PROJEKTOWANIE W DOBRYM SMAKU

DG

26.10.2010

WYDARZENIA

Jak zapobiegać marnotrawstwu żywności, dlaczego czekolada smakuje lepiej, gdy ma fakturę koronki, jak łączyć zmysły w projektowaniu jedzenia i gdzie zobaczyć fontannę z kostek lodu. W dniach 13-15 września w Poznaniu odbyła się pierwsza w Polsce konferencja i warsztaty "Food Design - innowacje dla branży spożywczej".

- Food design, czyli projektowanie żywności, ma znaczenie zarówno dla producentów branży spożywczej, jak i dla zwykłych konsumentów. Uczy przedstawicieli branży spożywczej, jak zwiększyć atrakcyjność sprzedawanych produktów, tak, aby były one chętniej wybierane przez klientów sklepów. Podnosi doświadczenie związane z przygotowywaniem jedzenia i konsumpcją. Ta dziedzina designu jest już dobrze rozwinięta w Europie, a w Polsce ciągle mało znana - tłumaczy Monika Tokarska z Pro Design, organizatora warsztatów.

W zajęciach wzięły udział firmy z branży spożywczej, projektanci, studenci oraz osoby zainteresowane designem w jego różnych wymiarach. Warsztaty prowadzili specjaliści z kilku krajów Europy w dziedzinie innowacji i food designu m.in. Marti Guixe, zwany ojcem food designu czy profesor Roberto Verganti, specjalizujący się we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań strategicznych dla firm.

Marti Guixe w swoim wystąpieniu "O projektowaniu żywności" przyznał, że gotowanie… go nudzi. Food design traktuje jako projektowanie nowych, zaskakujących kształtów produktów spożywczych oraz funkcjonalnych rozwiązań. Aby uniknąć kłopotliwego trzymania chleba i pomidora w obu rekach podczas oglądania telewizji zaprojektował przekąskę pomidora z chlebem w środku. Wpadł także na pomysł stworzenia fontanny miejskiej, w której zamiast wody wyrzucane są kostki lodu. W misie fontanny, w kostkach lodu chłodzić by się mogły butelki szampana, a ustawione wokół fotele sprzyjałyby organizowaniu spotkań towarzyskich, oczywiście do momentu … pojawienia się pierwszego patrolu policji.

Podczas warsztatów pojawiły się pomysły proekologiczne, związane z zapobieganiem marnotrawstwu żywności. W gospodarstwach domowych marnujemy od 10 do 15 procent jedzenia, a w restauracjach wyrzuca się aż do 25 procent żywności. Dlatego ciekawym rozwiązaniem może być stół zrobiony z… chleba, a więc w 100 procentach jadalny.

Organizatorem warsztatów była firma Pro Design na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Były to pierwsze z cyklu pięciu warsztatów przybliżających rożne obszary designu zaplanowanych do końca roku.

Książka o projektowaniu żywności autorstwa Martiego Guixé, zwanego ojcem food designu. fot. ARC

Food design to nowe spojrzenie na projektowanie żywności i doświadczenie związane z przygotowywaniem jedzenia i konsumpcją. fot. ARC