RED DOTY KRÓLOWAŁY W POZNANIU


MAC

28.6.2012

WYDARZENIA

W Poznaniu zaprezentowano tegorocznych laureatów Red Dot Award - prestiżowego wyróżnienia, porównywanego do filmowych Oscarów. Wystawie towarzyszyła Red Dot Night, na której pojawili się zarówno projektanci, jak i producenci oraz duże grono fanów dobrego wzornictwa.

Wystawę w poznańskiej Concordii Design współorganizowała marka Sitag, która w tym roku znalazła się w gronie laureatów konkursu. Nagrodzono jej projekt fotela Woodi, który stworzyła Anna Vonhausen, dizajnerka, architektka i dyrektor kreatywna marki. - Design to praca zespołowa. Tu w Wielkopolsce odnajdziemy ją w tradycji rzemieślniczych cechów, ale także w codzienności wielu lokalnych przedsiębiorstw, którzy swój sukces zbudowali na kooperacji i współpracy - podkreśla Vonhausen. Marka Sitag doskonale zdaje sobie sprawę z mocy tkwiącej we wspólnym działaniu. A fotel Woodi nie powstałby, gdyby nie długie dyskusje zespołu projektowego z działem handlowym marki. Przypomnijmy zresztą, że tegoroczna nagroda jest już trzecią z rzędu, przyznaną firmie Sitag za fotele biurowe. A nagrodzony fotel Woodi to "próba uzyskania nowej estetyki za pomocą tradycyjnych metod produkcji. W efekcie gry przestrzennej - poszukiwania ciągłości formy i punktów styku przenikających się płaszczyzn - projektantka osiągnęła zamierzony efekt - kontrast i symbiozę tradycyjnego materiału i futurystycznej formy" - informuje jego producent. Szefowa marki zwraca uwagę na silną pozycję Wielkopolski - oprócz marki Sitag w tym roku nagroda The Best of The Best trafiła do firmy Amica za piekarnik Zen. To już druga kolejna nagroda dla tego producenta.

W tym roku słynną nagrodę otrzymało aż 8 firm z Polski. Na wspólnej wystawie mogliśmy przekonać się o sile polskich projektantów i firm wdrażających nowe produkty. Wśród nich znalazły się produkty marek: Perfekt Sobierajski (nagroda za Thin - nożny przełącznik do urządzeń medycznych, projektant: Paulina Kordos, Dawid Żebrowski), MDD (lada recepcyjna Zig-Zag, projektant: studio In Design), Bisk (Futura Collection - akcesoria łazienkowe, zestaw prysznicowy, baterie, projektant: Studio Colorofon) oraz Modico (pieczątki A12 i A25, projektanci: Matylda Golędzinowska i Bogusław Bogal Małczyński). Polacy otrzymali także dwa honorowe wyróżnienia - Malafor (sofa Blow, projektanci: Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski) oraz Velt (lampa Leda, projektant: Jeremi Nagrabecki).

Wystawa w Poznaniu w symboliczny sposób poprzedziła galę wręczenia nagród, którą zaplanowano na 2 lipca w Essen. Przypomnijmy, że konkurs odbywa się od 1955 roku w Design Zentrum Nordrhein Westfalen, a w tym roku zgłoszono do niego 4515 produktów, nadesłanych przez 1800 producentów z 58 krajów.

Nim jednak wszyscy zainteresowani wyruszą do Essen, to już w Poznaniu mieli okazję spotkać się z fanami dobrego wzornictwa i wspólnie spędzić czas na rozmowach podczas Red Dot Night, na której zresztą pojawiło się ok. 300 osób. - To wyjątkowy czas dla naszego środowiska. I cieszymy się, że właśnie w takich okolicznościach możemy wspólnie celebrować ten dobry moment w polskim designie - przyznaje Monika Tokarska z Concordia Design.

Więcej: www.concordiadesign.pl i www.sitag.pl

Więcej o Red Dotach i wszystkich laureatach nagrody przeczytacie w trzecim numerze kwartalnika "Design Alive". Magazyn znajdziesz: tutaj; prenumeratę zamówisz: tutaj

Na pierwszym planie fotel Woodi firmy Sitag. fot. Materiały prasowe

- Design to praca zespołowa - przekonywała Anna Vonhausen, dizajnerka, architektka i dyrektor kreatywna marki Sitag. fot. Materiały prasowe

W tym roku słynną nagrodę otrzymało aż 8 firm z Polski. fot. Materiały prasowe

W Poznaniu zaprezentowano laureatów Red Dot Award. fot. Materiały prasowe