ŚLĄSKI ZNAK JAKOŚCI

ŁUKASZ POTOCKI

KATOWICE 26.2.2015

DESIGN WYDARZENIA

Nie sposób określić dzisiaj stanu designu ze Śląska. Jest to aktualnie niezwykle dynamicznie rozwijającą się dziedzina. Czerpie z wielu inspiracji. Łączy wątki zaczerpnięte ze sztuki, architektury i rzemiosła. Tradycja przeplata się z nowoczesnością. Wspólną wartością nowych produktów jest ich tradycyjnie śląska cecha: pragmatyczność. Wszystkie są funkcjonalne i użyteczne. Na wystawie "Design It. In Silesia" w katowickim Rondzie Sztuki pokazane zostały przede wszystkim projekty premierowe, doceniane za innowacyjne rozwiązania i autorski wyrazisty styl. Ich twórcy zwykle pochodzą ze Śląska, często pracują i działają poza tym regionem. Swoim pracom nadają jednak zawsze "śląski znak jakości".

Pierwsza edycja wystawy odbyła się w Instytucie Polskim w Berlinie (grudzień-luty). Zastało wówczas wybranych pięciu przedstawicieli projektowania ze Śląska, których realizacje charakteryzują się autorską wizją i oryginalnym podejściem do tematu. Wszystkie wybrane produkty cechuje także funkcjonalność z domieszką szaleństwa. Pokazany design łączy w sobie bowiem typową dla Ślązaków praktyczność ze specyficznym rodzajem fantazji i sięganie do tradycji, jako punktu wyjścia do nowych rozwiązań projektowych. Design ze Śląska nie ustępuje światowemu projektowaniu. Wyróżnia go natomiast ciekawe podejście do materiału (Kosak), formy (Kafti), minimalizm i nowoczesność (Code Design), pomysłowość (Latko/Fragstein) i innowacyjność (Sokka).

Podczas drugiej edycji wystawy oprócz produktów pokazywanych w Berlinie (Krzesło A1 duetu Latko/Smolarczyk, Karwasz – Michała Latko) zostały pokazane wyróżniane i docenione produkty: śpiwór Radical Custom 1Z zaprojektowany przez Wojciecha Pająka i Wojciecha Kłapcię z Pajak Sport, Poziomica Pro 600 oraz produkt niespodzianka zrealizowany przez biuro projektowe Sokka, kolekcja sof i foteli Fin autorstwa Tomasza Augustyniaka dla firmy Marbet. Polskie premiery na wystawie mają Lampa ORZ7 IN  skonstruowana przez Filipa Gałuszkę z grupy projektowej SPEYS oraz Snowcookie – osobisty trener narciarski zaprojektowany przez Piotra Łukasika.

Wystawie (15 luty-1 marca) towarzyszy otwarty nabór projektów. Kurator: Adrian Chorębała. Aranżacja wystawy i komunikacja wizualna: Katarzyna Furgalińska, Dorota Żurek, Łukasz Fragstein. Koordynatorzy projektu: Michał Kubieniec, Dominik Tokarski/ Geszeft. Organizatorzy: Galeria ASP Katowice Rondo Sztuki, Geszeft.