Barbara Hulanicki otrzymała Order Oficerski Imperium Brytyjskiego. fot. ARC

PROJEKTANTKA Z POLSKI Z NAGRODĄ OD KRÓLOWEJ

MAC

LONDYN 3.1.2012

ARCHITEKTURA LUDZIE WYDARZENIA

Elżbieta II dwa razy do roku przyznaje prestiżowe Ordery Oficerskie Imperium Brytyjskiego (OBE): z okazji rocznicy swoich urodzin w czerwcu oraz na Nowy Rok. Ordery otrzymują osoby aktywne w wielu dziedzinach, od polityki i ekonomii po artystów. Noworoczne wyróżnienia otrzymało prawie tysiąc osób, a wśród nich znalazła się Barbara Hulanicki, projektantka pochodząca z Polski.

Hulanicki, która obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych, urodziła się w 1936 roku w Warszawie. Wychowywała się jednak w Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczęła też aktywność zawodową jako projektantka. Jej najbardziej znanym projektem bez wątpienia jest butik Biba, który przez lata niewiarygodnie się rozrastał, a jego klientami bywali m.in. David Bowie i Mick Jagger. Butik działał do połowy lat 70. w tym czasie Hulanicki zajęła się również modą. Gdy jednak zamknęła Bibę, zajęła się m.in. wnętrzami, tworząc projekty dla hoteli, klubów i restauracji.

Bez wątpienia jednak Barbara Hulanicki pozostała symbolem Biby, która ze względu na klimat i atmosferę bywa wiązana z zachodzącą rewolucją obyczajową, rock'n'rollem oraz młodzieżowym buntem.

Obecnie projektantka mieszka w Miami, przygotowując projekty wnętrz m.in. dla hoteli. W ostatnich latach stworzyła m.in. projekty na Jamajce i na Bahamach.

Więcej: www.barbarahulanickidesign.com