TO NIE JEST BIURO DLA KOBIET

MON

26.10.2010

BEZ KATEGORII

Palety przemysłowe już od dawna wykorzystują projektanci. Ostatnio na wyposażenie swojego biura w meble powstałe z recyklingu zdecydowała się amsterdamska agencja reklamowa. Niestety, nie są to meble stworzone dla kobiet.

Agencja BrandBase poprosiła o pomoc projektantów z Most Architecture z Rotterdamu. Młodzi twórcy zaproponowali zaaranżowanie przestrzeni biurowej w oparciu o drewniane palety. Te stały się dominującym elementem przestrzeni - powstały z nich zarówno biurka, krzesła, ławy i stoły, a także schody czy fragmenty podłogi. Siedziba agencji mieści się przy jednej z amsterdamskich kamienic nad kanałem, więc ta specyficzna przestrzeń wymusiła pewne rozwiązania - pomieszczenia w niej są niezwykle długie, więc drewniane elementy konstrukcyjne doskonale się w nie wpisują. Architekci postawili również na pewną otwartość projektu - w opozycji do faktury i barwy nowych mebli, ściany w biurze są pokryte białą farbą. Z kolei pomieszczenia w pewnej części są od siebie oddzielone ścianami ze szkła. Natomiast wraz z upływem czasu meble biurowe z palet będą zmieniać m.in. swoją barwę, a najpewniej i samą fakturę.

Wiele elementów jest ruchomych, choćby stół konferencyjny czy biurka. Pracownicy agencji mogą siadać za specyficznymi stołami, utworzonymi z kilku warstw palet, chodzą również po drewnianej podłodze a nawet po paletowych schodach. - Myślimy że nasz projekt idealnie wpisuje się w model pracy agencji, która stawia na kreatywność, szybkie i swobodne myślenie - przyznają architekci z Rotterdamu.

Palety, które wykorzystano do przygotowania biura nie zostały przetworzone (nieco zaokrąglono tylko rogi i kanty), więc zachowują swój "przemysłowy" charakter, ze zmienną fakturą drewna w zależności od nasilenia użytkowania. Oznacza to, że korzystanie z takich przedmiotów może nieść pewne utrudnienia. Trudno bowiem wyobrazić sobie choćby przypadkowe zetknięcie damskich nóg przyodzianych w pończochy z szorstką powierzchnią paletowego stołu. W tym biurze "oczek" w pończochach czy zaciągniętych nitek w spodniach od garnituru trudno będzie uniknąć.

Młodzi twórcy zaproponowali zaaranżowanie przestrzeni biurowej w oparciu o drewniane palety. fot. ARC

Pracownicy agencji mogą siadać za specyficznymi stołami, utworzonymi z kilku warstw palet. fot. ARC

Palety, które wykorzystano do przygotowania biura nie zostały przetworzone (nieco zaokrąglono tylko rogi i kanty). fot. ARC

- Myślimy że nasz projekt idealnie wpisuje się w model pracy agencji, która stawia na kreatywność, szybkie i swobodne myślenie - przyznają architekci z Rotterdamu. fot. ARC

W tym biurze "oczek" w pończochach czy zaciągniętych nitek w spodniach od garnituru trudno będzie uniknąć. fot. ARC