TRÓJMIASTO SPRAGNIONE DESIGNU

TWO

24.5.2012

WYDARZENIA

Około 5 tysięcy osób odwiedziło w dniach 11-13 maja Targi Designu i Aranżacji Wnętrz About Design. Impreza odbywała się po raz drugi, tym razem pod patronatem "Design Alive".

Targi odbywały się na powierzchni 3,5 tys. metrów kwadratowych Międzynarodowych Targów Gdańskich. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem wystawców i oglądających. Zaprezentowało się 80 firm i projektantów, głównie z Pomorza.

Widać, że Trójmiasto jest spragnione designu i potrzebuje tego typu targów, a ich organizatorzy rozumieją, że wciąż należy pracować nad ofertą. To dlatego już w przyszłym roku targi mają się odbyć w nowych przestrzeniach zlokalizowanych obok dopiero co wybudowanego stadionu. - Wciąż zmierzamy do celu i będziemy podnosić poprzeczkę - mówi Barbara Kacprzak, menedżer projektu About Design.

Oprócz typowo targowych stoisk, oglądać można było wystawy, brać udział w warsztatach i pokazach. Odbył się np. premierowy pokaz kolekcji mody powstałej w ramach warsztatów projektowania ubioru realizowanych przez firmę LPP (Reserved, Cropp, House i Mohito) przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Kolekcję zrealizowali studenci pod okiem doświadczonych projektantów Reserved. - Projekt trwa już kilka lat. W ten sposób uczymy młodych ludzi, ale też szukamy inspiracji i młodych talentów - mówiła Magdalena Stefańska-Lotkowska, koordynatorka projektu z LPP.

Gościem specjalnym targów był Massimiliano Pinucci - projektant samolotów, specjalista wdziedzinie designu interaktywnego, na co dzień współpracujący z Instituto Superiore per le Industrie Artistiche ISIA we Florencji, gdzie wykłada m.in. strategie planowania komunikacji oraz projektowanie cyfrowe na wydziale wzornictwa.Na About Design prezentował projekt swojego samolotu. - Projekt nie powstaje po to, żeby powstał samolot, tylko po to, żeby go rozwijać. I znaleźć w końcu rozwiązanie, które pozwoli wszystkie samoloty czynić lżejszymi i bardziej ekonomicznymi oraz ekologicznymi. Dla mnie projekt nigdy się nie kończy, zawsze można zrobic coś lepiej - przekonywał gość z Włoch.


Swój wykład podczas targów miała również Olga Nieścier - projektantka i dyrektor programowa Polsko-Włoskiej Szkoły Designu i Managementu Viamoda, która pracuje jako konsultantka i projektantka dla marek takich jak Giorgio Armani, Fratelli Rossetti, Burberry, Valentino. W Gdańsku opowiadała o kreatywności, jako podstawie rozwoju mody i designu. - Obecnie nie ma trendów. Niemal wszystkie kroje i kolory są dozwolone. To co jednak dostrzegam w dzisiejszej modzie, to postglobalizacja. Modne stają się niszowe marki, krótkie serie. Obserwuję minimalizm i prostotę, organiczne formy, dziedzictwo i mieszanie się różnych kultur, brak perfekcji - po raz pierwszy do wysokiej mody wchodzą poszarpane jeansy i duziurawe rajstopy - to co wcześniej uznawaliśmy za antyestetyczne - opowiadała targowej publiczności Olga Nieścier.

"Design Alive" na scenie reprezentowała redaktor naczelna Ewa Trzcionka, która wygłosiła wykład „Polski design?”. Z naszymi dziennikarzami można też było porozmawiać na stoisku stworzonym przy współpracy z firmami Noti oraz Zieta Prozessdesign.

Więcej: www.aboutdesign.com.pl


Targom towarzyszyły pokazy mody. Tu premierowy pokaz kolekcji powstałej w ramach warsztatów projektowania ubioru realizowanych przez firmę LPP (Reserved, Cropp, House i Mohito) przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. fot. Wojciech Trzcionka

Wystawa "3P Pomorski Potencjał Projektowy - Gdynia Design Exhibition". fot. Wojciech Trzcionka

Warsztaty projektowe "Forma dążąca do nieskończoności" na stoisku "Design Alive". Z lewej Ewa Trzcionka, redaktor naczelna portalu i magazynu oraz Krzysztof Kubasek ze School of Form prowadzący warsztaty. fot. Wojciech Trzcionka

Wystawa "Projekt Pokolenie" - prezentacja projektów młodych i zdolnych projektantów, którzy brali udział w konkursie marki Absolut. fot. Wojciech Trzcionka

W targach udział wzięło 80 wystawców. Tu stoisko firmy Landor, dystrybutora stołów Raptor. fot. Wojciech Trzcionka