W designie już wiosna!

| MARCIN MOŃKA

7 marca 2011 | Wydarzenia

Żywa galeria designu Design Alive w klubokawiarni Presso zmieniła zupełnie swój wystrój. Nowe przedmioty testowali nie tylko dorośli, ale i pokaźne grono małych odkrywców designu „wzięło w obroty” prezentowane tu projekty. Testy wypadły pomyślnie, podobnie jak i całe „Przedwiośnie designu”, które w zeszły weekend opanowało cieszyński Zamek.

Żywa galeria designu Design Alive w klubokawiarni Presso zmieniła zupełnie swój wystrój. Nowe przedmioty testowali nie tylko dorośli, ale i pokaźne grono małych odkrywców designu „wzięło w obroty” prezentowane tu projekty. Testy wypadły pomyślnie, podobnie jak i całe „Przedwiośnie designu”, które w zeszły weekend opanowało cieszyński Zamek.

Klubokawiarnia Presso – mieszcząca się w Zamku Cieszyn – powstała w 2007 roku, by w przystępny sposób prezentować polskie wzornictwo. Tutejsze eksponaty służą nie tylko do oglądania, ale tworzą wystrój miejsca. Od 5 marca goście testują nowe meble, lampy czy naczynia. Otwarcie odmienionego Presso było jednym z wydarzeń, które czekało na uczestników „Przedwiośnia designu”. – Do drugiej edycji przystąpiły z entuzjazmem najbardziej znaczące polskie firmy, jak choćby Noti, Iker, Meble Vox, Moho Design, Kafti Design czy grupa projektowa PuffBuff, co potwierdza skuteczność tego nowatorskiego pomysłu promującego polskie projektowanie – przyznaje Wojciech Trzcionka, kurator drugiej edycji żywej galerii designu i redaktor naczelny designalive.pl.

Otoczaki na łóżku polowym
Oryginalne przedmioty można było również znaleźć na Bazarze Designu. Uśmiech na twarzach odwiedzających wzbudzał ceramik Bogdan Kosak, który zaoferował „design na wagę”. I niczym sprzedawca z minionej epoki handlował swoimi Otoczakami z polowego łóżka. Natomiast w Oranżerii można było kupić m.in. wyciskarkę do soków w kształcie katowickiego Spodka zaprojektowaną przez Karolinę i Piotra Jakoweńko. Z kolei Ecomateria przywiozła torby z przebitych dętek rowerowych oraz drewniane radia, produkowane w Indonezji. Produkty tworzone w zgodzie ze środowiskiem naturalnym prezentowali także projektanci z grupy Ekodizajn.

W zeszłą sobotę rozpoczęła się też licytacja jednej z ścian klubokawiarni Presso. Firma, która ją wygra, będzie mogła umieścić na niej swoje logo. Ale tylko na części ściany. Postały fragment zostanie oddany młodemu i utalentowanemu projektantowi – szczegółowe informacje będziemy podawać na naszej stronie.

Design jest wszędzie tam, gdzie go nie widać
Nowe życie przeznaczonym do wyrzucenia, uszczerbionym i niekompletnym naczyniom ceramicznym nadawali uczestnicy warsztatów „Stłukło się!”. – Ceramika jest jak poezja – powtarzał prowadzący spotkanie Bogdan Kosak. W ten sposób zachęcał do tworzenia oryginalnych obiektów. Od „tłuczenia i składania od nowa” rozpoczął się drugi dzień „Przedwiośnia designu”, którego gospodarzem był Zamek Cieszyn. A wśród gości znalazły się m.in. Zuzanna Skalska, międzynarodowa ekspertka w dziedzinie designu i trendwatcherka oraz Anna Demska i Anna Maga, kuratorki głośnej wystawy „Chcemy być nowocześni” w Muzeum Narodowym w Warszawie.

– Nasza ekspozycja nie jest dokumentem, ponieważ nie pokazujemy tego, co znajdowało się w polskich domach czy na polskiej ulicy. Pokazujemy raczej polskich projektantów, którzy postanowili już w latach 50. doścignąć swoich kolegów z Zachodu – przyznała Anna Maga.

Pretekstem do rozmowy m.in. o kobietach w projektowaniu była prezentowana w cieszyńskim Zamku ekspozycja „Babski dizajn”. W spotkaniu wzięły udział projektantki: Paulina Kordos, Anna Kopaczewska oraz Jadwiga Husarska-Chmielarz. W codziennej pracy towarzyszy im przekonanie, które w swoim mocnym i radykalnym wyartykułowana Zuzanna Skalska.

– Design jest wszędzie tam, gdzie go nie widać – zadeklarowała trendwatcherka na stałe mieszkająca w Holandii.

no images were found

Powiązane artykuły:

Zimowy numer „Design Alive” z podtytułem „Kolekcje” już w sprzedaży

Numer pełen premier

Warszawa | 21 grudnia 2020

Zimowe wydanie „Design Alive” z podtytułem „Kolekcje” już w sprzedaży

Jesienny magazyn „Design Alive” już w sprzedaży. Pełen esejów wielkich umysłów, pięknych idei oraz nietuzinkowych wnętrz

Normalność

Warszawa | 30 września 2020

Jesienny numer „DA" już w sprzedaży. Z dodatkiem pełnym esejów!

Pobierz za darmo wydanie cyfrowe wiosennego Design Alive pod hasłem „Miłość”! Udostępniamy też archiwalne numery w wersji cyfrowej – #zostańwdomu

Miłość

Warszawa | 18 marca 2020

Magazyn Design Alive nr 32 dostępny za darmo!

Już jest! 27 wydanie wydanie magazynu „Design Alive” z podtytułem „Sentymenty”

Otuleni jesienią

Warszawa | 27 września 2018

27 wydanie magazynu „Design Alive" pt. „Sentymenty”.

Sięgnijcie po 26 wydanie magazynu „Design Alive”. Tematem tego numeru jest „Słońce”

Lato nadchodzi!

Warszawa | 29 czerwca 2018

26 wydanie magazynu „Design Alive". Tematem numeru jest „Słońce".

Sesja ESTby ES. na okładce „Design Alive”

Absolwentki

Warszawa | 8 stycznia 2017

Okładkowa sesja „Design Alive" Zuzy Krajewskiej dla marki ESTby ES.