„PRZEMIANY” I ICH MEBLE (WIDEO)

MAC


27.8.2012

WYDARZENIA

Zbliża się warszawski Festiwal "Przemiany". W tym roku swoją obecność mocno zaznaczą projektanci. Festiwalowa publiczność będzie mogła m.in. zasiąść na jednym z siedzisk, przygotowanych przez grupy projektowe a także osoby, które korzystając z dostępnych wcześniej informacji stworzyły własne projekty.

Festiwal odbędzie się w pierwszych dniach września, a jego organizatorem jest Centrum Nauki Kopernik. Z myślą o publiczności przygotowano szereg wydarzeń, od warsztatów, poprzez wykłady, spotkania, prezentacje aż po koncerty. - Tegoroczne "Przemiany" koncentrują się na człowieku funkcjonującym w dynamicznie rozwijającym się mieście, który jest zarówno obserwatorem, jak i inicjatorem ciągłych zmian zachodzących w kulturze. Zmiana to stały element codzienności wielu ludzi - przyznają organizatorzy.

Pewną rolę w tegorocznej edycji festiwalu odegrają projektanci. Specjalną scenografię na festiwal przygotowało studio Super Super, tworząc siedzisko zainspirowane origami. Grupa wsparła się technologią masowej personalizacji Bridge, zapraszając także do współpracy osoby zainteresowane stworzeniem własnego, unikalnego siedziska, z którego w czasie imprezy mogliby korzystać zarówno goście specjalni wydarzenia jak i odwiedzająca imprezę publiczność. Przez kilka dni każda z osób mogła stworzyć własną formę, z czego 60 wybranych projektów trafiło do realizacji. A już po zakończeniu festiwalu twórca każdego z egzemplarzy będzie mógł zabrać go ze sobą do domu.

Spersonalizowane meble powstają z polipropylenu. Dzięki odpowiednim nacięciom z płaskiej płyty uzyskuje się kształt 3D. Całą akcję przygotowywania mebli na festiwal nazwano Fold Warsaw. - Celem tego projektu jest umożliwienie użytkownikom tworzenia własnych, całkowicie unikalnych mebli. Najważniejsze cechy mebla zostały opisane za pomocą algorytmu (rozmiar, forma, wysokość, ilość podziałów, itp). Dzięki technologii Bridge do interakcji z tak opisanym projektem stworzony został specjalny interfejs. Jest to panel sterowania parametrami odpowiedzialnymi za najważniejsze cechy mebla. Uczestnik za jego pomocą definiuje wygląd produktu według własnego pomysłu - informuje grupa Super Super.

Stworzone w ten sposób meble, a powstaje ich kilkadziesiąt, stają się podziałami przestrzennymi, ladami barów, stanowiskami dla DJ-ów oraz siedziskami. Efekt pracy projektantów będzie można zobaczyć w czasie festiwalu, który potrwa od 1 do 9 września w Centrum Nauki Kopernik. Natomiast 2 września o godz. 18.00 we foyer Sali Audytoryjnej rozpoczną się warsztaty, w czasie których gotowe siedziska zostaną zmontowane przez ich autorów.
Warsztaty połączone z wykładem na temat personalizacji mebli poprowadzą Hanna Kokczyńska, Jacek Majewski i Michał Piasecki ze studia Super Super.

Więcej: www.supersuper.pl, www.brdg.pl, www.przemianyfestiwal.pl


Siedziska na warszawski festiwal "Przemiany". fot. Materiały prasoqwe

Scenografię na festiwal przygotowało studio Super Super. fot. Materiały prasowe

Osoby zainteresowane mogły stworzyć projekty własnych siedzisk. fot. Materiały prasowe