TRÓJMIASTO SPRAGNIONE DESIGNU
TWO
24.5.2012
WYDARZENIA
Targi odbywały się na powierzchni 3,5 tys. metrów kwadratowych Międzynarodowych Targów Gdańskich. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem wystawców i oglądających. Zaprezentowało się 80 firm i projektantów, głównie z Pomorza.
Widać, że Trójmiasto jest spragnione designu i potrzebuje tego typu targów, a ich organizatorzy rozumieją, że wciąż należy pracować nad ofertą. To dlatego już w przyszłym roku targi mają się odbyć w nowych przestrzeniach zlokalizowanych obok dopiero co wybudowanego stadionu. - Wciąż zmierzamy do celu i będziemy podnosić poprzeczkę - mówi Barbara Kacprzak, menedżer projektu About Design.
Oprócz typowo targowych stoisk, oglądać można było wystawy, brać udział w warsztatach i pokazach. Odbył się np. premierowy pokaz kolekcji mody powstałej w ramach warsztatów projektowania ubioru realizowanych przez firmę LPP (Reserved, Cropp, House i Mohito) przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Kolekcję zrealizowali studenci pod okiem doświadczonych projektantów Reserved. - Projekt trwa już kilka lat. W ten sposób uczymy młodych ludzi, ale też szukamy inspiracji i młodych talentów - mówiła Magdalena Stefańska-Lotkowska, koordynatorka projektu z LPP.
Gościem specjalnym targów był Massimiliano Pinucci - projektant samolotów, specjalista wdziedzinie designu interaktywnego, na co dzień współpracujący z Instituto Superiore per le Industrie Artistiche ISIA we Florencji, gdzie wykłada m.in. strategie planowania komunikacji oraz projektowanie cyfrowe na wydziale wzornictwa.Na About Design prezentował projekt swojego samolotu. - Projekt nie powstaje po to, żeby powstał samolot, tylko po to, żeby go rozwijać. I znaleźć w końcu rozwiązanie, które pozwoli wszystkie samoloty czynić lżejszymi i bardziej ekonomicznymi oraz ekologicznymi. Dla mnie projekt nigdy się nie kończy, zawsze można zrobic coś lepiej - przekonywał gość z Włoch.
Swój wykład podczas targów miała również Olga Nieścier - projektantka i dyrektor programowa Polsko-Włoskiej Szkoły Designu i Managementu Viamoda, która pracuje jako konsultantka i projektantka dla marek takich jak Giorgio Armani, Fratelli Rossetti, Burberry, Valentino. W Gdańsku opowiadała o kreatywności, jako podstawie rozwoju mody i designu. - Obecnie nie ma trendów. Niemal wszystkie kroje i kolory są dozwolone. To co jednak dostrzegam w dzisiejszej modzie, to postglobalizacja. Modne stają się niszowe marki, krótkie serie. Obserwuję minimalizm i prostotę, organiczne formy, dziedzictwo i mieszanie się różnych kultur, brak perfekcji - po raz pierwszy do wysokiej mody wchodzą poszarpane jeansy i duziurawe rajstopy - to co wcześniej uznawaliśmy za antyestetyczne - opowiadała targowej publiczności Olga Nieścier.
"Design Alive" na scenie reprezentowała redaktor naczelna Ewa Trzcionka, która wygłosiła wykład „Polski design?”. Z naszymi dziennikarzami można też było porozmawiać na stoisku stworzonym przy współpracy z firmami Noti oraz Zieta Prozessdesign.
Więcej: www.aboutdesign.com.pl

Targom towarzyszyły pokazy mody. Tu premierowy pokaz kolekcji powstałej w ramach warsztatów projektowania ubioru realizowanych przez firmę LPP (Reserved, Cropp, House i Mohito) przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. fot. Wojciech Trzcionka

Wystawa "3P Pomorski Potencjał Projektowy - Gdynia Design Exhibition". fot. Wojciech Trzcionka

Warsztaty projektowe "Forma dążąca do nieskończoności" na stoisku "Design Alive". Z lewej Ewa Trzcionka, redaktor naczelna portalu i magazynu oraz Krzysztof Kubasek ze School of Form prowadzący warsztaty. fot. Wojciech Trzcionka

Wystawa "Projekt Pokolenie" - prezentacja projektów młodych i zdolnych projektantów, którzy brali udział w konkursie marki Absolut. fot. Wojciech Trzcionka

W targach udział wzięło 80 wystawców. Tu stoisko firmy Landor, dystrybutora stołów Raptor. fot. Wojciech Trzcionka