Rekord! Siedem Red Dotów dla Polski



| MM

19 marca 2012 | Rzeczy

Takiego roku w historii nagród Red Dot jeszcze nie było. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znalazło się aż siedem polskich produktów. To rekordowe osiągnięcie udowadniające, że w polskim designie dzieje się wiele dobrego.

Takiego roku w historii nagród Red Dot jeszcze nie było. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znalazło się aż siedem polskich produktów. To rekordowe osiągnięcie udowadniające, że w polskim designie dzieje się wiele dobrego.

Red Dot w świecie designu, to jak Oscar w świecie filmu. W tym roku o tego „dizajnerskiego Oscara” ubiegała się rekordowa liczba 1 800 firm z 58 krajów prezentując – bagatela – 4515 produktów. Wśród nagród znalazła się również ta szczególna i najcenniejsza – Best of the Best, którą otrzymała marka Amica. Projekt kuchenki Zen stworzyło studio Code Design. O tej nagrodzie już pisaliśmy (więcej: Red Dot: Amika Zen najlepszy z najlepszych!).
Były też nagrody i wyróżnienia. Marka Bisk otrzymała nagrodę Red Dot za Futura Collection – akcesoria łazienkowe, zestaw prysznicowy oraz baterie. Nagrodzone produkty w kolekcji zaprojektowało studio Colorofon, całą kolekcję tworzą łazienkowe przedmioty, wykonane m.in. ze znalu, chromu i mosiądzu. Kolekcja jest tak skonstruowana, że korzystając z oferty marki można zaaranżować każdą łazienkową przestrzeń. Tą nagrodą marka może świętować jubileusz – w tym roku obchodzi swoje 30. urodziny.

Nagrodę Red Dot otrzymała również lada recepcyjna Zig-Zag, stworzona przez markę MDD, a zaprojektowaną przez studio In Design. Lada jest wyposażona w oświetlenie ledowe, istnieje możliwość zmiany natężenia oświetlenia, z kolei elementy szklane są oplecione misternym wzorem. Istnieje możliwość radiowego sterowania oświetleniem. Zmianom podlega również kolor emitowanego światła, dzięki czemu można również wpływać na klimat panujący we współczesnych wnętrzach.

Red Dot trafił także do marki Sitag Formy Siedzenia. Jury postanowiło uhonorować fotel konferencyjny Woodi. Jego twórcy deklarują, że Woodi powstał z gry przestrzennej – poszukiwania ciągłości formy i punktów styku przenikających się płaszczyzn. W tym projekcie zwraca uwagę kanciasta i nieco futurystyczna sylwetka. Fotel jest kubełkowy, powstał z bukowej sklejki, wspiera się na czteronożnym krzyżaku aluminiowym.

I wreszcie nagroda dla Thin – nożnego przełącznika dla urządzeń medycznych, stworzonego przez Perfekt Sobierajski, polskiej marki specjalizującej się w aparaturze medycznej. Footswitch (nożny przełącznik) znajduje wszechstronne zastosowanie w medycynie, jest wodoodporny, znakomicie współpracuje z aparaturą, łatwo poddaje się czyszczeniu. Dla firmy Perfekt Sobierajski to już druga nagroda Red Dot, przyznana zresztą rok po roku.

Polskie firmy i producenci otrzymali także honorowe wyróżnienia. Jedno z nich trafiło do grupy Malafor, którą tworzą Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski. Jury konkursu odbywającego się w Niemczech dostrzegło ich sofę Blow, wykonaną z worków powietrznych w 100 proc. podlegających recyklingowi.

Jury konkursu postanowiło przyznać także wyróżnienie lampie Leda, stworzonej przez markę Velt. Kryje się za nią projektant Jeremi Nagrabecki, twórca unikatowych lamp, który zarazem prowadzi w Warszawie galerię pod tą samą nazwą. Biurkowa lampa łączy w sobie szkło ręcznie formowane sposobem niezmiennym od setek lat z tym co najnowocześniejsze w technice świetlnej czyli diodami LED. Moduł jest schowany jest pod podstawą lampy a światło przenoszone jest światłowodowo przez łabędzią szyję lampy.

Wręczenie nagród odbędzie się 2 lipca w Essen.

Więcej: www.red-dot.de

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: