Polska projektowa odsiecz wiedeńska

| MAC


27 września 2011 | Wydarzenia

Przez 10 dni wzornictwem będzie się można cieszyć w stolicy Austrii. Co więcej, po raz pierwszy w 5-letniej historii festiwalu Polacy będą tam mieć bardzo silną reprezentację. Projektanci z naszego kraju są w tym roku gośćmi szczególnymi, a ich prezentacje znalazły się w głównym programie festiwalu.

Przez 10 dni wzornictwem będzie się można cieszyć w stolicy Austrii. Co więcej, po raz pierwszy w 5-letniej historii festiwalu Polacy będą tam mieć bardzo silną reprezentację. Projektanci z naszego kraju są w tym roku gośćmi szczególnymi, a ich prezentacje znalazły się w głównym programie festiwalu.

Vienna Design Week potrwa przez 10 dni. Podobnie jak w latach ubiegłych również i w tym roku wydarzenia festiwalowe będą rozrzucone po wielu wiedeńskich przestrzeniach. We Wiedniu tradycyjnie już festiwal stanie się miejscem konfrontacji najlepszych współczesnych projektantów z pomysłami młodego pokolenia. Wspieranie talentów jutra jest jedną z głównych idei austriackiego wydarzenia. Festiwal jest bardzo zróżnicowany: w jego programie silny nacisk kładzie się na wzornictwo przemysłowe, grafikę użytkową, projektowanie mebli oraz coraz szerszą sferę okołoprojektową, z licznymi instalacjami i sztuką performance.

Festiwal powstał 5 lat temu z myślą nie tylko o gościach z zagranicy zajmujących się zawodowo wzornictwem, ideą stała się również możliwość przybliżenia problematyki projektowej publiczności wiedeńskiej. Tym samym wiele miejskich przestrzeni staje się na 10 dni nie tylko projektową wizytówką Austrii ale także platformą wymiany myśli, do której co roku zaproszenie przyjmują działające we Wiedniu galerie, muzea i działające tam firmy. Podczas festiwalu można uczestniczyć w ponad 100 wydarzeniach, a najmocniej serce festiwalu zabije podczas „Passionswege”, gdzie projektanci są zapraszani do niezobowiązującej, eksperymentalnej współpracy z wiedeńskimi lokalami i zakładami wytwórczymi. Na tegorocznej edycji będą działać wspólnie z m.in. zakładem krawieckim Tostmann Trachten oraz specjalistą w zakresie produktów ze szkła Lobmeyr. Rezultaty tej współpracy będzie można ocenić podczas zwiedzania zakładów.

Gościem głównym festiwalu będą w tym roku Polacy. Ten ukłon w stronę polskiego wzronictwa ma związek z naszą prezydencją w Unii Europejskiej. Wystawy, instalacje, spotkania i wykłady polskich projektantów będą się odbywać w kilku punktach: Patrycja Domańska, która niedawno we Wiedniu otworzyła swoje studio, będzie współpracować Tostmann Trachten, starym zakładem krawieckim specjalizującym się w szyciu strojów ludowych. We Wiedniu zaplanowano również wystawy Oskara Zięty i Beza Project a także znaną już z prezentacji w tym roku w Berlinie podczas DMY zbiorowej ekspozycji „Zwykła rzecz”.

Ważnym miejscem Vienna Design Week oraz Passionswege w tym roku stanie się będzie dzielnica 2. pomiędzy ulicą Taborstraße oraz Volkertmarkt, gdzie zlokalizowano mnóstwo festiwalowych wydarzeń.

Festiwal rozpoczyna się 30 września i potrwa do 9 października. Więcej: www.viennadesignweek.at

Powiązane artykuły:

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze listopadowe wydarzenia

Chodźcie z nami!

Warszawa | 31 października 2020

Polecamy najciekawsze listopadowe wydarzenia

Oskar Zięta: – Jesteśmy inżynieryjnie uzdolnionymi rzeźbiarzami

Ciągle w pędzie

Wrocław | 18 października 2020

Oskar Zięta w rozmowie z „DA” z okazji 10-lecia jego firmy

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze wrześniowe wydarzenia

Tu trzeba być!

Warszawa | 30 sierpnia 2020

Zobaczcie, jakie wydarzenia polecamy we wrześniu

Ultralekki

Ultralekki

Wrocław | 27 stycznia 2020

Krzesło lekkie jak powietrze