PRZYJDŹ, ZOBACZ I USIĄDŹ. NA MUSZELCE

TWO, MM

29.3.2012

WYDARZENIA

- Najważniejszą zasadą w mojej pracy jest to, że zawsze testuję meble z dziećmi i z dorosłymi. Wszystkie moje produkty podporządkowane są ergonomii. Ważne jest, aby studenci wzornictwa przestrzegali tych zasad - projekty muszą wynikać z potrzeb realnego życia i zdać egzamin w realnym życiu - mówi słynna polska projektantka Teresa Kruszewska. Jej wystawę pod patronatem "Design Alive" wkrótce będzie można zobaczyć w Warszawie.

Na wystawie pokazane zostaną wypożyczone z kolekcji muzealnych i prywatnych modele mebli najbardziej reprezentatywne dla niemal pięćdziesięcioletniego dorobku artystycznego projektantki, między innymi: krzesełko z 1952 roku zaprojektowane na zlecenie Spółdzielni Artystów "Ład", fotel ogrodowy Tubus (1965), fotel Tulipan (1973). Atrakcją wystawy będzie krzesełko Muszelka, na którym oglądający wystawę będą mogli usiąść. Dla celów wystawy zostały wykonane - według projektu Teresy Kruszewskiej z 1956 roku - dwa modele Muszelki.

- Cieszę się, że moje projekty wciąż zachowują aktualność jako prototypy, które mogę pokazywać studentom. W ten sposób pomagam im zrozumieć, na czym polega fizyczne, a nie tylko wirtualne podejście do problemów projektowania - mówi Teresa Kruszewska.

Teresa Kruszewska (ur. 1927) pochodzi z Warszawy, tutaj zdawała maturę, uczyła się w Miejskiej Szkoły Zdobniczej, a następnie w Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończyła w 1952 roku, broniąc dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz. Studiowała pod kierunkiem prof. Jana Kurzątkowskiego - wizjonera i eksperymentatora, wyprzedzającego o wiele lat "nowoczesność" przełomu lat 50. i 60. Odbyła też praktykę w pracowni najsłynniejszego fińskiego projektanta Alvara Aalto. Przez lata stworzyła kilkadziesiąt znakomitych projektów, jak kolekcje mebli dla dzieci czy też szereg rozmaitych foteli dla polskich producentów. Z myślą o najmłodszych projektowała także zabawki. W ciągu kilkudziesięciu lat czynnej pracy projektowej była m.in. związana ze Spółdzielnią Artystów „Ład”, prowadziła także Pracownię Projektowania Mebli na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie. Dziś jej krzesło oglądać można m.in. w prestiżowym Muzeum Vitry (stworzyła je podczas pobytu na stypendium w Stanach Zjednoczonych).

Warszawska wystawa zaprezentuje postać i dorobek Teresy Kruszewskiej bardzo wszechstronnie. Wernisaż ekspozycji "Teresa Kruszewska. Architekt wnętrz. Twórczość" odbędzie się 13 kwietnia o godz. 18.00, Salon Akademii - Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Pałac Czapskich-Raczyńskich, Krakowskie Przedmieście 5 wejście od Traugutta. Kurator: Krystyna Łuczak-Surówka. Wystawa potrwa do 30 kwietnia. Patronat medialny sprawuje "Design Alive".

Atrakcją wystawy będzie krzesełko Muszelka, na którym oglądający wystawę będą mogli usiąść. fot. Materiały prasowe

Wystawa na 30-lecie Spółdzielni Artystów "Ład" z meblami Teresy Kruszewskiej. fot. Materiały prasowe

Teresa Kruszewska i jej meble dla dzieci. fot. Materiały prasowe