URODZINY DESIGNALIVE.PL. TO JUŻ ROK!

WOJCIECH TRZCIONKA

13.11.2011

BEZ KATEGORII

Design to nie tylko piękno i funkcjonalność. To przede wszystkim lepszy styl życia. To motto od roku przyświeca redakcji portalu DesignAlive.pl, a od niedawna również magazynu "Design Alive".
Portal DesignAlive.pl wystartował oficjalnie 1 listopada 2010 roku. Przygotowania do uruchomienia pierwszego w Polsce dziennika o trendach, wnętrzach, lifestylu, architekturze i designie jako nowym stylu życia rozpoczęliśmy miesiące wcześniej. Nasi dziennikarze rozpierzchli się po Europie w poszukiwaniu ciekawych tematów na długo przed uruchomieniem witryny. Pierwsze publikacje zaczęły pojawiać się najpierw na Facebooku. Było to 1 września 2010 roku. Od tego czasu przybyło nam ponad 3,6 tys. fanów fanpage, kilkanaście tysięcy Czytelników portalu i subskrybentów cotygodniowego newslettera. I ciągle przybywa!

Nasi eksperci i dziennikarze codziennie piszą o rzeczach pięknych i funkcjonalnych (meble, samochody, ikony designu, nowe technologie). Publikujemy artykuły o miejscach (nowe budowle, ciekawe zaaranżowane lokale) i ludziach (sylwetki projektantów, wywiady), nie boimy się krytyki i rzeczowych opinii (dział Opinie), a wraz z radiem RMF Classic w cyklu Poligon oceniamy wybrane przedmioty. Nie brakuje u nas filmów, galerii zdjęć czy zapowiedzi wartościowych wydarzeń. Opisujemy, co ciekawego dzieje się w polskim projektowaniu, ale przede wszystkim staramy się prezentować dobre zagraniczne rozwiązania. Nasi korespondenci opisują najciekawsze wydarzenia z dziedziny designu od Londynu po Mediolan i od Bazylei po Sztokholm.

Nie stronimy od edukacji. Nasze artykuły, jako przedruki, są publikowane na łamach największego polskiego portalu Onet.pl. Organizujemy warsztaty projektowe w przedszkolach, współprowadzimy program edukacyjny o designie w RMF Classic. Współorganizujemy, jesteśmy partnerami lub patronujemy wielu akcjom społecznym czy konkursom.

Statystyki odwiedzin portalu pokazują, że czytani jesteśmy praktycznie na całym świecie. "Jedno z dwóch najważniejszych wydawnictw o designie opublikowanych w 2010 roku w Polsce" - napisała o DesignAlive.pl Weronika Rochacka z brytyjskiego Ministerstwa Designu (Design Council) w publikacji "How might the UK design management education experience inform the discipline’s development in Poland?".

- Design to fascynująca dziedzina życia, której popularność w Polsce dynamicznie rośnie. Design jako wyjątkowo "demokratyczny", wzbudza zainteresowanie szerokiego grona odbiorców. Jest kojarzony z dobrą marką, wysoką jakością, trendami, estetyką i nowoczesnością. Design i nazwiska wielkich projektantów to dzisiejszy synonim hiper luksusu i snobizmu. Design to młodzieńcza kreatywność i zabawa na pograniczu sztuki. Design to w końcu jedno z najważniejszych narzędzi rozwoju firm, miast i krajów sprawiające, że rzeczy, usługi i przestrzenie są bezpieczne, estetyczne, wygodne, łatwe w użyciu, ekologiczne, a przede wszystkim dopasowane do naszych potrzeb. Design to niezwykle świeży, modny, fascynujący temat. A jego różne oblicza są gwarancją niewyczerpanego źródła ciekawych tematów dla wymagającego, wiernego czytelnika. A DesignAlive.pl to doskonały przewodnik po lepszym stylu życia - przekonuje Ewa Trzcionka, redaktor naczelna DesignAlive.pl.

Niespełna dwa tygodnie temu oddaliśmy w Wasze ręce pierwszy numer papierowego magazynu "Design Alive" (autorem loga i layoutu jest Bartłomiej Witkowski ze studia Ultrabrand.pl) - to pierwszy w Polsce magazyn w całości poświęcony tematyce designu, przeznaczony dla szerokiego odbiorcy. Został znakomicie przyjęty. Dziękujemy za słowa uznania! Pismo powodzeniem cieszy się również w sieci. Dwa dni po "zawieszeniu" go na Issuu, odnotowaliśmy 16 tys. pobrań!

W 2012 roku zamierzamy uruchomić wersję angielską portalu, gdyż co dwudziesty czytelnik DesignAlive.pl pochodzi z zagranicy. Będziemy pojawiać się tam, gdzie tylko dzieje się coś ważnego i ciekawego. No i będziemy przygotowywać kolejne, magazynowe wydania "Design Alive", bo mimo wszystko czasem dobrze jest potrzymać w dłoniach papier…


Trzon portalu DesignAlive.pl. Od lewej: Wojciech Trzcionka - redaktor prowadzący, Ewa Trzcionka - redaktor naczelna, Marcin Mońka - publicysta i Sylwia Hernas - administrator serwisu. fot. Łukasz Potocki

Premiera magazynu odbyła się podczas 5. Łódź Design Festiwalu (20-30 października). Każdy mógł otrzymać pismo na stoisku, które w hokery A-1840 Michaela Thoneta wyposażył Paged Meble. Autorem loga i layoutu jest Bartłomiej Witkowski ze studia Ultrabrand.pl. fot. Wojciech Trzcionka