TEDXKRAKÓW PO RAZ DRUGI

MAC

18.10.2011

WYDARZENIA

Konferencję TEDx z udziałem reprezentantów różnych dziedzin z rożnych stron świata zaplanowano na 20 października w Krakowie pod patronatem DesignAlive.pl. To jedno z ważniejszych intelektualnych wydarzeń: jego uczestnicy, zarówno prelegenci jak i słuchacze zmierzą się z tematyką "Nowej normalności".

Goście zbliżającej się konferencji będą się zastanawiać, co już w nieodległej przyszłości stanie się nową normalnością, czym zaskoczy nas świat po recesji, zmianach geopolitycznych oraz pojawiających się wciąż nowości technologicznych. A także do jakich zjawisk będziemy musieli się po prostu przyzwyczaić, by nadążyć za wciąż przyspieszającym rytmem życia.

Konferencja TEDx należy do grona najbardziej istotnych intelektualnych konfrontacji. TED jest organizacją non-profit, która zajmuje się ideami "wartymi propagowania". Wszystko zaczęło się 25 lat temu w Kalifornii, gdzie organizowano cykliczną, czterodniową konferencję. Obecnie na TED składa się wiele projektów wspierających idee, które mogą zmienić świat. Na konferencjach występowali m.in. Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani czy Philippe Starck.

Z kolei TEDx jest programem lokalnych konferencji przygotowywanych niezależnie, który pomaga w rozpowszechnianiu idei TED. W Krakowie TEDx odbędzie się po raz drugi: pierwsze spotkanie miało miejsce jesienią zeszłego roku.

W zbliżającej się konferencji weźmie udział 18 prelegentów - myślicieli, naukowców i działaczy, reprezentujących bardzo różne dziedziny współczesnego życia ze świata nauki, kultury czy biznesu. Wśród prelegentów znajdują się m.in. Edward Lucas (redaktor działu międzynarodowego "The Economist"), Zbigniew Pełczyński (emerytowany profesor na Oksfordzie i założyciel Fundacji im. Stefana Batorego), Agata Wilam (założyciel Uniwersytetu Dzieci), Trine Hahnemann (kucharka z Danii i pomysłodawczyni The Rye Bread Project).

Na konferencji nie zabraknie również projektantów. Kraków odwiedzi Matt Marsh - były szef biura projektowego firmy IDEO w USA oraz Londynie. Matt Marsh był również rzecznikiem projektowania i innowacji zorientowanych na użytkownika w Brytyjskim Design Council oraz członkiem Ergonomics Society Professional Affairs Board. Pracuje również jako wykładowca Ravensbourne College of Design and Communications w Londynie.

Gościem konferencji będzie również Tal Golesworthy - inżynier i wynalazca rewolucyjnego implantu serca, który został wszczepiony jemu jako pierwszemu pacjentowi.

Konferencja TEDxKraków odbędzie się 20 października w Centrum Kultury i Techniki Japońskiej Manggha. Początek o godz. 9.30. Wstęp na konferencję jest bezpłatny, aczkolwiek nie otwarty. Szczegółowe informacje dotyczące programu oraz zasad rejestracji znajdują się na oficjalnej stronie www.tedxkrakow.com

Konferencja TEDxKraków po raz pierwszy odbyła się w październiku zeszłego roku. fot. Materiały prasowe

Edward Lucas jest korespondentem "The Economist" z Europy Środkowowschodniej, a także zastępcą redaktora sekcji międzynarodowej. Fot. Materiały prasowe

Skrót TED pochodzi od angielskich słów: technology, entertainment i design czyli technologia, rozrywka oraz design. To trzy dziedziny kształtujące naszą przyszłość. fot. Materiały prasowe