POLSCY PROJEKTANCI JADĄ DO MEDIOLANU!

TWO

24.3.2011

WYDARZENIA

W kwietniu podczas największych i najbardziej prestiżowych targów meblowych iSaloni w Mediolanie zostanie zaprezentowana specjalna edycja wystawy "Unpolished 6 - Young Design From Poland". Młodzi, polscy projektanci pokażą swoje najciekawsze prace w ramach Ventura Lambrate 2011 - wydarzenia, w którym uczestniczą uznani twórcy z całego świata.

Ventura Lambrate to najciekawsza przestrzeń mediolańskiego tygodnia designu - do prezentacji w postindustrialnych, specjalnie zaadaptowanych do potrzeb wystawienniczych obiektach są zapraszane wybrane wystawy kuratorskie z różnych krajów. W tym roku na Ventura Lambrate polska wystawa "Unpolished 6 - Young Design From Poland" znajdzie się w towarzystwie ekspozycji z Belgii, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Izraela oraz Japonii.

"Unpolished 6 - Young Design From Poland" jest kolejną, 6. edycją wystawy prac polskich projektantów, która po raz pierwszy została przedstawiona europejskiej publiczności w 2009 roku w Brukseli. Od 2 lat, z powodzeniem, wystawa jest prezentowana w najważniejszych europejskich ośrodkach designu, promując polskie wzornictwo i sztukę użytkową. Ekspozycja jest dowodem na to, że polski design cieszy się dużym zainteresowaniem.

Kuratorami wystawy są uznani eksperci i autorytety w dziedzinie polskiego i światowego designu: Agnieszka Jacobson-Cielecka i Paweł Grobelny. - Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy prace młodych polskich projektantów we wrześniu 2009 r. na festiwalu Design September w Brukseli. Polskie dokonania artystyczne wzbudziły zainteresowanie profesjonalistów - znawców designu oraz publiczności. Okazało się, że polskie wzornictwo jest atrakcyjne dla europejskiego odbiorcy - wyjaśnia Agnieszka Jacobson Cielecka.

Wystawa jest projektem cyklicznym, każda kolejna edycja prezentuje nowe prace lub artystów - co roku pojawiają się przecież nowi ciekawi twórcy, przybywa interesujących projektów artystycznych wartych pokazania w Europie. - Większość projektantów i grup projektowych prezentujących swoje prace na wystawie należy do pokolenia trzydziestolatków. To, zdaniem kuratorów, najbardziej interesująca grupa polskich twórców. Świetnie wykształceni nie tylko projektują, ale także zajmują się produkcją i promocją własnej twórczości. Wybierając prace i projektantów szukaliśmy najbardziej charakterystycznych elementów polskiego wzornictwa, cech wyróżniających nas na tle innych projektantów. Przygotowując takie wystawy zawsze stajemy przed pytaniem co właściwie chcemy udowodnić? Czy to, że Polacy projektują jak wszyscy? Czy, że projektują inaczej niż wszyscy? - zwraca uwagę kuratorka wystawy Agnieszka Jacobson-Cielecka.

Na wystawie pojawią się projekty: Agnieszki Bar, Aze design, Betonu (Marta Rowińska i Lech Rowiński), Agnieszki Czop i Joanny Rusin, Gogo, Kosmos Project, Bogdana Kosaka, Malafora (Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski), Kariny Marusińskiej, Bartosza Muchy, Moniki Patuszyńskiej, Magdaleny Trzcionki.

Wystawa "Unpolished 6 - Young Design From Poland" została zorganizowana staraniem Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli przy wsparciu Ambasady RP w Rzymie i Instytutu Adama Mickiewicza. Zobaczymy ją w dniach 12-17 kwietnia (Collective Location, Via Massimiano 6, Mediolan). Więcej na: www.venturalambrate.com i www.unpolished.pl

Projekt Log Clock studia Godo. fot. Materiały prasowe

S-Chair Transformer projektu studia Beton. fot. Materiały prasowe