Polacy i ich rzeczy zwykłe na DMY w Berlinie

| MM

28 maja 2011 | Wydarzenia

Dziesięciu twórców i grup projektowych z Polski zaprezentuje się w pierwszych dniach czerwca podczas Międzynarodowego Festiwal Designu (DMY) w Berlinie. Wspólnym mianownikiem polskiej prezentacji będzie… pudełko ze sklejki, w którym można zmieścić stworzone przez projektantów prototypy.

Dziesięciu twórców i grup projektowych z Polski zaprezentuje się w pierwszych dniach czerwca podczas Międzynarodowego Festiwal Designu (DMY) w Berlinie. Wspólnym mianownikiem polskiej prezentacji będzie… pudełko ze sklejki, w którym można zmieścić stworzone przez projektantów prototypy.

Taką propozycję ekspozycyjną zaproponowała Agnieszka Jacobson-Cielecka, kuratorka wystawy „Zwykła rzecz”. I do współpracy zaprosiła twórców już uznanych w Europie jak i tych, którzy dopiero znajdują się na początku swojej drogi. I tak na wystawie pojawią się obiekty stworzone na potrzeby berlińskiej prezentacji przez dziesiątkę projektantów i grup: Aze Design, Betonu, Pawła Grobelnego, Krystiana Kwiecińskiego, Lapolki, Malafora, Bartosza Muchy, Piotra Stolarskiego, Arka Wolskiego i Łukasza Wysoczyńskiego.

Jak wskazuje nazwa wystawy, projektanci zostali poproszeni o stworzenie zwykłego przedmiotu, jedynym ograniczeniem w całym gąszczu skojarzeń, inspiracji i interpretacji stało się pudełko, w którym zaprojektowany przedmiot powinien się zmieścić. Kuratorka wystawy zdecydowała się na opakowanie o standardowych wymiarach: 75x75x75 cm.

– Do udziału w projekcie zaprosiłam dziesięciu projektantów. Otrzymali warunki, jakie obiekt miał spełniać i dofinansowanie z Instytutu Adama Mickiewicza na wykonanie prototypu. Dostali też temat i wymiary pudełka, w którym wykonany prototyp ma się zmieścić. Takie ograniczenie wynikało z przesłanek praktycznych – dziesięć przedmiotów zapakowanych w zunifikowane pudełka tworzy łatwą w transporcie i ekspozycji kolekcję. Z hasłem „zwykła rzecz”, każdy z projektantów musiał poradzić sobie sam – wyjaśnia Agnieszka Jacobson-Cielecka. I tym samym pozostawiła projektantom ogromną swobodę twórczą.

Czy projekty polskich twórców nas zaskoczą? – Każdy projektant dąży przecież do tego, aby stworzyć rzecz zaskakującą, niepowtarzalną, wymykającą się definicjom – „niezwykłą”. Czy zwykła rzecz może być niezwykła? Okazuje się, że tak, mimo iż w swoich pudełkach projektanci w większości zamknęli zwykłe przedmioty: siedziska (Wolski, Malafor), stoliki (Wysoczyński i Grobelny), lampy (Kwieciński i Stolarski) czy naczynia (Lapolka) – dodaje Agnieszka Jacobson-Cielecka.

Wystawa, którą wraz z Agnieszką Jacobson-Cielecką przygotowały Instytut Adama Mickiewicza oraz Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, jest swoistym komentarzem do wydanej ostatnio przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie publikacji „Out of the Ordinary. Polish Designers of the 20th Century” pod redakcją prof. Czesławy Frejlich na temat polskiego designu XX wieku.

Polską wystawę będzie można oglądać w Berlinie w dniach od 1 do 5 czerwca podczas Międzynarodowego Festiwalu Designu (DMY). Berlińska impreza należy do grona najważniejszych europejskich wydarzeń poświęconych wzornictwu.

Festiwal odbywa się regularnie od 2003 roku, i mieści się na terenie dawnego berlińskiego portu lotniczego Tempelhof. Każdego roku impreza się rozrasta: w swoich początkach ograniczała się głównie do prezentacji prac niemieckich twórców. W tym roku swój udział zapowiedziało ponad 500 zarówno młodych jak i uznanych designerów z całego świata. Podczas festiwalu można nie tylko oglądać wystawy ale również wziąć udział w wykładach, spotkaniach czy panelach dyskusyjnych.

Podobnie jak i w latach ubiegłych również i w tym roku DMY przyzna swoje nagrody: w tym roku do trzech głównych nagród nominowano 10 projektów, które stworzyli m.in. Camille Grandaty, Clemence Seilles, Fabien Dumas oraz Kueng Caputo.

Więcej: www.dmy-berlin.com

Powiązane artykuły:

Paweł Grobelny z wystawą „Recto-verso” na Paris Design Week

Odwrócona funkcja

Paryż | 24 sierpnia 2017

Paweł Grobelny z wystawą „Recto-verso" na Paris Design Week.

Wzornictwo z widokiem na morze

Roundabout Baltic

Gdynia | 4 lipca 2017

Wizualna opowieść o relacjach projektowania z naturą.

Jak na przydomowym tarasie

Jak na tarasie

Poznań | 26 października 2016

Paweł Grobelny zaprojektował kolejny mebel miejski.

Bałtycka opowieść o relacjach projektowania z naturą

Roundabout Baltic

Stalowa Wola | 18 lipca 2016

Wzornictwo ośmiu krajów z widokiem na morze.