PODNIEBNA STÓJKA. TANIA I ZDROWA

MARCIN MOŃKA

26.10.2010

RZECZY

Podniebni przewoźnicy nie ustają w walce o wprowadzenie do swoich usług nowych, ekonomiczniejszych rozwiązań. Gdy Ryanair w zeszłym roku próbował przeforsować pomysł z miejscami stojącymi w samolotach, wiele osób potraktowało to jako żart, a pomysłodawcę najnormalniej w świecie wyśmiano. Okazuje się jednak, że bój upchanie jak największej liczby podróżnych do samolotu dopiero się rozpoczął.

Ideę miejsc stojących podczas podróży w przestworzach podchwycił Aviointeriors, włoski producent foteli do samolotów i całkiem niedawno zaprezentował "SkyRidera". Zdążył już nawet opatentować swój wynalazek. "SkyRider" to specyficzne siedzenie lotnicze, które pozwoli pasażerom tanich linii lotniczych na korzystanie z miejsc stojących. Chodzi o maksymalne wykorzystanie przestrzeni w samolocie, a także... komfort wojażowania.

Producent swój pomysł tłumaczy troską o portfel pasażerów - zgodnie z wyliczeniami bilety w tanich liniach po zastosowaniu tego wynalazku mogłyby być jeszcze tańsze. Jeden z chińskich przewoźników wyliczył nawet, że cena biletu przy zastosowaniu takiego modelu fotela lotniczego byłaby niższa o ok. 30 procent. Włosi wyjaśniają - dzięki takim rozwiązaniom możnaby zwiększyć ilość pasażerów o kolejne kilkanaście, a czasami i kilkadziesiąt procent.

Ale nie tylko względy ekonomiczne zdecydowały o zainteresowaniu takim projektem - szefowie firmy tłumaczą, że komfort lotu w pozycji pionowej jest całkiem wysoki. A przy tym… zdrowy. Z badań, o jakich firma pisze na swojej stronie internetowej wynika, że wygoda w podróżowaniu w "SkyRiderze" przypomina tę z siodła podczas jazdy konnej bądź też jazdy na skuterze. Włosi odwołują się również do badań, które mówią, że w takiej pozycji można odbyć w dobrych warunkach nawet kilkugodzinną podróż samolotem.

Czy czeka nas rewolucja w podniebnych podróżach? Przekonamy się zapewne w najbliższych miesiącach.

"SkyRider" to połczenie fotela i siodła. fot. MATERIAŁY PRASOWE

"SkyRider" to specyficzne siedzenie lotnicze, które pozwoli pasażerom tanich linii lotniczych na korzystanie z miejsc stojących. fot. MATERIAŁY PRASOWE