O poziom merytoryczny School of Form dba Lidewij Edelkoort, światowej rangi trend forecaster, uznana przez magazyn "Time" za jedną z 25. najbardziej wpływowych osób w świecie mody. fot. ARC

POZNAŃ: SCHOOL OF FORM BĘDZIE KSZTAŁCIĆ PROJEKTANTÓW WZORNICTWA

TWO

3.5.2011

WYDARZENIA

Będą projektować ubrania, wnętrza i przestrzeń miejską, formy przemysłowe, interfejsy i grafikę - ruszyła rekrutacja w School of Form. To nowatorski projekt kierunku studiów z zakresu wzornictwa, którego absolwenci otrzymają tytuł licencjata poznańskiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Opiekunem merytorycznym studiów współfinansowanych ze środków unijnych jest Lidewij Edelkoort, wieloletnia dyrektor Akademii Designu w Eindhoven.

Z jednej strony unikatowe specjalizacje - industrial design, domestic design, communication design i fashion design, z drugiej - filozofia czasu, formy i przestrzeni, antropologia koloru, materiału, obrzędów i rytuałów, socjologia trendów oraz psychologia zachowań konsumentów. Połączenie wiedzy z zakresu wzornictwa przemysłowego i nauk humanistycznych to idea programu nauczania w School of Form, kierunku wzornictwo oferowanego przez poznański wydział Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, na który od 15 kwietnia trwa rekrutacja.

- Na pierwszy rok studiów zostanie przyjętych 125 młodych twórców, którzy wykażą się kreatywnością podczas dwuetapowego procesu rekrutacji - mówi Bogna Błatkowska, specjalistka ds. promocji designu. - Zainteresowani kandydaci mają czas do 24 czerwca, aby wypełnić formularz rekrutacyjny i złożyć portfolio wraz z kompletem dokumentów.

Program 4-letnich studiów licencjackich uwzględnia potrzeby i wymagania współczesnej gospodarki wobec przyszłych projektantów wzornictwa. Między II a IV rokiem studiów studenci odbędą kilkutygodniowe praktyki i kilkumiesięczne staże w agencjach reklamowych, pracowniach projektowych oraz firmach zajmujących się dekoracją i wyposażeniem wnętrz. Studenci będą mieli dostęp do warsztatów związanych z różnymi technologiami stosowanymi w projektowaniu, w tym warsztat ślusarski, stolarski, krawiecki i ceramiczny oraz w pracowniach projektowania i studio fotograficznym. Program uwzględnia zagadnienia związane z zarządzaniem procesem projektowania (design management), kształtowaniem umiejętności w zakresie myślenia projektowego (design thinking) oraz przedmioty z zakresu marketingu, ekonomii, rozwoju i wdrożeń nowych produktów.

O poziom merytoryczny School of Form dba Lidewij Edelkoort, światowej rangi trend forecaster, uznana przez magazyn "Time" za jedną z 25. najbardziej wpływowych osób w świecie mody. Zajęcia ze studentami poprowadzą m.in. uznani projektanci, graficy, designerzy, scenarzyści, w tym Oskar Zięta, Paweł Grobelny, Agnieszka Jacobson-Cielecka oraz Bartosz Mucha.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Studenci wyłonieni w tegorocznym procesie rekrutacji za rok studiów w School of Form zapłacą 2900 zł. Cena obowiązuje przez cały tok ich trwania. Koszt studiów bez dofinansowania wynosi 12000 zł za rok.

Według raportu Instytutu Wzornictwa Przemysłowego z września 2009 r. każdego roku w Polsce edukację w zakresie designu kończy ok. 300 absolwentów z tytułem licencjata oraz ok. 140 z tytułem magistra. Raport wskazuje na nikłą współpracę pomiędzy projektantami i przedsiębiorstwami oraz niewystarczający poziom nauczania na istniejących wydziałach wzornictwa, a co za tym idzie niski odsetek studentów tego kierunku, którzy podejmują pracę w swoim zawodzie. Zgodnie z założeniem twórców, School of Form ma być odpowiedzią na braki obserwowane na polskim rynku usług edukacyjnych w zakresie wzornictwa przemysłowego.

Więcej www.sof.edu.pl