Konkurs "Śląska Rzecz" odbędzie się po raz ósmy

POSZUKAJĄ NAJLEPSZYCH ŚLĄSKICH WZORÓW

MAC


CIESZYN 18.4.2013

DESIGN LUDZIE RZECZY STYL ŻYCIA WYDARZENIA

Po raz ósmy Zamek Cieszyn organizuje konkurs "Śląska Rzecz" - dzięki niemu dowiemy się, jakie najlepsze produkty, projekty graficzne oraz usługi powstały w województwie śląskim w roku 2012. Zgłoszenia są przyjmowane do końca kwietnia, a laureatów poznamy w czerwcu, podczas uroczystej gali. Patronem konkursu jest "Design Alive".

- Każdą edycją konkursu "Śląska Rzecz" piszemy kolejne rozdziały historii dizajnu naszego regionu. W tym roku zapisujemy je Silesianą, naszym śląskim krojem pisma, który jest motywem przewodnim identyfikacji wizualnej. Przypominamy w ten sposób zwycięzcę konkursu z 2006 roku i równocześnie zapraszamy na wystawę "Dizajn po śląsku. Laureaci konkursu Śląska Rzecz" w Zamku Cieszyn, przygotowaną również przy wsparciu "Design Silesia" - deklarują organizatorzy konkursu. Do "Śląskiej Rzeczy" zapraszają projektantów, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, samorządy, instytucje kultury z terenu Śląska, których produkty i projekty graficzne zostały wdrożone w 2012 roku. Udział w konkursie dla wielu z nich może okazać się bardzo prestiżową sprawą - laureaci nie tylko bowiem otrzymają prawo do posługiwania się tytułem "Śląskiej Rzeczy", ale również dzięki zgłoszeniu mogą swoje produkty i projekty promować.

Nagrody i wyróżnienia są przyznawane w trzech kategoriach: produkt, grafika użytkowa (w tym komunikacja wizualna i multimedia) oraz usługa. W minionych latach swoje produkty zgłaszały firmy o bardzo różnych profilach działalności - byli to producenci mebli, lamp, odzieży, sprzętu medycznego, sprzętu sportowego, wózków dziecięcych, żywności, ale też ciężkich maszyn (kotły grzewcze, obrabiarki i tokarki), jak i projektanci książek, wydawnictw (także muzycznych), stron internetowych, czy identyfikacji wizualnych. W zeszłym roku dołączyły firmy, instytucje i projektanci wdrażający usługi. Ta kategoria jest bowiem najmłodszą w konkursowych zmaganiach.

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu znajdują się m.in. Moho Design, Famed S.A., Skoff Sp. z o.o., Pracownia Sprzętu Alpinistycznego Małachowski, Infobox Sp. z o. o., Zakład Inżynierii Ruchu, Pajak Sport, Hi-Mountain, M.C.I. Sp. z o. o., Kera Ceramika, Wydział Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Muzeum Śląskie w Katowicach, Centrum Sztuki Współczesnej "Kronika", Ars Cameralis Silesiae Superioris, Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej "Być Razem", Fundacja Brama Cukermana, Wydawnictwo Szkolne PWN, Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A.

Najlepsze produkty, projekty i usługi poznamy 14 czerwca podczas uroczystej gali w Zamku Cieszyn, połączonej z otwarciem wystawy pokonkursowej. Organizatorzy przyjmują zgłoszenia do 30 kwietnia. "Design Alive" jest patronem medialnym wydarzenia.

Więcej: www.zamekcieszyn.pl, www.slaskarzecz.pl, www.design-silesia.pl