PROJEKTANCI Z NENDO DIZAJNERAMI ROKU

MM

18.1.2012

WYDARZENIA

Prestiżowy i snobistyczny magazyn "Wallpaper" nagrodził laureatów 2012 Design Awards, wyróżnień jakie co roku przyznaje najciekawszym projektom, realizacjom i ich twórcom. W najważniejszej kategorii - "Designer of the Year" zwyciężyło japońskie studio Nendo. Pełną listę laureatów poznamy w lutowym wydaniu magazynu.

Podobnie jak w latach ubiegłych najlepszych wybierało międzynarodowe jury, w którego skład wchodzą przedstawiciele rożnych branż i dziedzin, niekoniecznie związanych bezpośrednio z projektowaniem. I tak w tegorocznej kapitule przyznającej nagrody znaleźli się m.in. reżyser, ilustrator i fotografik Jean-Paul Goude, architekt Rafael Viñoly czy przedsiębiorca Gerd Bulthaup.

W sumie grono jurorskie decydowało o 11 przyznanych nagrodach. I tak jego zdaniem najlepszym miastem jest Londyn. Ta decyzja zapewne ma związek z przygotowaniami brytyjskiej stolicy do Igrzysk Olimpijskich i wielu inwestycjach realizowanych tam w ostatnich latach. Najlepszą nową restauracją okazała się paryska Sur Mesure, stworzona przez Patricka Jouin i Sanjit Manku.

Najlepszy budynek w przestrzeni publicznej to z kolei Hepworth Wakefield w Wielkiej Brytanii, pełniący funkcję galerii sztuki a zaprojektowany przez David Chipperfield Architects. Z kolei najlepszym prywatnym domem okazał się Pringiers House na Sri Lance, zaprojektowany przez Tadao Ando. "Wallpaper" przyznaje też nagrody w dziedzinie mody, w tym roku wyróżniono kolekcje Givenchy (najlepsza damska kolekcja) oraz Rafa Simonsa (najlepsza kolekcja dla mężczyzn).

W kategorii "Designer of the Year" zwyciężyło japońskie studio Nendo, założone w 2002 roku przez Oki Sato. Grupa jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych obecnie japońskich marek projektowych, tworzy zarówno rozwiązania architektoniczne (np. wnętrza poradni zdrowia psychicznego w Tokio), jak i meble czy drobne akcesoria. Na zeszłorocznej edycji London Design Festiwalu prezentowano wystawę ikon przyszłości: wśród dziewięciu przedmiotów aż trzy to właśnie dzieło Japończyków z Nendo.

Europejska publiczność już niebawem będzie miała szansę zobaczyć projekty Nendo w Paryżu, gdzie 21 stycznia w galerii Carpenters zostanie otwarta wystawa "Nendo/Static Bubbles". Ekspozycja potrwa do 3 marca. Wystawa towarzyszy obchodom jubileuszu grupy, która świętuje 10-lecie.

Więcej: www.wallpaper.com

Hepworth Wakefield w Wielkiej Brytanii, najlepszy obiekt publiczny. fot. Materiały prasowe

Pringiers House na Sri Lance, najlepsza prywatna posiadłość. fot. Materiały prasowe

Oki Sato, założyciel studia Nendo, zwycięzcy w kategorii "Designer of the Year". fot. Materiały prasowe

Najlepszą nową restauracją okazała się paryska Sur Mesure. fot. Materiały prasowe