URODZINY ZAMKU: CIESZYN ODLECIAŁ W KOSMOS

MARCIN MOŃKA

9.2.2011

WYDARZENIA

Zamek Cieszyn na początku lutego świętował swoje szóste urodziny. Na dwa dni do Cieszyna, prawdziwej mekki polskiego designu przyjechali goście z całego kraju oraz za granicy. Tegoroczny jubileusz był "kosmiczny", nie tylko zresztą z nazwy.

Zamek Cieszyn skończył sześć lat, dlatego też przygotowano aż sześć ekspozycji. Do tego konferencję, panel dyskusyjny, wykłady - słowem wszystko to, co może świadczyć o możliwościach wymiany myśli dotyczących najnowszego polskiego wzornictwa. A o tym, że jest coraz lepiej, przekonywali uczestnicy specjalnie zorganizowanej konferencji towarzyszącej urodzinom, z udziałem projektantów oraz specjalistów zajmujących się wzornictwem.

- Teraz powinniśmy rozpocząć poważną dyskusję na temat młodych polskich projektantów, rozwoju ich karier. Mamy naprawdę dobry moment, by wykorzystać ten potencjał - przekonywała Czesława Frejlich, redaktor naczelna kwartalnika "2+3D".

O roli Cieszyna w kształtowaniu wiedzą doskonale wszyscy ci, którzy obserwują rozwój polskiego projektowania. Zamek Cieszyn, który od początku tego roku uległ przekształceniu i stał się Ośrodkiem Badań i Dokumentacji nad Kulturą Materialną i Wzornictwem od kilku lat spełnia bardzo ważną rolę, a nawet misję.

- Od kilku lat bowiem cieszyński ośrodek udowadnia, że w małych ośrodkach również można robić wielkie rzeczy. A ta aktywność stymuluje nie tylko rozwój lokalnych środowisk, ale także promieniuje na cały kraj - przyznaje Czesława Frejlich.

Na "kosmiczne" urodziny zgodnie z liczbą lat jubilata, przygotowano sześć ekspozycji, a wśród nich m.in. "Najlepsze Projekty Dyplomowe 2009/10", po raz pierwszy w międzynarodowej odsłonie, gdzie oprócz prac polskich absolwentów swoje projekty prezentują również Czesi i Słowacy.

W cieszyńskim Zamku wciąż można oglądać i inne wystawy które towarzyszyły urodzinom: "The Spirit of Poland", która gościła m.in. na Tokio Design, "Twarze Polskiego Wzornictwa", "Uwolnij fantazje z Aarnio z Zamku!", "Pokazać. Wyjaśnić. Prowadzić" oraz najbardziej urodzinowa wystawa zatytułowana "Gwiezdny pył", która rozprzestrzeniła się po całym Zamku. W jego przestrzeniach publiczność może trafić na krzesło biurowe, aparat do mierzenia ciśnienia, odkurzacz, czy zestaw narzędzi dla majsterkowicza.

Zamek świętował kosmicznie, w myśl zasady że kosmos jest wszędzie, a my jesteśmy jego częścią. Podobnie jak design. - Mamy coraz więcej dobrych przykładów w Polsce. Pojawiły się europejskie pieniądze, i w skali kraju i regionów, bo jest duży, narodowy program "Zaprojektuj swój zysk". Pojawiły się nowe inicjatyw, z których dwie są mocno zaawansowane, bo województwo wielkopolskie postanowiło szybciej, lepiej, mądrzej się rozwijać dzięki designowi. Cieszyn pokazał dużym miastom, że można. Jesteśmy takim dobrym przykładem, za którym idą też Kielce. Pojawiają się też pomysły na Śląsku na lepsze wykorzystanie designu w przestrzeni publicznej. A my jak zawsze - do przedszkola, na uczelnie, staramy się mówić też starszym osobom, że projektowanie to nie jest coś niezwykłego. Te kosmiczne urodziny też miały takie zadanie, żeby pokazać, że design nie zawsze jest z kosmosu, on jest w naszych domach - zauważa Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn.

O roli Zamku wielokrotnie mówili młodzi polscy projektanci, którzy gościli na urodzinach. - Jest nie do przecenienia - przyznał Wojtek Sokołowski ze studia "Sokka", który podczas konferencji opowiadał o swoich doświadczeniach w designie "wagi ciężkiej".

Na szóste urodziny Zamku Cieszyn zjechali goście z całej Polski. fot. Wojciech Trzcionka

Ekspozycję "The Spirit of Poland" można oglądać w Cieszynie do 4 marca. fot. Wojciech Trzcionka

Na wystawie "Twarze polskiego wzornictwa" zgromadzono projekty młodego pokolenia. fot. Wojciech Trzcionka

Na ekspozycji "Najlepsze Projekty Dyplomowe 2009/10" możemy oglądać 36 projektów z Polski, Czech i Słowacji. fot. Wojciech Trzcionka

Fragmenty ekspozycji "Gwiezdny pył" dotarły również do klubokawiarni Presso, czyli Żywej Galerii Designu DesignAlive!. fot. Wojciech Trzcionka

O roli Zamku wielokrotnie mówili młodzi polscy projektanci, którzy gościli na urodzinach. fot. Wojciech Trzcionka