SZCZYPTA LOKALNEGO PATRIOTYZMU NA CO DZIEŃ

KLARA CZERNIEWSKA

16.12.2010

RZECZY

Zawsze kiedy wracałam z wakacji moje wspomnienia rozmywały się, gdy tylko figura Pałacu Kultury i Nauki zamajaczyła na horyzoncie. Ten widok napawa euforią. Nasuwa skojarzenia: dom, przyjaciele, rodzina, miejsca, które czekają, aż je znowu odwiedzisz.

Dla wielu Pałac Kultury w Warszawie jest niczym latarnia morska. Widać go niemal zewsząd, odbija się w szklanych fasadach biurowców, w kałużach, swą monumentalną wyniosłością dominuje nad Śródmieściem. Nic więc dziwnego, że znienawidzone niegdyś cudo zaprojektowane ponad pół wieku temu przez Lwa Rudniewa inspiruje designerów. Wystarczy przypomnieć wieszak Roberta Szuby, nagrodzony w konkursie Prodeco w 2008 roku. Sprowadzona do płaskiej, jednolitej powierzchni sylweta molochu, poprzez swą graficzną formę stanowi silny, dekoracyjny akcent we wnętrzu, jednocześnie zdradzając emocjonalny stosunek użytkownika do stolicy.

W kontekście architektonicznych inspiracji warszawskich wybija się praca utalentowanej Magdy Łapińskiej - kolekcja "Sen o Warszawie" to figurki niedocenionych warszawskich ikon architektury: Dworca Centralnego, Rotundy PKO, domu towarowego Sezam, nieistniejących już Supersamu i kina Skarpa.

Młoda designerka podkreśla: - Chciałam uwrażliwić warszawiaków na fakt, że obdarzane przez nich sentymentem peerelowskie zabytki mogą bezpowrotnie zniknąć z krajobrazu. Kupując miniaturkę ulubionego budynku można wyrazić swą sympatię dla Warszawy i jej architektury.

Polska pięknieje, a w profuzji konkursów na gadżety promujące miasta i regiony, a także lokalne muzea, łatwo może umknąć perełka stworzona przez znanych i cenionych designerów. Anna Kotowicz-Puszkarewicz i Artur Puszkarewicz z AZE Design w przewrotny sposób odwołali się do braku charakterystycznego dla Warszawy przysmaku.

- Chcieliśmy, by Warszawa mogła konkurować na łakocie z poznańskimi rogalami - marcinkami albo krakowskimi bajglami - mówią projektanci. Stworzone przez nich foremki do ciastek prezentują typowe turystyczne symbole: syrenkę, złotą kaczkę, Zygmunta III, palmę z Alej Jerozolimskich (autorstwa Joanny Rajkowskiej) i Pałac Kultury.

Chcesz pamiątkę? Upiecz ją sam!

Hołd Warszawie składają AZE Design. Koncept powstał w 2006 roku dla Biura Promocji M. St. Warszawy. fot. AZE design

Miniaturki warszawskich pereł modernizmu autorstwa Magdy Łapińskiej są do kupienia w "Bęc zmianie" przy ul. Mokotowskiej 65/7. Cena 85 zł. fot. Magda Łapińska

Wieszak - ikona. Projekt: Robert Szuba. Do kupienia w Magazynie Praga (250-350 zł). fot. Łukasz Drgas/Magazyn Praga