TOREBKA JAK ORIGAMI

MARCIN MOŃKA

1.12.2010

RZECZY

Japończyk Naoki Kawamoto zaprojektował torbę, którą już zdążyli pokochać przyszli użytkownicy. To jej kolejny produkt, powstały w oparciu o sztukę origami. Ta stara japońska sztuka po raz kolejny posłużyła młodemu projektantowi - wcześniej m.in. stworzył, odwołując się do tej techniki, etui na okulary.

Sekret tkwi w formie mozaikowej, którą mogą sobie dowolnie wybierać przyszli użytkownicy. Mogą bowiem korzystać z trójkątnych elementów, które po złożeniu przyjmują różne, fantazyjne nawet, kształty, tworząc trójwymiarową torebkę bądź torbę podróżną. Dzięki ruchomym elementom można sterować przestrzenią do wykorzystania - i było to jedno z założeń projektanta. Jeśli potrzebujemy mniejszej objętości, bo wychodzimy na małe, niezobowiązujące spotkanie - wybieramy model mniejszy. Wybierając się jednak w dalszą podróż, możemy naszą torbę ustawić tak, by przypominała walizeczkę.

Nowy projekt Japończyka nazywa się Orishiki, i nawiązuje z jednej strony do origami, a z drugiej do furoshiki, czyli tradycyjnej japońskiej chusty, służącej do owijania, pakowania i przenoszenia rozmaitych przedmiotów. - Orshiki jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych walizek, nie tylko ze względu na swoją wielofunkcyjność, ale również dlatego, że daje użytkownikowi możliwość wyrażenia własnej osobowości w nieznanym miejscu. Dzięki niej mogą w wielu miejscach na świecie poczuć się jak w domu. A ze względu na przyjmowane kształty, może stawać się też metaforą podróży - przyznaje Kawamoto.

Na razie pomysł nie został wdrożony, jednak po bardzo dobrym przyjęciu na Tokyo Design Week cieszy się dużym zainteresowaniem. I niewykluczone, że już niedługo ten japoński projekt dotrze także do Europy. Projektant zaznacza bowiem, że swoim pomysłem chce umilić czas podróży, tak aby n.p. w wyjazdach służbowych wojażowanie mogło stać się czymś więcej niż tylko ponurym obowiązkiem.
Japończyk Naoki Kawamoto zaprojektowała torbę, odwołując się do sztuki tworzenia origami. fot. ARC

Dzięki Orishiki jej użytkownicy mogą wyrazić swoją osobowość. fot. ARC

Orishiki można składać i rozkładać, w zależności od potrzeb i długości podróży. fot. ARC