POLSKA NOWOCZESNOŚĆ W XX WIEKU

MAC

31.12.2010

WYDARZENIA

Ponad 180 przedmiotów pojawi się na wystawie "Polski design 1955-1968". To jeden z najbardziej fascynujących okresów w historii polskiego wzornictwa, zarówno w architekturze wnętrz jak i sztuce użytkowej.

Po dominującym przez kilka lat socrealizmie zarówno artyści jak i projektanci stawiali na tzw. nowoczesność. Polscy twórcy wypracowali wówczas swój styl, nazywany często stylem form organicznych, w którym nawiązywali do m.in. estetyki tworzonej przez projektantów wywodzących się m.in. z Finlandii.

Projekty polskich twórców stały się więc bardziej asymetryczne, miękkie, a zarazem często odwoływały się do abstrakcji.

Rozmaite inspiracje w sztukach użytkowych oraz ceramice będzie można prześledzić w Muzeum Narodowym w Warszawie. Co więcej, obejrzymy nie tylko przedmioty powstałe i zaprojektowane od połowy lat 50. XX wieku. Istotnie jest, że właśnie w tamtych latach zaczął w Polsce kształtować się zawód projektanta, a wzornictwo stawało się odrębną dziedziną.

Całą ekspozycję (na której obejrzymy m.in.meble, tkaniny, ceramika, szkło i plakaty) wzbogaci również solidny materiał dokumentacyjny, m.in. archiwalne filmy, fotosy czy ówczesne czasopisma. Wszystko po to, by uchwycić ówczesne tendencje oraz trendy, bez których nie byłoby polskiego współczesnego designu.

Wystawa "Polski design 1955-1968" z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie "Chcemy być nowocześni" rozpocznie się 4 lutego.

Roman Modzelewski, fotel z tworzywa sztucznego. Rok produkcji 1957. fot. ARC

Aparat kompaktowy Alfa. Rok produkcji 1962. fot. ARC

Teresa Kruszewska, krzesło Muszelka. Rok produkcji 1956. fot. ARC