Zuzanna Skalska. fot. ARC

SKALSKA PODPOWIE: JAK POMÓC POLSCE?

TWO

30.11.2010

WYDARZENIA

Zuzanna Skalska, znana w Europie trendwatcherka i ekspertka w dziedzinie designu, wygłosi w czwartek i piątek wykłady na Śląsku. Pierwsze spotkanie kierowane jest do samorządowców, drugie do przedsiębiorców i środowisk akademickich.

Zuzanna Skalska, międzynarodowa ekspertka w dziedzinie projektowania, pochodzi z Warszawy, ale od ponad 20 lat mieszka w Holandii. Studiowała w Design Academy Eindhoven i w Królewskiej Akademii Sztuki i Projektowania w Den Bosch. Po otrzymaniu dyplomu, w 1998 roku rozpoczęła pracę jako sensorial trend analyst w departamencie strategii firmy Philips Design. Obecnie, od prawie 10 lat, pracuje dla największego holenderskiego studia projektowego VanBerlo Design strategy + Product development w Eindhoven, gdzie odpowiada za stałe monitorowaniem trendów w różnych dziedzinach przemysłu. Jej klientami są zarówno wielkie światowe korporacje, jak i średnie oraz mniejsze firmy. Zuzanna Skalska to też autorka serii książek o trendach "360˚Trend Reports", nagrodzonych prestiżową nagrodą Red Dot Design Awards 2009 i nominacją Designpreis Deutschland 2011. Według Giana Luci Amadei, autora książki, "Discovering Women in Polish Design: Interviews Conversations", należy do jednych z najbardziej wpływowych kobiet w polskim designie.

Podczas dwóch wykładów na Śląsku Skalska zastanowi się, czy da się zmienić wizerunek polskich miast i gmin, czy musimy być skazani na betonowe blokowiska, nieestetyczne centra handlowe i  odstraszające parki z połamanymi ławkami, co zrobić, by przestrzeń publiczna wypełniła się bezpiecznymi, kameralnymi i ekologicznymi miejscami? Oraz co polski biznes powinien wiedzieć, żeby nie zostać w tyle: w jaki sposób trendy mogą stanowić wartość dodaną dla firm, biznesu i projektanta; w jaki sposób budowanie długoterminowej strategii firmy, produktu, marki czy usługi może pomóc osiągnąć sukces biznesowy i rynkowy?
 
2 grudnia spotkanie odbędzie się w sali 401 Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego (ul. Jordana 18, Katowice) w godz. 10.00-15.30. 3 grudnia spotkanie odbędzie się w godz. 9.30-14.30 w auli Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, ul. Raciborska 37. Udział w wykładach jest bezpłatny. Informacje o rejestracji na: www.design-silesia.pl.

Oba wykłady odbywają się w ramach projektu Design Silesia realizowanego przez Śląski Urząd Marszałkowski, Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie i Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach.