RECYCLING MA PRZYSZŁOŚĆ

TWO

8.5.2012

WYDARZENIA

Pomysłowe i użyteczne. Zaskakujące i zabawne. Odzyskane z odpadów z zyskiem dla człowieka i środowiska, w którym żyje i pracuje. Takie są przedmioty 23 polskich dizanjerów prezentowane na wystawie "od - ZYSK" w krakowskiej Galerii BB.

Coraz to nowsze produkty zalewają światowy rynek. Nieustannie działające taśmy produkcyjne zużywają ogromne ilości energii. Marnotrawstwo stało się symbolem XXI wieku. Nie mamy umiaru w zużyciu i konsumpcji. Równowaga ekologiczna świata uległa zachwianiu. W obliczu tak daleko idącego zużycia środowiska, świat musiał poszukać lekarstwa. Znalazł… recycling, który stał się obowiązującym trendem. Ze śmietników przeszedł do świata mody, sztuki i designu. Stał się inspiracją i sposobem na życie. Z zachodu do Polski trafił z dużym opóźnieniem, ale powoli zyskuje na znaczeniu. Jest coraz bardziej widoczny na ulicy i w naszym najbliższym otoczeniu.
 
Polski design pokochał recycling, upcycling i wszystko, co eko. Coraz więcej projektantów zaczęło tworzyć według zasady 3R - reduce, reused, recycle. Ich prace są obecne na wszystkich imprezach i targach designu. Powstały nawet samodzielne imprezy, promujące styl "re", jak chociażby warszawskie "Przetwory".
 
"od - ZYSK" jest kolejnym projektem Galerii BB i Fundacji "Fly with Art", promującym polskich projektantów i ich prace. Po "Rozświetlić Kryzys!", prezentującym design światła w Polsce, tematem kolejnej wystawy jest design z recyclingu. Prezentowane na wystawie "od - ZYSK" prace 23 polskich projektantów i grup projektowych powstały z odpadów i wybraków. Na wystawie prace prezentują: A+M Studio, Natalia Bieńkowska, Daria Burlińska, Ejtu, Ekodizajn, Ekoista, Joanna Figurniak, Anna Frankowska, Magdalena Godawa, Pat Guzik, Anna Kasieczka, Franciszka Kornecka, Bogdan Kosak, M.A.M Airbag, Bartosz Mucha, Pink Pug Design, Piueco, Robert Pludra i Jakub Sobiepanek, Patka Smirnow, Piotr Stolarski, Trashki, Tomasz Wójcik, Wzorowo. Kurator wystawy: Hanna Szpil.

Wystawę można oglądać do 26 lipca w Galerii BB przy ul. Garbarskiej 24. Następnie ekspozycja wyjedzie do wrocławskiej Galerii BB (ul. Jatki 3-6) gdzie będzie prezentowana od 30 lipca do 25 września.

Więcej: www.galeriabb.com

Wirus - lampa z plastikowych zakrętek i opasek zip. Projekt Tomasz Wójcik. fot. Materiały prasowe

Fotel z beczki. Projekt: Robert Pludra i Jakub Sobiepanek. fot. Materiały prasowe