W Dobrodzieniu wystartowała Dobroteka

| MARCIN MOŃKA


19 kwietnia 2012 | Miejsca

2300 metrów kwadratowych powierzchni na prezentacje, stoiska producenckie, wzorcownia, warsztaty, sale konferencyjne, salonik historyczny, czytelnia – to wszystko można znaleźć w Dobrotece, którą w połowie kwietnia otwarto w Dobrodzieniu, miejscowości na Opolszczyźnie od lat znanej z produkcji mebli. Teraz doświadczenie lokalnych producentów i rzemieślników ma szansę na spotkanie zarówno z szerszym środowiskiem projektowym jak i odbiorcami z całej Polski.

2300 metrów kwadratowych powierzchni na prezentacje, stoiska producenckie, wzorcownia, warsztaty, sale konferencyjne, salonik historyczny, czytelnia – to wszystko można znaleźć w Dobrotece, którą w połowie kwietnia otwarto w Dobrodzieniu, miejscowości na Opolszczyźnie od lat znanej z produkcji mebli. Teraz doświadczenie lokalnych producentów i rzemieślników ma szansę na spotkanie zarówno z szerszym środowiskiem projektowym jak i odbiorcami z całej Polski.

Dobrotekę najprościej nazwać salonem, który ma połączyć wiele funkcji – ta podstawowa, czyli handlowa, została jednak zaprzęgnięta w jak najszersze spektrum projektowe. Zwykle gdy otwiera się kolejny showroom czy concept store, zwracamy uwagę przede wszystkim na obecne tam marki i ich produkty. Tych oczywiście w Dobrotece nie brakuje. Co ważne, szczególne znaczenie ma tutaj region, z którego pochodzą prezentowane marki: w większości są to lokalne firmy, które zapewne nie powstałaby w Dobrodzieniu, gdyby nie rola jaką wciąż odgrywa najbardziej znany producent wywodzący się z tej miejscowości, czyli marka Kler. – Nawiązanie współpracy z naukowcami, analitykami, otwarcie się na nowe doświadczenia, pomysły i projekty to wysiłek wielu osób. Jesteśmy szczęśliwi, że właśnie tutaj, w Dobrodzieniu możemy zaprezentować taki model współpracy wielu środowisk – mówi nam Piotr Kler, twórca jednej z najpopularniejszych polskich marek meblarskich. Dodaje, że jeśli pomysł spodoba się odbiorcom, być może podobne salony powstaną i w innych regionach kraju.

O tym, jak ważną rolę pełni tutaj tradycja i doświadczenie związane z wytwarzaniem mebli, możemy przekonać się na każdym kroku. Aby gościom salonu uzmysłowić rolę, jaką dobrodzieńskie marki odgrywały i wciąż odgrywają w powstawaniu mebli, stworzono specjalną przestrzeń, nazwany Salonikiem Historycznym. To tutaj, korzystając z multimediów można prześledzić bogatą historię regionu. Stąd już tylko krok do odrestaurowanego, klasycznego śląskiego byfyju oraz stołu z osią czasu, zaopatrzoną w rozmaite mapy historyczne.

Ale Dobroteka to przede wszystkim nowoczesność: stoiska, prezentujące najczęściej wybrane projekty znanych dobrodzieńskich producentów to tylko jeden ze znaków rozpoznawczych. Podobnego miejsca nie powstydziłaby się niejedna europejska stolica. Dobroteka chce podążać na światowymi trendami, obserwując bacznie na rozwój branży nie tylko meblowej. – Doceniamy rolę rzemiosła oraz trendów związanych z naturą. W tej chwili żyje nimi cały świat, a my od lat pozostajemy z nimi w bliskich związkach, nie zawsze mając tego świadomość – przekonuje Rafał Desczyk, dyrektor Dobroteki.

Oczywiście najważniejszy jest tutaj człowiek poszukujący nie tylko mebli, ale i wszelkich możliwych rozwiązań związanych z architekturą wnętrz. To właśnie w odpowiedzi na tego rodzaju potrzeby w Dobrotece powstały specjalne miejsca, gdzie będzie można nie tylko odnaleźć inspiracje, ale także spotkać się z projektantem. Stąd Wzorcownia – miejsce spotkań klientów z architektami i projektantami, Czytelnia – w której można odnaleźć inspiracje czy Warsztaty Artystyczne – przeznaczone dla dzieci i dorosłych, prowadzone przez specjalistów z różnych dziedzin. Dobroteka to także spojrzenie w przyszłość – sala konferencyjna oraz audytorium, z którego można połączyć się z najdalszymi nawet zakątkami świata. Specjalną rolę odegra już w niedalekiej perspektywie „Apartament Przyszłości” – specjalne laboratorium, gdzie naukowcy będą przeprowadzać wszelkie możliwe badania dotyczące produktów. – Nie jesteśmy ośrodkiem designu, chcemy jednak regularnie współpracować z projektantami, naukowcami, słowem wszystkimi środowiskami, których wysiłek zmierza do tworzenia dobrych i odpowiadających na ludzie potrzeby wzorów – wyjaśnia Rafał Desczyk. A naukowcy i projektanci już interesują się Dobroteką – swoje projekty prezentują tam uczestnicy Programu Edukacyjno-Projektowego, realizowanego przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.

W Dobrotece można nie tylko zaopatrzyć się w produkty lokalnych marek, w dziale Local Art znajdują się również projekty twórców z innych regionów Polski, w tym obiekty Bogdana Kosaka czy AZE Design. Dobrodzieński salon nie unika także światowych marek (Alessi, Bugatti) oraz projektów od lat kojarzonych z najlepszym, awangardowym designem. Wiele projektów można oglądać w specjalnej części ekspozycyjnej, zobaczymy tam zarówno stołek Plopp Oskara Zięty jak i krzesła Vitry oraz Kartella.

Na koniec trochę statystyk: Dobroteka to 2300 m kw. powierzchni przeznaczonej na prezentacje kolekcji. A obiekcie zastosowano geotermalny system chłodząco-grzewczy a łączna długość odwiertów to 4 km. W budynku wykorzystano także 177 kilometrów kabli i przewodów do instalacji elektrycznej. Obiekt działa zresztą na nasze zmysły za pośrednictwem i innych rozwiązań: partner strategiczny Dobroteki – marka Philips zaproponowała najnowocześniejszy system oświetlenia LED, dzięki któremu oszczędność w zużyciu energii elektrycznej wynosi nawet 70 procent. Dodatkowo cały obiekt jest aromatyzowany. Jego budowa trwała rok.

Dobroteka, ul. Oleska 35, Dobordzień, pon.-pt. 10.00-19.00, sob.-nd. 10.00-16.00.

Więcej: www.dobroteka.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Piękno różnorodności

Piękno różnorodności

Warszawa | 12 października 2022

Nowa kolekcja Kler Attitude powstała we współpracy z młodymi projektantami