POZNAŃ: DZIECIĘCA STOLICA DESIGNU

MAC


2.6.2012

WYDARZENIA

Wystawa, warsztaty, zabawy, spektakle - na dwa czerwcowe dni Poznań stanie się dziecięcą stolicą Polski. A przynajmniej dla tych pociech i ich rodziców, którzy nie wyobrażają sobie życia bez projektowania. Pierwszy w Polsce Festiwal Designu i Kreatywności dla Dzieci rozpocznie się 2 czerwca w Concordii Design pod patronatem medialnym "Design Alive".

Chyba żaden festiwal nie może odbyć się bez wystawy - dlatego w Poznaniu przygotowano specjalną ekspozycję pod nazwą "Dziecinada", na którą trafią najciekawsze produkty polskich projektantów przeznaczone dla najmłodszych. Na wystawie będą prezentowane przedmioty produkowane zarówno w krótkich seriach jak i produkty wytwarzane na skalę przemysłową. A wśród nich: przytulanki, klocki, zabawki edukacyjne, książki, a także meble, dywany, lampy - czyli przedmioty przeznaczone do codziennego użytku w domu lub przedszkolu czy po prostu służące do dobrej zabawy. - Projektanci dochodzą do swoich prac różnymi drogami. Niektórzy opierają się na intuicji. Szukają dziecka w sobie i pozwalają mu dojść do głosu. W ten sposób powstają zindywidualizowane, niepowtarzalne pluszaki Kalimby, Izabelli Gkagkanis, Boska Teddies, Alelale. Każdy inny, nie do pary, dziwny. Są bardzo osobiste, jakby wyszły z dziecięcego bloku rysunkowego. Osobną kategorią są lalki, z pretensjami do dorosłości, modne i wyzywające, jak te od Doroty Kuran czy Laloushki Marty Hryniak i Agnieszki Niezgody naiwne uproszczone lecz pełne charakteru. Jeszcze inni, jak Trzy Myszy, duet Rusin i Czop, Ziemowit Kalin, myślą edukacyjnie i wychowawczo. Tworzą zabawki, które rozwijają umiejętności dzieci, uczą myślenia przestrzennego, dokładności, planowania, cierpliwości - wyjaśnia Agnieszka Jacobson-Cielecka, kuratorka wystawy, która potrwa do 10 czerwca.

A to tylko jedna z przygotowanych atrakcji: 2 i 3 czerwca najmłodsi zmierzą się ze specjalnym programem warsztatów twórczych m.in. o projektowaniu mody, rozwiązywaniu zagadek naukowych, recyklingu, konstruowaniu pojazdów. Festiwal to również największa kolorowanka specjalnie zaprojektowana na tę okazję, spektakl teatralny dla najmłodszych, kiermasz "dobrze wymyślonych" przedmiotów oraz dziecięce menu w restauracji.

Dzieci wezmą udział we wspólnej zabawie pod nazwą "Pokoloruj swój świat", gdzie zmierzą się z największą kolorowanką świata, zaprojektowaną specjalnie na tą okazję. Podczas festiwalu zostanie również zainaugurowany nowy cykl warsztatów edukacyjnych, zatytułowany "Wszystko zaprojektowane", składający się z różnych dziedzin związanych z projektowaniem. W trakcie festiwalowej dwudniówki odbędą się więc zajęcia: "Wszystko zaprojektowane czyli o co chodzi w modzie?" (prowadzenie Katarzyna Świeżak, 2 czerwca) oraz "Wszystko zaprojektowane, czyli naukowe zagadki i tajemnicze zjawiska wokół nas" (Wojtek Mikołuszko, 3 czerwca).

W ramach zajęć odbywających się regularnie w Concordia Design - Concordia Kids zaplanowano warsztaty "Mamma Mia w Concordia Taste" z szefem kuchni. gdzie dzieci wraz z rodzicami zajmą się wypiekaniem pizzy. Natomiast na warsztatach "Origami w Concordia Print" drukarze i graficy zaprezentują najmłodszym maszyny drukujące, a dodatkowo z papieru wspólnie będą projektować figury.

W czasie festiwalu odbędzie się także kiermasz z najlepiej zaprojektowanymi produktami dla dzieci. Weźmie w nim udział 20 wybranych wystawców: projektantów i wykonawców zabawek, odzieży, wyposażenia wnętrz, właścicieli sklepów internetowych, wydawców książek.

Szczegółowy program wydarzeń festiwalowych: www.concordiadesign.pl

"Design Alive" jest patronem medialnym wydarzenia.

Pierwszy w Polsce Festiwal Designu i Kreatywności dla Dzieci rozpocznie się 2 czerwca . fot. Materiały prasowe

Na najmłodszych czeka mnóstwo atrakcji. fot. Materiały prasowe