PRZETWORY PRZYZNANE, SCHRONISKO NAJLEPSZE

MM

20.12.2011

WYDARZENIA

Już po raz szósty w Warszawie projektanci walczyli o tytuł "Przetworu Roku". W Rezydencji Twórczego Recyklingu wzięło udział ponad 200 uczestników, którzy jak tylko mogli, "przetwarzali" pozornie niepotrzebne i zbędne przedmioty. Najlepszym projektem okazało się Schronisko dla strajkującego, które stworzyli Aleksandra Siłuch i Michał Wiak.

Tegoroczne Przetwory zdaniem organizatorów były rekordowe: przez dwa dni do dyspozycji uczestników i osób odwiedzających imprezę oddano dwie hale na terenie Soho Factory o łącznej powierzchni ponad 3000 m kw. W sumie wydarzenie odwiedziło ponad 4000 osób. A przed wejściem na Przetwory ustawiały się kolejki. To najlepszy dowód na to, jak bardzo przez 6 lat Przetwory się rozwinęły: od kameralnej imprezy po duże, międzynarodowe wydarzenie, na którym w tym roku pojawili się m.in. przedstawiciele holenderskiej grupy Cascoland, artyści Tejo Remy & René Veenhuizen, którzy pracują dla Droog Design, Be-Studio z Wiednia oraz włoska grupa Dot Dot Dot. Zagraniczni goście nie tylko wygłosili wykłady na temat własnych koncepcji łączenia recyklingu z designem, ale również zaprezentowali projekty.

Młodzi twórcy zainteresowani projektowaniem, ekologią i recyklingiem przez dwa dni na oczach publiczności tworzyli bardzo różne przedmioty: ubrania, akcesoria, lampy, meble, zabawne i pomysłowe gadżety. Wszyscy mierzyli się z tegorocznym tematem, którym stał się design społecznie użyteczny. W tym roku konkursowe prace oceniało jury w składzie: Czesława Frejlich (redaktor naczelna kwartalnika "2+3 D"), Grzegorz Niwiński (Towarzystwo Projektowe oraz profesor warszawskiego ASP), Józef Mrozek (historyk wzornictwa, wykładowca warszawskiego ASP), Tomek Rygalik (projektant), Agata Nowotny (socjolog i antropolog designu), Cristina Perillo (menadżerka projektów kulturalnych, związanych z designem) oraz organizatorki projektu Monika Brzywczy i Anna Czarnota.

Najlepszym pomysłem na tegorocznej edycji Przetworów okazało się Schronisko dla bezdomnych, które zrealizowali Aleksandra Siłuch i Michał Wiak. Projekt powstał z bambusowych tyczek i metalowych linek, które posłużyły jako trwały stelaż dla podwieszanego kokonu śpiwora z banerów reklamowych. Na zwieńczeniu konstrukcji pozostała przestrzeń dla transparentów. Jury doceniło w tej pracy odpowiedź na tegoroczny społeczny temat Przetworów, jego aktualność oraz przemyślaną konstrukcję, która zapewnia równocześnie stabilność konstrukcji oraz mobilność.

Drugie miejsce zajęli Jan Lutyk i Stanisław Czarnocki za projekt sofy z balonów. Plastikowa paleta znaleziona w magazynie Przetworów została przełamana na pół a w jej otworach umieszczono potrójne, nadmuchane balony, które stworzyły siedzisko wraz z oparciem o wyjątkowej strukturze, wygodne oraz sprężyste. - Powietrze stało się materiałem dla dizajnerów - chwaliło projekt jury. Laureaci, poza nagrodą rzeczową otrzymali także ufundowaną przez Paged Meble możliwość wdrożenia swojego mebla do produkcji.

Trzecie miejsce ex aequo zajęli: Maja Szczypek, Ania Łyszcz, Magda Rychard za torby Mam Airbag wykonane z bardzo trwałego i do tej pory nie recyklingowanego materiału z poduszek powietrznych oraz Kasia Kempa i Tomasz Korzewski za Katarynkę wykonaną z butli po gazie oraz drewna. Jest to pierwszy w historii Przetworów projekt adresowany do dzieci, entuzjastycznie testowany podczas imprezy przez najmłodszych. Prosty, estetycznie wykonany i funkcjonalny - odgrywa rytmiczne "melodyjki".

Nominacje i wyróżnienia otrzymali także:
• Separator przestrzenny autorstwa grupy Beza Projekt (Ania Łoskiewicz oraz Zosia Strumiłło-Sukiennik). Metalowe kubiki w zamyśle projektantek mają służyć do wydzielenia z przestrzeni oraz oswojenia elementów brzydkich i drażniących.
• Kurtka zgrzewana z torebek foliowych - Agnieszka Jaśkiewicz. Za estetykę oraz dobry bilans wykorzystanej energii w stosunku do efektu pracy.
• Komplet mebli Płynny parkiet - grupa projektowa Tabanda. Za prekursorskie i estetyczne zrecyklingowanie klepek podłogowych.
• Tojlla - kreacja z papieru toaletowego - Monika Makowska. Za wyjątkowo estetyczną, wyszukaną formę, którą projektantka otrzymała przy pomocy najbardziej banalnego materiału.
• Lampka z łyżeczek Spoonflowers EjTU - Bogumiła Zawada, Katarzyna Gołaszewska. Za urodę i bezpretensjonalność gestu, którym jest wrzucenie plastikowych łyżeczek do szklanki.
• Kubki z masy betonowej - Prakseda Yerka i Joanna Niedzielko. Za przemyślany obiekt, kubek tworzony podczas imprezy na bazie wyrzucanych, pobieranych od widzów plastikowych kubków jednorazowych.
• Lampy - Tomasz Pokropski. Za twórcze i innowacyjne wykorzystanie postfabrycznego odpadu z maszyn wtryskowych.

Wystawa pokonkursowa Przetworów 6 odbędzie się w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Więcej: www.przetworydesign.com

Druga nagroda trafiła do autorów projektu sofy z balonów. fot. Materiały prasowe

Przetwór roku - projekt Schroniska dla strajkującego. fot. Materiały prasowe

Trzecią nagrodą wyróżniono torby Mam Airbag. fot. Materiały prasowe

Trzecia nagroda trafiła również do autorów projektu Katarynki wykonanej z butli po gazie oraz drewna. fot. Materiały prasowe

Wśród wyróżnionych prac znalazł się Separator przestrzenny autorstwa grupy Beza Projekt. fot. Materiały prasowe

Jury wyróżniło także projekt grupy Tabanda zatytułowany Płynny parkiet. fot. Materiały prasowe