PE-P: STUDENCKIE TERMINALE

MAC

17.3.2012

WYDARZENIA

Arena Design potrafi przyciągać również studentów. Podczas poznańskiej imprezy doskonale czują się uczestnicy Programu Edukacyjno-Projektowego, który wkroczył już w drugą dekadę. A że takie doświadczenie zobowiązuje, popularny PE-P mierzy się z nowymi wyzwaniami. Tym razem terminalami do przestrzeni publicznych.

PE-P przez lata stawiał na współpracę pomiędzy producentami i studiującymi projektantami. W efekcie powstały nie tylko prototypy, ale również i wdrożenia: najlepszym przykładem są m.in. systemy siedzisk Bouli i Cubber - projekty z zeszłorocznej edycji PE-P, które produkuje marka Noti. W sumie przez ponad 10 lat w program zaangażowało się 115 studentów, powstało 171 niezależnych projektów, zrealizowano 53 prototypy. Pięć z nich wdrożono do produkcji.

- Badamy nowe obszary projektowe i dobieramy nowych partnerów biznesowych - przyznaje prof. Katarzyna Laskowska z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, która prowadzi Pracownię Programów Edukacyjnych.

Studenci zaangażowani w kolejną odsłonę PEP-P wyruszyli więc w teren, badając, obserwując i analizując zachowania studentów w różnym wieku. Wszystko dlatego, że tematem tegorocznej edycji programu stały się terminale informacyjne dla uniwersytetów, szkół czy targów. Wyprototypowano trzy projekty, wszystkie odpowiadają na potrzeby wyższych uczelni.

- Projekty są uniwersalne, każdy użytkownik, bez względu na wiek i ograniczenia ruchowe może z nich korzystać - dodaje Katarzyna Laskowska.

Nad projektami 11. edycji PE-P pracowało pięciu studentów Pracowni Programów Edukacyjnych i Współpracy z Przemysłem, ośmiu pracowników firm współpracujących z PE-P (Schattdecor, Posnet, BRW i Egger), czterech studentów Pracowni Interpretacji Przestrzeni oraz dydaktycy z Uniwersytetu Artystycznego. O wyborze projektów do realizacji decydowało jury.

Wybrane projekty to: Penta, eMproject oraz ePlane. Pierwszy z nich ma pentagonalną formę, jest widoczny w przestrzeni, odpowiada na potrzeby różnych użytkowników. Z terminala mogą korzystać jednocześnie dwie lub więcej osób. Z kolei ePlane to terminal informacyjny z ekranem dotykowym z przeznaczeniem do wnętrz użyteczności publicznej. Może funkcjonować jako obiekt wolnostojący. Ma uniwersalną wysokość, stąd mogą z niego korzystać osoby sprawne jak i te z dysfunkcjami ruchowymi. Natomiast eMproject to połączenie terminala z funkcją siedziska - dzięki temu może stymulować tak ważne na uczelniach życie towarzyskie. eMproject jest modułowy, uniwersalna wysokość sprawia, że mogą korzystać z niego osoby osoby niepełnosprawne ruchowo.

"Design Alive" jest patronem Programu Edukacyjno-Projektowego.

Więcej: www.uap.edu.pl

Penta, eMproject oraz ePlane pokazano po raz pierwszy podczas poznańskiej Areny Design (5-8 marca). fot. Wojciech Trzcionka

PE-P to współpraca uczelni, studentów i firm. Inaguracja 11. edycji PE-P odbyła się podczas poznańskiej Areny Design (5-8 marca). fot. Wojciech Trzcionka

Terminale informacyjne powstały z myślą o miejscach publicznych. fot. Wojciech Trzcionka

Terminale będzie można oglądać podczas wystaw organizowanych przez Uniwersytet Artystyczny. fot. Wojciech Trzcionka