Urodziny Zamku: Cieszyn odleciał w kosmos

| MARCIN MOŃKA

9 lutego 2011 | Wydarzenia

Zamek Cieszyn na początku lutego świętował swoje szóste urodziny. Na dwa dni do Cieszyna, prawdziwej mekki polskiego designu przyjechali goście z całego kraju oraz za granicy. Tegoroczny jubileusz był „kosmiczny”, nie tylko zresztą z nazwy.

Zamek Cieszyn na początku lutego świętował swoje szóste urodziny. Na dwa dni do Cieszyna, prawdziwej mekki polskiego designu przyjechali goście z całego kraju oraz za granicy. Tegoroczny jubileusz był „kosmiczny”, nie tylko zresztą z nazwy.

Zamek Cieszyn skończył sześć lat, dlatego też przygotowano aż sześć ekspozycji. Do tego konferencję, panel dyskusyjny, wykłady – słowem wszystko to, co może świadczyć o możliwościach wymiany myśli dotyczących najnowszego polskiego wzornictwa. A o tym, że jest coraz lepiej, przekonywali uczestnicy specjalnie zorganizowanej konferencji towarzyszącej urodzinom, z udziałem projektantów oraz specjalistów zajmujących się wzornictwem.

– Teraz powinniśmy rozpocząć poważną dyskusję na temat młodych polskich projektantów, rozwoju ich karier. Mamy naprawdę dobry moment, by wykorzystać ten potencjał – przekonywała Czesława Frejlich, redaktor naczelna kwartalnika „2+3D”.

O roli Cieszyna w kształtowaniu wiedzą doskonale wszyscy ci, którzy obserwują rozwój polskiego projektowania. Zamek Cieszyn, który od początku tego roku uległ przekształceniu i stał się Ośrodkiem Badań i Dokumentacji nad Kulturą Materialną i Wzornictwem od kilku lat spełnia bardzo ważną rolę, a nawet misję.

– Od kilku lat bowiem cieszyński ośrodek udowadnia, że w małych ośrodkach również można robić wielkie rzeczy. A ta aktywność stymuluje nie tylko rozwój lokalnych środowisk, ale także promieniuje na cały kraj – przyznaje Czesława Frejlich.

Na „kosmiczne” urodziny zgodnie z liczbą lat jubilata, przygotowano sześć ekspozycji, a wśród nich m.in. „Najlepsze Projekty Dyplomowe 2009/10”, po raz pierwszy w międzynarodowej odsłonie, gdzie oprócz prac polskich absolwentów swoje projekty prezentują również Czesi i Słowacy.

W cieszyńskim Zamku wciąż można oglądać i inne wystawy które towarzyszyły urodzinom: „The Spirit of Poland”, która gościła m.in. na Tokio Design, „Twarze Polskiego Wzornictwa”, „Uwolnij fantazje z Aarnio z Zamku!”, „Pokazać. Wyjaśnić. Prowadzić” oraz najbardziej urodzinowa wystawa zatytułowana „Gwiezdny pył”, która rozprzestrzeniła się po całym Zamku. W jego przestrzeniach publiczność może trafić na krzesło biurowe, aparat do mierzenia ciśnienia, odkurzacz, czy zestaw narzędzi dla majsterkowicza.

Zamek świętował kosmicznie, w myśl zasady że kosmos jest wszędzie, a my jesteśmy jego częścią. Podobnie jak design. – Mamy coraz więcej dobrych przykładów w Polsce. Pojawiły się europejskie pieniądze, i w skali kraju i regionów, bo jest duży, narodowy program „Zaprojektuj swój zysk”. Pojawiły się nowe inicjatyw, z których dwie są mocno zaawansowane, bo województwo wielkopolskie postanowiło szybciej, lepiej, mądrzej się rozwijać dzięki designowi. Cieszyn pokazał dużym miastom, że można. Jesteśmy takim dobrym przykładem, za którym idą też Kielce. Pojawiają się też pomysły na Śląsku na lepsze wykorzystanie designu w przestrzeni publicznej. A my jak zawsze – do przedszkola, na uczelnie, staramy się mówić też starszym osobom, że projektowanie to nie jest coś niezwykłego. Te kosmiczne urodziny też miały takie zadanie, żeby pokazać, że design nie zawsze jest z kosmosu, on jest w naszych domach – zauważa Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn.

O roli Zamku wielokrotnie mówili młodzi polscy projektanci, którzy gościli na urodzinach. – Jest nie do przecenienia – przyznał Wojtek Sokołowski ze studia „Sokka”, który podczas konferencji opowiadał o swoich doświadczeniach w designie „wagi ciężkiej”.

no images were found

Powiązane artykuły:

OFF Festival 2019 muzyka i zrównoważony rozwój

OFF Festival 2019

Katowice | 6 sierpnia 2019

Tegoroczny OFF Festival odbył się pod szyldem świadomej konsumpcji.

9. edycja ŁDF za nami. Konsekwentnie w każdym calu [zdjęcia]

Bardzo konsekwentnie

Łódź | 23 października 2015

9. edycja ŁDF. Konsekwentnie o pomysłach, projektowaniu i produkcie.

Dorota Kabała: Zaplanowałam ewolucję

Ewolucja zaplanowana

Warszawa | 26 lipca 2015

Dla Doroty Kabały surfing to silne połączenie pasji i pracy.

Kalendarium „Design Alive”. Czerwiec-październik 2015

Wakacyjny must be

Wiedeń | 27 czerwca 2015

Kalendarium "Design Alive". Czerwiec-październik 2015.

Jubileuszowy konkurs Śląska Rzecz rozstrzygnięty

Śląska Rzecz 2014

Cieszyn | 20 czerwca 2015

Dziesiąta edycja konkursu Śląska Rzecz rozstrzygnięta.

Na drugim końcu świata?

Na końcu świata?

Warszawa | 18 czerwca 2015

The Spirit of Poland oraz m. st. Warszawa zapraszają na debatę.