POZNAŃ ŚCIĄGA BIZNES I DESIGN

MARCIN MOŃKA

26.10.2010

WYDARZENIA

Pod koniec maja Poznań gościł środowisko związane z projektowaniem. Na Arenie Design pojawiło się sporo odwiedzających, zadziałała też magia nazwisk - w końcu jednym z gości był słynny Karim Rashid. Nie zabrakło też premier nowych produktów.

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich przez trzy dni nie wyczuwało się jednak podwyższonego napięcia, na placu prowadzącym do pawilonów wystawienniczych było niezwykle spokojnie, wręcz sennie. Był to pierwszy poważny sygnał, że tłumy nie będą ograniczać dobrej widoczności rozmaitych produktów, które na targi trafiły. I choć jak podają organizatorzy, odwiedziło je około 8 tysięcy osób, goście nie mieli kłopotów z dogłębną kontemplacją wszelkich prezentowanych tutaj dóbr.

Magnesem, który z pewnością przyciągnął odwiedzających okazał się Karim Rashid - pojawił się na otwarciu imprezy, później chętnie rozmawiał na tematy współczesnych projektów i ich możliwościach w świecie biznesu. Rashid, jeden z tych projektantów, którego pomysły idą jak przysłowiowe świeże bułeczki, o swoich umiejętnościach powiedzieć nie chciał, przyznając że to jego tajemnica. Osoby niewtajemniczone, a takich też na targach nie brakowało, mogło przejść przyspieszony kurs na temat jego prac, bowiem na okolicznościową wystawę trafiło kilka wynalazków, m.in. stołki oraz fotele, które już dawno pokochał biznes.

O biznesie zresztą mówili wszyscy na poznańskich targach, bo te miały stać się areną, na której projektant spotyka się z producentem. Wystawcy, czyli projektanci dopisali - przyjechało młode zdolne środowisko, prezentując wszystko to, co ma najciekawszego do zaproponowania. Pojawiło się jednak sporo znanych już projektów, które wcześniej trafiły do produkcji, a kilka propozycji, które w Poznaniu znalazły przestrzeń wystawienniczą, jeździ już regularnie z imprezy na imprezę. Młodzi z uporem opowiadali o obiektywnych trudnościach, o niewielkich możliwościach przebicia się w duży świat biznesu, starsi i doświadczeni utyskiwali może mniej, narzekali jednak na słabą obecność biznesu. Targi przypominały więc nieco bardziej środowiskową imprezę, na której jest więcej wystawców niż oglądających.

Impreza ucieszyła swoim rozmachem, obecnością ekspertów i rozmaitych specjalistów, a czy przyniesie wymierne efekty? Pokażą to najbliższe miesiące, czy projekty najmłodszych zdołały zainteresować producentów.

Na pewno swój czas z Poznaniu odnalazły uznane firmy, bo oczywiście w Poznaniu nie zabrakło interesujących premier, choćby mebli Noti Colours by Designers Guild czy kolekcji mebli dla dzieci firmy Vox Pook Pook i Meee. Te pierwsze były prezentowane na towarzyszącej targom moodFORM, czyli Targom Designu, gdzie pojawiły się rozmaite branże, zajmujące się zarówno wykończeniem wnętrz jak i technikami kreacji wizerunku marki. moodFORM odbyły się po raz pierwszy, i sądząc po zainteresowaniu, nie po raz ostatni.

Podczas targów rozstrzygnięto także Top Design Award. Nagody przyznano w sześciu kategoriach aż 33 produktom.

Jednym z gości Arena Design był Karim Rashid. fot. Materiały prasowe

Impreza odbyła się terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. fot. Materiały prasowe

Poznaniu nie zabrakło interesujących premier. fot. Materiały prasowe