryczna, tymczasowa, znikająca, którą charakteryzuje przyspieszenie, a chwilowa erupcja zainteresowania jej statusem mija jeszcze szybciej niż w rodzinie pojawi się „kolejna panna na wydaniu”. Tu przecież decydujący jest czas, po uroczystościach zaślubin panna młoda nie tylko w ramionach swojego wybranka, ale traci też swój wyróżniający ją z ogółu status.

Pannie młodej mogą pozostać konkretne, materialne ślady. Kiedyś to właśnie one nie tylko określały jej status, ale również gwarantowały stabilność związku.

– „Wyprawa” przyszłej panny młodej była przygotowywana latami. Do specjalnie przygotowanej skrzyni winnej czyli posażnej wkładano haftowane obrusy, chusteczki, pościel, porcelanę, sztućce, ubrania, dywany itp. Zwyczaj nakazywał przewiezienie panny młodej zaraz po weselu, wraz z całym posagiem, do domu małżonka, aby mogli tam spędzić noc poślubną. Czasem panna młoda wnoszona była do domu na skrzyni, kołdrze lub krześle. Zwyczaj obdarowania panny młodej posagiem przetrwał w Polsce aż do II wojny światowej. Przemiany społeczno-polityczne oraz rozwój cywilizacji zmieniły status kobiet. Mają one jednakowe prawa i obowiązki jak mężczyźni a zdobyty majątek stanowi ich wspólną własność – przyznaje Anita Bialic, kuratorka wystawy.

I w ślad za pewną ideą zaprasza publiczność do dyskusji i zabawy. To dlatego zaproszono na ekspozycję twórców związanych z wydziałem ceramiki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Na wystawie swoje obiekty prezentują: Pati Dubiel, Katarzyna Karbownik, Maciej Kasperski, Andrzej Kucharski, Anna Malicka-Zamorska, Krzysztof Rozpondek, Bogusław Story, Joanna Teper, Małgorzata ET BER Warlikowska, Piotr Wieczorek oraz Agata Zworska-Story.

Najnowsza ekspozycja we wrocławskiej galerii lokuje raczej Pannę Młodą, jako pewną figurę, w pewnym tradycyjnym porządku, przeniesionym w świat artystycznej wyobraźni.
Na wystawie nie mamy jednak do czynienia z odległymi naszej rzeczywistości projektami, lecz przedmiotami, które mogłyby się znaleźć wśród kolekcji prezentów dla każdej kobiety zmieniającej swój stan cywilny.

Wystawa „Prezent dla Panny Młodej” w Galerii BB (Wrocław, ul. Jatki 3-6) potrwa do 30 lipca.

Powiązane artykuły:

Siup Studio. Ceramika jak z bajki

Siup Studio

Poznań | 13 października 2020

Rzeźby z niebanalnym charakterem

HOME LAB, czyli małe laboratorium kuchenne Marka Cecuły

HOME LAB

Kielce | 3 kwietnia 2020

Przepis na domowe laboratorium we własnej kuchni

Uczta dla współczesnego Lukullusa

Uczta

Paryż | 6 września 2017

Stół zastawiony porcelaną Sucession to prawdziwa uczta dla wszystkich zmysłów.

Powrót do wiejskich źródeł

Siwaki

Medynia | 17 marca 2017

Siwaki, czyli ręcznie wyrabiany zestaw naczyń ceramicznych.

Marek Cecuła: Ciekawe jest to, czego nie ma

W rozkroku

Gdynia | 11 lipca 2016

Marek Cecuła: Ciekawe jest to, czego nie ma.