Poznań: School of Form będzie kształcić projektantów wzornictwa

| TWO

3 maja 2011 | Wydarzenia

Będą projektować ubrania, wnętrza i przestrzeń miejską, formy przemysłowe, interfejsy i grafikę – ruszyła rekrutacja w School of Form. To nowatorski projekt kierunku studiów z zakresu wzornictwa, którego absolwenci otrzymają tytuł licencjata poznańskiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Opiekunem merytorycznym studiów współfinansowanych ze środków unijnych jest Lidewij Edelkoort, wieloletnia dyrektor Akademii Designu w Eindhoven.

Będą projektować ubrania, wnętrza i przestrzeń miejską, formy przemysłowe, interfejsy i grafikę – ruszyła rekrutacja w School of Form. To nowatorski projekt kierunku studiów z zakresu wzornictwa, którego absolwenci otrzymają tytuł licencjata poznańskiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Opiekunem merytorycznym studiów współfinansowanych ze środków unijnych jest Lidewij Edelkoort, wieloletnia dyrektor Akademii Designu w Eindhoven.

Z jednej strony unikatowe specjalizacje – industrial design, domestic design, communication design i fashion design, z drugiej – filozofia czasu, formy i przestrzeni, antropologia koloru, materiału, obrzędów i rytuałów, socjologia trendów oraz psychologia zachowań konsumentów. Połączenie wiedzy z zakresu wzornictwa przemysłowego i nauk humanistycznych to idea programu nauczania w School of Form, kierunku wzornictwo oferowanego przez poznański wydział Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, na który od 15 kwietnia trwa rekrutacja.

– Na pierwszy rok studiów zostanie przyjętych 125 młodych twórców, którzy wykażą się kreatywnością podczas dwuetapowego procesu rekrutacji – mówi Bogna Błatkowska, specjalistka ds. promocji designu. – Zainteresowani kandydaci mają czas do 24 czerwca, aby wypełnić formularz rekrutacyjny i złożyć portfolio wraz z kompletem dokumentów.

Program 4-letnich studiów licencjackich uwzględnia potrzeby i wymagania współczesnej gospodarki wobec przyszłych projektantów wzornictwa. Między II a IV rokiem studiów studenci odbędą kilkutygodniowe praktyki i kilkumiesięczne staże w agencjach reklamowych, pracowniach projektowych oraz firmach zajmujących się dekoracją i wyposażeniem wnętrz. Studenci będą mieli dostęp do warsztatów związanych z różnymi technologiami stosowanymi w projektowaniu, w tym warsztat ślusarski, stolarski, krawiecki i ceramiczny oraz w pracowniach projektowania i studio fotograficznym. Program uwzględnia zagadnienia związane z zarządzaniem procesem projektowania (design management), kształtowaniem umiejętności w zakresie myślenia projektowego (design thinking) oraz przedmioty z zakresu marketingu, ekonomii, rozwoju i wdrożeń nowych produktów.

O poziom merytoryczny School of Form dba Lidewij Edelkoort, światowej rangi trend forecaster, uznana przez magazyn „Time” za jedną z 25. najbardziej wpływowych osób w świecie mody. Zajęcia ze studentami poprowadzą m.in. uznani projektanci, graficy, designerzy, scenarzyści, w tym Oskar Zięta, Paweł Grobelny, Agnieszka Jacobson-Cielecka oraz Bartosz Mucha.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Studenci wyłonieni w tegorocznym procesie rekrutacji za rok studiów w School of Form zapłacą 2900 zł. Cena obowiązuje przez cały tok ich trwania. Koszt studiów bez dofinansowania wynosi 12000 zł za rok.

Według raportu Instytutu Wzornictwa Przemysłowego z września 2009 r. każdego roku w Polsce edukację w zakresie designu kończy ok. 300 absolwentów z tytułem licencjata oraz ok. 140 z tytułem magistra. Raport wskazuje na nikłą współpracę pomiędzy projektantami i przedsiębiorstwami oraz niewystarczający poziom nauczania na istniejących wydziałach wzornictwa, a co za tym idzie niski odsetek studentów tego kierunku, którzy podejmują pracę w swoim zawodzie. Zgodnie z założeniem twórców, School of Form ma być odpowiedzią na braki obserwowane na polskim rynku usług edukacyjnych w zakresie wzornictwa przemysłowego.

Więcej www.sof.edu.pl

Powiązane artykuły:

Piotr Voelkel: – Musimy zaprojektować  wszystko od nowa

Pohamujmy chciwość

Poznań | 27 grudnia 2020

– Musimy zaprojektować wszystko od nowa – uważa biznesmen Piotr Voelkel

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze listopadowe wydarzenia

Chodźcie z nami!

Warszawa | 31 października 2020

Polecamy najciekawsze listopadowe wydarzenia

Oskar Zięta: – Jesteśmy inżynieryjnie uzdolnionymi rzeźbiarzami

Ciągle w pędzie

Wrocław | 18 października 2020

Oskar Zięta w rozmowie z „DA” z okazji 10-lecia jego firmy

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze wrześniowe wydarzenia

Tu trzeba być!

Warszawa | 30 sierpnia 2020

Zobaczcie, jakie wydarzenia polecamy we wrześniu

Oswojone lata 50. w projekcie Atelier Starzak Strebicki

Oswojone lata 50.

Poznań | 9 czerwca 2020

Charakter przestrzeni definiuje nowoczesna interpretacja meblościanki